Moramo vedeti, da je iskreno izražanje svoje osebne resnice, želja in ciljev osnova vsakega razmerja, ki omogoča razumevanje in rast obeh. Če skrivamo pomemben del sebe, bomo zaradi tega morali izdati sebe in potlačiti svoja čustva. Če svojo resnico vsiljujemo partnerju in ga želimo spremeniti, bomo s tem dušili njega.

V nobenem od teh primerov ne bomo dosegli nič koristnega. Zato je pomembno, da svoje želje in cilje izrazimo brez agende, da to vsilimo drugemu, ampak z namenom, da najdemo možno skupno pot in ostanemo iskreni do sebe.
Dokler je to naša, četudi subjektivna resnica, jo imamo pravico izraziti. Zato, ker je to naše, je resnično in vredno. Dokler izpolnjujemo ta pogoj, lahko brez slabe vesti stojimo za svojo resnico, svojimi cilji in željami. Ampak to ne pomeni, da s tem manipuliramo in spregledamo resnico drugih ljudi, ki je včasih nasprotna naši. Pomembno je, da to naredimo na način, ki ni vsiljiv in čustveno nasilen, ampak je nevtralen in spoštljiv.
Zavestno izražanje, tudi takrat ko odpiramo neprijetno in občutljivo temo, je pomembno predvsem za ženske. Takrat ne smemo ostati tiho, čeprav nam en del nas govori, da je boljše tako, čeprav se v naši primarni družini morda niste odkrito pogovarjali in nimate teh veščin, čeprav so nam naše mame dale nasvet, da je boljše malo potrpeti in stisniti zobe za to, da ohranimo "mir v hiši". Ta strategija je preživeta in z njo ne bomo bile srečne v odnosih.

Ženske smo nagnjene k temu, da pogosto prilagodimo in podredimo del sebe, da podpiramo želje in cilje ljudi okoli sebe. Nase pozabimo in se zatajimo. Mislimo, da naše doživljanje, interesi, hobiji, želje, potrebe in čustva niso pomembni ali pa jih filtriramo in prikrojimo drugim.

Morda postavljamo v ospredje partnerja in otroke, same pa žrtvujemo svojo srečo. Pogosto se zgodi, da svoje potrebe potlačimo, ker se bojimo zavrnitve. Vendar prav iskrena komunikacija omogoča, da odnos postane globlji in bolj izpolnjujoč. Predvsem pa smo lahko dobre partnerke šele takrat, ko si vzamemo tudi prostor za svojo srečo in cilje. To nam bo dalo resnično notranje zadovoljstvo, ko ni vezano na družinske vloge. Premagati moramo cmok v grlu in tvegati. Izražanje sprosti napetost v odnosu in nam daje možnost, da se uskladimo.

Prvi korak je zaupanje vase. Preden lahko svoje želje podelimo s partnerjem, jih moramo najprej sami razumeti. To pomeni, da si vzamemo čas za razmislek o tem, kaj si resnično želimo, kaj nas osrečuje in kaj potrebujemo od odnosa. Ko smo glede svojih ciljev jasni sami pri sebi, jih bomo lažje izrazili tudi drugim.
Pomembno je, da govorimo odkrito, a hkrati spoštljivo. Namesto da pričakujemo, da bo partner sam ugotovil, kaj želimo, mu to preprosto povemo. Na primer, namesto stavka "Nikoli ne preživljava časa skupaj" lahko rečemo: "Zelo bi mi pomenilo, če bi en večer v tednu namenila/i samo nama." Na ta način izrazimo svojo željo, ne da bi obtoževali ali kritizirali.
Samozavest ne pomeni, da smo glasni ali trmasti, temveč da govorimo s prepričanjem in mirnostjo. Če nas je strah, kako bo partner odreagiral, si lahko predstavljamo pogovor vnaprej in se pripravimo. Pomaga tudi, da uporabljamo "jaz" stavke, saj s tem poudarimo svoje občutke, ne da bi s prstom kazali na partnerja.

Pogosto se zgodi, da se v odnosu bojimo zavrnitve ali nesoglasja. A prav soočenje z različnimi željami in cilji pripomore k razvoju odnosa. Ključno je, da poslušamo tudi partnerja in iščemo kompromise. Če imata oba občutek, da sta slišana in upoštevana, bo lažje najti rešitev, ki ustreza obema.
Za samozavestno izražanje želja je koristno tudi, da vadimo postavljanje mej. To pomeni, da znamo reči "ne", kadar nekaj ni v skladu z našimi vrednotami ali potrebami, ne da bi nas bilo pri tem strah zavrnitve. Močan in ljubeč odnos temelji na spoštovanju meja drugega, kar pomeni, da si partnerja dajeta prostor za izražanje svojih želja brez strahu pred negativnimi posledicami.
Na koncu je najpomembnejše, da se zavedamo, da imamo pravico izraziti svoje želje in cilje. Partnerski odnos naj bi bil varen prostor, kjer oba rasteta in se podpirata. Ko jasno in samozavestno komuniciramo, ne krepimo le odnosa, ampak tudi svojo notranjo moč in zadovoljstvo v življenju.

KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV