Zadovoljna.si
Majhna pozornost npr. za sodelavca bo vplivala pozitivno na oba.

Osebna rast in odnosi

Bi radi bili srečnejši? Osvojite teh pet navad

Ni.Š.
23. 07. 2024 05.00
0

Ugledna profesorica psihologije na kalifornijski univerzi Riverside že več kot 35 let preučuje srečo. Skozi svoje raziskave je ugotovila, da imajo srečni ljudje pogosteje razvite določene navade. Preverite, katere.

Ljudje smo si med seboj zelo različni tako po fizičnih kot tudi značajskih lastnostih. Če se ozrete po svojih prijateljih in družini, boste zagotovo našli takšne, ki vidijo kozarec na pol prazen, pa tudi takšne, ki ga dojemajo kot na pol polnega. Kot je v CNN-ovem popkastu Chasing Life dejala socialna psihologinja Sonja Lyubomirsky, so nekateri ljudje pač srečnejši od drugih. "To je nekako tako, kot obstajajo ljudje, ki so po naravi suhi in se jim za to ni treba truditi."

Naše telo in um potrebujeta reden počitek in sprostitev
Preberi še
Naše telo in um potrebujeta reden počitek in sprostitev

Ugledna profesorica psihologije na kalifornijski univerzi Riverside že več kot 35 let preučuje srečo. Napisala je tudi nekaj knjig na to temo. V podkastu za ameriško televizijo CNN je opozorila, da je sreča zelo zahtevna za preučevanje, saj gre za zelo abstrakten in subjektiven koncept. Kot pravi, je čustveno stanje zelo težko definirati, kaj šele objektivno ga izmeriti.

Pot do sreče je po mnenju raziskovalke v spremembi našega razmišljanja in obnašanja.
Pot do sreče je po mnenju raziskovalke v spremembi našega razmišljanja in obnašanja.FOTO: Shutterstock

Kot dodaja, ima sreča dve komponenti oziroma vidika, ki morata biti hkrati izpolnjena, da je lahko oseba srečna. Prvi vidik je doživljanje pozitivnih čustev, kar pomeni, da ljudje, ki so srečni, pogosteje doživljajo veselje, navdušenje, umirjenost, radovednost, naklonjenost in ponos. Druga komponenta pa je občutek, da je tvoje življenje dobro in da si s svojim življenjem zadovoljen. 

Raziskovalci s pomočjo vprašanj poskušajo ugotoviti, ali je oseba srečna in zadovoljna, hkrati pa z merjenjem možganskih valov in preučevanjem možganskih posnetkov ter z analizo obraznih potez in glasu poskušajo razbrati, ali je oseba srečna.

Morda najbolj intrigantno vprašanje, ki se navezuje na občutek sreče, je, ali lahko posameznik spremeni ti dve komponenti do te mere, da postane srečnejša oseba?

Po besedah profesorice Sonje Lyubomirsky je to do neke mere mogoče. "Ne morete spremeniti svoje genetike," opozarja, prav tako prava pot ni v spremembi okoliščin, kot sta na primer nova služba in novo razmerje, pač pa je prava pot v spremembi našega razmišljanja in obnašanja. "Vsak od nas lahko spremeni svoje navade in razvije nove," opozarja. Namreč, v svojem dolgoletnem delu in raziskavah je namreč ugotovila, da imajo srečni ljudje praviloma razvite določene navade.

Ali so pari, ki ne živijo skupaj, v resnici srečnejši?
Preberi še
Ali so pari, ki ne živijo skupaj, v resnici srečnejši?

Tako vsem, ki bi radi bili srečnejši, svetuje:

1. Prepusti se toku: Naj vas prevzame to, kar počnete. Takrat boste odmislili, kako hitro mineva čas, enostavno vas bo dogajanje posrkalo vase. To je to, kar se povezuje z veseljem, pravi raziskovalka in dodaja, da je za srečo ključno, da doživljamo čim več takšnih dejanj, ki nas povsem prevzamejo. "Ni treba splezati na najvišjo goro ali preteči maraton, da vas bo prevzelo. Dovolj je že ogled zabavnega filma ali pa igra s svojimi otroki," dodaja.

2. Prakticirajte naključna dejanja prijaznosti: Vzemite si čas in naredite nekaj dobrega za druge. "Biti prijazen do drugih ljudi prinaša niz pozitivnih rezultatov. Zaradi tega se počutiš velikodušnega in sposobnega, kar te vodi do občutka hvaležnosti za lastno situacijo in ti daje večji občutek medsebojne povezanosti s svetom," opozarja. Hkrati pa to razveseljuje druge, ki potem takšne oblike naključne prijaznosti še z večjim užitkom vračajo vam oziroma razveseljujejo druge. "Takšno prakticiranje prijaznih dejanj aktivira to, čemur psihologi pravijo pozitivna spirala." Lahko naključnemu človeku plačate parkirnino ali pa nakažete nekaj evrov za bližnje zavetišče. Včasih pa je lahko že prijazna misel za sodelavko ali vratarja v podjetju lepo dejanje.

Majhna pozornost npr. za sodelavca bo vplivala pozitivno na oba.
Majhna pozornost npr. za sodelavca bo vplivala pozitivno na oba. FOTO: Shutterstock

3. Negujte svoje odnose: Ko gre za vašo stopnjo sreče, imajo osebni odnosi večji vpliv kot denar, kariera ali celo vaše zdravje, opozarja raziskovalka. "Preživljanje kakovostnega časa s svojim partnerjem, zakoncem ali otroki in ponovno povezovanje s starimi prijatelji, to sta zanesljiva načina za povečanje lastne in tuje povprečne ravni veselja," opozarja sogovornica. "Osredotočite se na en osebni odnos, ki ga je treba okrepiti ali obuditi, in vložite svoj čas in energijo v ta odnos. Gre za majhno naložbo, ki pa ima zelo velik vpliv na vašo srečo. In tudi srečo te druge osebe."

4. Bodite hvaležni in izrazite hvaležnost: Preštevanje vaših blagoslovov je odličen način za spoznavanje pozitivnih stvari v vašem življenju. "Eden od načinov, kako to doseči, je ta, da si med tednom vzamete čas za razmislek o treh do petih stvareh, za katere ste trenutno hvaležni," pravi Lyubomirskijeva. Lahko pa pokličete nekoga, za katerega ste hvaležni, in mu to razkrijete ali pa mu napišete sporočilo hvaležnosti, še posebej, če začutite, da bi se mu radi zahvalili. "Pomembno je, da to počnete redno, vendar ne prepogosto, da ne izgubi pomena."

Kako spet najti ljubezen do samega sebe?
Preberi še
Kako spet najti ljubezen do samega sebe?

5. Praznujte dobre novice: Deljenje uspehov in dosežkov z drugimi je dokazano povezano z večjim veseljem in blaginjo. "Torej, ko vi ali vaš zakonec, sorodnik ali najboljši prijatelj žanjete uspehe, jim čestitajte in praznujte z njimi. Posredovanje dobrih novic in veselje ob njih prinaša užitek in s tem povezano srečo. Prav tako ne pozabite nase. Čestitajte si in se veselite ob lastnih uspehih. Potrepljajte se po ramenih, povejte si, kako trdo ste delali za ta trenutek, predstavljajte si, kako navdušeni so lahko ljudje," še dodaja raziskovalka.

Mailing

Zadovoljne e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 561