Da jokanje ob gledanju filmov ni znak šibkosti, je potrdila raziskava, ki jo je opravila skupina znanstvenikov s šole Claremont Graduate v Kaliforniji. Ugotovili so, da med jokanjem izločamo hormon oksitocin, ki pomeni, da imamo zelo močan čut za empatijo. Oksitocin je tisto, kar nam pomaga, da se povežemo z drugimi ljudmi in nas prisili, da smo bolj empatični, ljubeznivi, zaupljivi in nesebični. Paul J. Zak, nevroekonomist na podiplomski šoli Claremont, ki je svetovno znan strokovnjak za oksitocin, je hormon poimenoval moralna molekula.
"Zaradi oksitocina smo bolj občutljivi na družbene dražljaje okoli nas. V mnogih situacijah nas ti motivirajo, da pomagamo drugim, še posebej, če se zdi, da druga oseba potrebuje našo pomoč. ... Poglejte si film in se smejte in jokajte. To je dobro za vaše možgane in vas lahko motivira za pozitivne spremembe v vašem življenju in življenju drugih."
Če torej pogosto jokate ob gledanju vaših najljubših filmov in pri tem niti ni pomembno, ali gre za dramo ali romantično komedijo, to samo pomeni, da ste po značaju zelo empatične in prijateljske. Zaradi tega se lahko vživite v like na zaslonu in se poistovetite z njihovimi čustvi. Po poročanju portala elitedaily.com naj bi kar 92 odstotkov ljudi vsaj enkrat že jokalo ob gledanju filmov, zato nikar ne skrbite, niste edine.
Znanstveniki pojasnjujejo, da empatija pomeni, da se lahko povežete z občutki drugih ljudi, čutite in razumete njihova čustva in ste zaradi tega tudi čustveno močna oseba. Razvoj empatije je ključnega pomena za vzpostavljanje odnosov in izražanje sočutja. Raziskave so pokazale tudi to, da jok ne pomeni šibkosti, ampak je znak moči. Pripravite si zalogo robčkov in si danes zvečer zavrtite film, ob katerem nikoli ne morete zadržati solz.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV