Čustva v vseh svojih odtenkih so del nas, zato je brez pomena, da pred njimi bežimo, ampak se jih lahko naučimo bolje razumeti, še posebej, če se hočemo znebiti njihove nepotrebne teže. Namreč naši čustveni odzivi so posledica različnih situacij ali dražljajev, zato niso popolnoma brez pomena. Uspešno upravljanje s čustvi nam lahko pomaga do boljšega samozavedanja, odnosov in vsesplošnega počutja.
Sprejmite tudi neprijetna čustva
Če zadržujemo čustva v svojem telesu, to lahko povzroči stres, tesnobo, nelagodje in različne zdravstvene težave, ki so lahko tudi psihosomatskega izvora. V primeru, da smo se naučili, da ne smemo pokazati jeze, žalosti, bolečine in podobno, bomo vsa ta neprijetna čustva skladiščili, hkrati pa nas bodo še vedno spremljala in vplivala na naše vedenje, produktivnost, odnose in tako naprej ter to celo bolj, kot si mogoče mislimo. Pomembno je, da jih prepoznamo, ozavestimo in poskušamo razumeti njihov izvor, da jih bomo lahko postopoma predelali, izpustili in se jih nazadnje tudi osvobodili.
Dovolite si jih čutiti
Ljudje smo čustvena bitja in povsem normalno je, da ne čutimo nenehno samo veselja in radosti. Prvi korak k osvoboditvi neprijetnih čustev je zagotovo to, da si jih najprej pogumno priznamo. Pri tem moramo pozabiti na zastarela prepričanja ali togo vzgojo, ki je mogoče velevala, da se moramo neprestano smehljati in vsem po vrsti zatrjevati, da smo v redu, na primer tudi takrat, ko se nad nami zgrinjajo temni oblaki. Nič ni narobe, če nismo vedno v najboljši mentalni formi, ker nismo roboti, ampak se kot vsi srečujemo z dobrimi in s slabimi obdobji. Dovoliti si moramo čutiti, saj se bomo le tako povezali s svojimi pristnimi čustvi in se naučili z njimi bolje upravljati.
Poiščite svoj ventil in jih izrazite
Naši odzivi so lahko različni, vsekakor pa je bistveno, da osvobodimo svoja čustva na konstruktiven način, pa naj si bo to jok, kričanje v blazino, intenzivno ukvarjanje s športom, meditacija, joga, pravilno dihanje, slikanje, zapisovanje občutkov na papir, kar koli čutimo, da nam bo pomagalo, a da s tem ne škodimo sebi ali drugim. Izražanje vsega, kar nas je tako ali drugače preobremenilo, nas bo sprostilo in nam bo dalo tudi bolj jasen pogled nad celotnim dogajanjem. Prav tako se lahko pogovorimo o svoji stiski z nekom, ki mu zaupamo, od družinskih članov, prijateljev do usposobljenih terapevtov ali strokovnjakov.
Skrb zase je nujna
Pogosto skrbimo za tisoč in eno stvar, a pri tem hote ali nehote prehitro pozabimo nase in na svoje dobro počutje. Nič ni bolj zdravilnega kot to, da znamo poskrbeti najprej zase, kar vključuje za začetek osnovne stvari, od spanja, počitka do toplega obroka, še posebej takrat, ko nam življenje zada raznorazne boleče udarce. Takrat se v nas lahko okrepijo neprijetna čustva, zato potrebujemo več notranje moči, da jim bomo tudi kos. Če bomo dobro skrbeli zase, se bomo neprijetnih čustev lažje osvobodili, zato bomo bolje funkcionirali v svojem življenju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV