Izguba vsega zaradi naravne nesreče, kot je poplava, je izjemno travmatičen dogodek, ki lahko povzroči globoko čustveno stisko. Premostitev te stiske zahteva čas, podporo in pristop k obvladovanju čustev ter okrevanju.
Izobraževanje in priprava
Eden ključnih načinov soočanja s stresom v primeru naravnih nesreč je izobraževanje in priprava. Če poznamo potencialne nevarnosti v našem okolju ter ukrepe za zaščito, bomo bolje opremljeni za obvladovanje stresa. Pomembno je, da se seznanimo z lokalnimi načrti za obvladovanje nesreč, se učimo o varnem obnašanju med nesrečami ter imamo pripravljene nujne načrte za evakuacijo in oskrbo.
Ohranjanje stikov
Soočanje s stresom je lažje, če smo povezani z družino, prijatelji in skupnostjo. Med nesrečami se ljudje pogosto povežejo in nudijo podporo drug drugemu. Delite svoje skrbi in čustva s svojimi bližnjimi, saj lahko že samo izražanje teh občutkov olajša stres. Skupaj s svojo skupnostjo se lahko organizirate za izmenjavo informacij, pomoč pri evakuaciji ali oskrbi ter ustvarite občutek pripadnosti in solidarnosti.
Skrb za duševno in fizično zdravje
V času naravnih nesreč je pomembno, da skrbimo za svoje zdravje. Poskrbimo za redno telesno aktivnost, dobro prehrano in zadostno hidracijo. Prav tako se izogibajmo pretiranemu uživanju alkohola ali drugih substanc, saj lahko le-te še poslabšajo stres. Reden spanec in počitek sta ključnega pomena za obvladovanje stresa ter ohranjanje jasnosti misli in čustvene stabilnosti.
Prakticiranje sprostitvenih tehnik
Sprostitvene tehnike, kot so globoko dihanje, meditacija, joga in vizualizacija, lahko pomagajo zmanjšati stres ter povečati občutek miru in umirjenosti. Redno izvajanje teh tehnik lahko pozitivno vpliva na naše duševno zdravje in nas bolje pripravi na soočanje z izzivi, ki jih prinašajo naravne nesreče.
Poiščite strokovno pomoč
Če se soočate z intenzivnim stresom ali čustvenimi težavami, je iskanje strokovne pomoči izredno pomembno. Psihologi, terapevti in svetovalci lahko nudijo učinkovite strategije za obvladovanje stresa ter vam pomagajo premagovati čustvene ovire. Ne oklevajte poiskati pomoči, saj je skrb za vaše duševno zdravje ključnega pomena v času naravnih nesreč. Pomembno je, da se zavedamo, da nismo sami in da obstaja podpora ter viri, ki nam lahko pomagajo v teh težkih trenutkih.
Dovolite si žalovati
Izguba je proces, ki zahteva žalovanje. Dovolite si izraziti svoja čustva, naj so to žalost, jeza, strah ali zmeda. Pomembno je razumeti, da so ti občutki normalni in da jih ni treba skrivati.
Nov začetek
Namesto da se osredotočite na izgubo, se osredotočite na možnosti za nov začetek. Postavite si cilje za obnovitev in ponovno vzpostavitev svojega življenja. To lahko vključuje iskanje novega prebivališča, prilagajanje spremenjenim okoliščinam in postopno oblikovanje novega vsakdana.
Sprejmite svoja čustva
Bodite potrpežljivi do sebe in svojih čustev. Čas bo pomagal omiliti intenzivnost teh občutkov, vendar ne pozabite, da je občasno normalno, da se čustva vrnejo.
Sodelujte v prostovoljnem delu
Pomaganje drugim lahko pomaga tudi pri obvladovanju lastne stiske. Sodelovanje v prostovoljnih akcijah za pomoč drugim prinaša občutek zadovoljstva in povezanosti.
Postavite majhne cilje
Vsak dan si postavite majhne cilje, ki vas bodo pripeljali korak bližje obnovi. To vam bo pomagalo ohraniti fokus in pozitiven pogled na prihodnost. Viri pomoči Telefonsko svetovanje: Klic v duševni stiski 01/520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj). Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123 (24ur/ dan, vsak dan). Klic je brezplačen. TOM telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro). Klic je brezplačen. Druge oblike pomoči: v regionalnem Centru za duševno zdravje odraslih, v regionalnem Centru za duševno zdravje otrok in mladostnikov in v obstoječih službah, ki obravnavajo nujna in krizna stanja (nujna medicinska pomoč v najbližjem zdravstvenem domu in v psihiatričnih bolnišnicah): Ljubljana: Urgentna psihiatrična ambulanta (vsak dan med 8.15 in 14.45) 01 475 06 85 Ljubljana: Dežurna psihiatrična služba – Center za mentalno zdravje (v popoldanskem in nočnem času) 01 587 49 00 Maribor: Psihiatrična urgentna ambulanta, UKC Maribor (od 8. do 8. ure naslednjega dne) 02 321 11 33 Vojnik: Psihiatrična bolnišnica Vojnik, dežurna psihiatrična pomoč (neprekinjeno 24 ur na dan vse dni v letu), ambulanta za nujna stanja (vsak delovni dan med 8. in 15. uro), 03 780 01 00 Ormož: Psihiatrična bolnišnica Ormož, Ambulanta za nujne prve preglede (pregleda dežurni zdravnik), vsak dan od 10. do 15. ure, 02 741 51 00 Idrija: Urgentna psihiatrična ambulanta 05 37 34 400
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV