Zadovoljna.si
Par

Osebna rast in odnosi

Ljubi. Zaupaj. Dovoli svobodo in bodi svobodna.

S.B.
14. 08. 2020 09.09
0

Zadnje, kar si človek želi v razmerju, je živeti življenje v zlati kletki. Četudi se na prvi pogled zdi, da imaš v razmerju vse, kar si si od nekdaj želel, lahko razen osebne svobode na koncu postane ta edino, česar si sploh še želiš: biti svoboden in dihati, ne da bi moral za vsak svoj dihljaj vprašati partnerja.

Ponavadi gre za vzorce, ki ste jih prenesle iz svoje primarne družine.
Ponavadi gre za vzorce, ki ste jih prenesle iz svoje primarne družine.FOTO: Shutterstock

Tokrat govorimo o pretiranem in posesivnem odnosu ženske do moškega. Zakaj se pojavi ljubosumje in posledično pretirana posesivnost v sicer ljubečem odnosu? Kje je problem?

Vsak človek hrepeni po ljubezni. Njegova osnovna želja je ljubiti in biti ljubljen, saj ima takrat občutek, da je izpopolnjen. Ker pa je zaradi ljubezni tako zelo srečen, se v njem lahko začne vzbujati tudi občutek strahu, da bo to ljubezen kdaj izgubil.

Na začetku partnerskega razmerja se ponavadi zdi, kot da ste se znašle v pravljici. Nežni pogledi, metuljčki v trebuhu, vznemirjenje, nasmehi ob prejetju sporočila, zadovoljstvo ob spoznanju, da ste zanj edina na tem svetu. Pa vendar se morate zavedati, da temu ni tako. Razumeti morate, da ima vaš partner, ravno tako kot ve, tudi svojo primarno družino, prijatelje in hobije, ki izpolnjujejo njegovo življenje. Sprva morda še vse to sprejmete, sčasoma pa se vam zdi, da bi čas, ki ga namenja drugim, lahko v popolnosti posvečal vam. Zakaj se v vas prebujata ljubosumje in posesivnost?

Zaradi strahu.

Ponavadi gre za vzorce, ki ste jih prenesle iz svoje primarne družine. Lahko, da so bili odnosi med vašimi starši nefunkcionalni oz. sta si bila že starša nezvesta, si nista poklanjala preveč pozornosti, pa vas skrbi, da bi se ti vzorci ponovili. Lahko ste bile v preteklosti prevarane in vas je strah, da bi se zgodba ponovila. Ali pa ste bile ve tiste, ki ste v preteklem odnosu varale in se bojite, da bi se tokrat kaj takega zgodilo vam. Za nič od naštetega torej ni kriv vaš partner. Ve ste tiste, ki imate občutek, da bo šlo nekaj narobe, čeprav se partner lahko na vse pretege trudi, da vam dokaže nasprotno. To za vas nikoli ne bo dovolj.

Razmerje mora temeljiti na medsebojnem zaupanju, v dobrem odmerku svobode in osebnega prostora obeh. Zadnje, kar si želimo, je, da bi se znašli v dušečem odnosu. Ravno tako kot bi bile ve nesrečne, če bi vas partner konstantno nadziral in si želel vso pozornost zase, ne smete ve od partnerja zahtevati, da bi bile zanj edine, s katerimi bi lahko preživljal svoj prosti čas. Ne izhajajte iz sebe. On je oseba zase. V kolikor v vas rastejo strahovi pred prevaro in zapustitvijo, namreč še ne pomeni, da bi vam bil partner sposoben res storiti kaj takega. In če ste imele starša, ki si nista bila zvesta, ne prenašajte teh vzorcev na svojega partnerja. Saj si niti dve osebi na tem svetu nista popolnoma identični.

Pomislite, kako se mora partner počutiti v posesivnem odnosu.
Pomislite, kako se mora partner počutiti v posesivnem odnosu. FOTO: Dreamstime

Posesivnost je znak pomanjkanja samozavesti in samopodobe. Še prevečkrat pa gre za pretiran ego, ko preprosto niso več pomembne partnerjeve želje in cilji, temveč jih poskušate podrediti sebi in svojemu načinu življenja. Pomislite, kako se mora partner počutiti v odnosu, kjer se zahteva, da je ves prosti čas namenjen vam. Kjer ne dopuščate pijače s kolegi, še manj s kolegicami. Kjer preverjate njegov telefon in številke v imeniku. Kjer ste ljubosumne tudi, če se partner pogovarja z vašo prijateljico. Kličete, kje je, kdaj bo doma, kadar se odpravi z družbo ven. Njegovi prijatelji vam ne odgovarjajo in jih konstantno kritizirate. Vsak pogled, namenjen drugi ženski, pa je za vas sumljiv in potencialen za začetek afere.

Ustavite se.

Pomislite, kako bi bilo vam, če bi vam nekdo odvzemal veselje. Svobodo. Družbo. Odločanje. Prijatelje. Ne bi bilo prijetno, kajne?

Poskusite raje delati na svoji samozavesti, poiščite reči, ki vas (poleg partnerja) osrečujejo. Navadite se (četudi bo težko), ga ne zasipati s sporočili in klici, ko se dogovorita, da ima svoj čas za druženje s prijatelji. Pokažite, da ste vse tisto, kar si partner lahko želi v svojem življenju – srečna, zadovoljna in ljubeča ženska, ki mu dovoli biti ravno takšen, v kakršnega se je zaljubila. Ne spreminjajte ga v nekoga, za katerega menite, da ste si ga želele vse življenje. Saj ste se zaljubile vanj, v ravno takšnega, kakršen je bil. Na koncu boste namreč ugotovile, da ste ga spremenile v tej meri, da vam ne bo več zanimiv. On pa bo nekega dne ugotovil, da je izgubil sam sebe in da ne potrebuje odnosa, v katerem preprosto ne more dihati in biti svoboden. Tako čudovit začetek se lahko torej zaradi nezaupanja in posesivnega odnosa sprevrže v nočno moro. Za oba.

Ljubi. Zaupaj. Dovoli svobodo in bodi svobodna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646