Zadovoljna.si
Niso dovolj samo lepe besede, saj si zaslužite, da ljubezen tudi začutite.

Odnosi

6 navad in razvad, s katerimi sabotiramo ljubezen

A.K.
08. 10. 2021 07.54
0

Zgodnje faze ljubezni so vedno vznemirljive, intenzivni občutki pa vzbujajo prepričanje, da smo v usojenem odnosu, kjer bo vedno vse prav. A tudi najbolj iskriva razmerja se iz oblakov zaljubljenosti počasi spustijo na tla, partnerja pa nehote izgubita maske, ki sta jih dotlej nosila. V odnosu začnemo kazati pravo (in manj lepo) podobo sebe, se povrnemo v stare navade in čez nekaj let zapademo v stanje nezadovoljstva in zagrenjenosti. A ni potrebe, da je tako. Za dolgotrajen in zdrav odnos niti ne potrebujemo veliko. Poznavanje lastnih čustvenih potreb in potreb partnerja, zavedanje svojih škodljivih navad, delo na sebi in odnosu so bistveni elementi za zadovoljstvo v dvojini. Ko enkrat odkrijemo formulo, ki ustreza obema, je vse veliko lažje. In kaj je tisto, kar odnosu najbolj škoduje?

V odnosu ste tekmovalni in želite imeti vedno prav 

Potreba po tekmovalnosti, primerjanju in občutku superiornosti ob stavku: "A sem ti rekla? Spet sem imela prav!" izhaja iz našega ega. A ta potreba, ki prihaja iz globljih neuresničenih in nenaslovljenih potreb, je lahko v odnosu izjemno nezdrava, saj partnerja nenehno razdvaja in ju postavlja v položaj nasprotnikov. Filozofija, ki stoji za tem, je: "Spet sem imela prav, zato sem nad tabo." Partnerski odnos ni tekmovanje in primerjanje, ampak skupna rast, sodelovanje, podpora. Ne gre za to, kdo ima prav in kdo ne, prav tako v odnosu krivcev ni, saj oba partnerja prispevata svojo polovico za ustvarjanje nezdrave dinamike. Pri konfliktih puščajte ego pred vrati in se osredotočite na konstruktivno reševanje težav. 

 Kaj je čustvena varnost v odnosu (in kako jo oblikovati)?
Preberi še
Kaj je čustvena varnost v odnosu (in kako jo oblikovati)?

Ljubosumje preveva vse pore odnosa

Ljubosumje velja za enega največjih razdiralcev odnosov. Skriva se lahko v nenehnih očitkih, preverjanju, preseganju mej, čustvenih izbruhih, celo poskusih nadzorovanja partnerja. Nekateri ljubosumje opravičujejo z izgovorom, da je to pač ljubezen. A ne more biti. Pri ljubosumju gre za izrazit občutek negotovosti vase in v odnos, saj se bojimo, da bi bili prizadeti. V tem primeru nam primanjkuje ljubezni do sebe, imamo nizko samopodobo in samospoštovanje. Z izbruhi, ki kažejo nezaupanje v partnerja, ustvarjamo razkol in se oddaljujemo od zdravega odnosa. V tem primeru velja raziskati, kaj je resnični vzrok za ljubosumje in ga predelati – sploh, če se tovrstne težave vlečejo skozi več razmerij. 

Ljubosumje velja za enega največjih razdiralcev odnosov.
Ljubosumje velja za enega največjih razdiralcev odnosov.FOTO: Dreamstime

O svojih potrebah in občutkih ne komunicirate

Komunikacija je tista, ki v resnici pomaga graditi in razvijati odnose. Še posebej je pomembna takrat, ko nas v odnosu nekaj zmoti, ko naše potrebe niso zadovoljene in ko nas partner prizadene. V teh primerih veliko parov preneha komunicirati in se posluži različnih obrambnih vedenj, kot so tišina, umik, pobeg ali celo druga skrajnost – verbalni napad. Napak je sklepati, da partner ve, kako se počutite, prav tako ne more brati vaših misli, občutij in želja. Ena najtežjih stvari je v odnosu partnerju konstruktivno skomunicirati, kako se počutimo in zakaj se tako počutimo – če bi zmogli in znali, konfliktov skorajda ne bi bilo več. V tem primeru je potrebna ranljivost, za ranljivost pa je potreben pogum. Če želite oblikovati zdrav in ljubeč odnos, potem je kreiranje vzajemne ranljivosti nekaj, brez česar ne gre. 

Ne poznate jezika ljubezni svojega partnerja

Jezik ljubezni ni nič drugega kot čustvene potrebe v partnerstvu – vsak jih ima. Spoznavanje potreb drug drugega in njihovo zadovoljevanje dvigne odnos na povsem novo raven, partnerja pa se počutita slišana, razumljena, varna. Vsaka oseba ima edinstven način, zaradi katerega se počuti v odnosu ljubljeno – za nekatere so to vsakodnevna verbalna priznanja ljubezni, za druge telesni dotiki, vsakodnevna dejanja podpore, kakovostno preživet čas ... Vsak od nas ima v ljubezni edinstvene potrebe, ki jih lahko uresničujemo le, če jih poznamo. Zaupajte partnerju, kaj v odnosu potrebujete, kaj vam največ pomeni; delita svoje potrebe drug z drugim in premaknita odnos na globljo raven. 

Komunikacija je tista, ki v resnici pomaga graditi in razvijati odnose.
Komunikacija je tista, ki v resnici pomaga graditi in razvijati odnose. FOTO: Dreamstime

S partnerjem nista prisotna

Eden največjih strupov današnjega časa je, da smo vedno in povsod dosegljivi, če seveda ne vzpostavimo določene meje. Žalostna realnost je, da v mnogih odnosih partnerja ne znata biti več skupaj brez telefona. Namesto dolgih pogovorov ob večerji, na pijači, na sprehodu ali pred televizijo so mnogi večino časa zazrti v svoje elektronske naprave. S tem izgubljajo dragoceno priložnost za vzdrževanje stika, gradnjo zaupanja in intime, ter poglabljanje odnosa. Življenje se ne odvija v virtualnih svetovih, ampak tukaj in zdaj. Kaj storiti? Enostavno se zavestno odločite za ‘izklop’ – odložita telefone in bodita prisotna. Cenita trenutke, ko sta zares skupaj in ne dopustita, da življenje zbeži mimo vaju. 

5 razlogov, zaradi katerih se vrtita v začaranem krogu
Preberi še
5 razlogov, zaradi katerih se vrtita v začaranem krogu

Ničesar več ne počneta skupaj

Odličen način za povezovanje v odnosu so hobiji, načrtovanje novih podvigov in dejavnosti, ki jih počnemo skupaj. Uspešni pari odnosa ne prepuščajo naključju, zato v svojo tedensko ali mesečno rutino uvedejo kakovostno preživet čas – bodisi je to tradicionalni tedenski zmenek, mesečni pobeg na lepše, ukvarjanje s skupnim hobijem in podobno. Na ta način razmerju dodamo raznolikost, prekinemo rutino in ustvarjamo nova, skupna doživetja. Gre za zelo pomemben element, ki je v današnjem času žal pogosto spregledan, a pomaga ohranjati bližino in poglabljati odnos. 

Viri: PsychologyToday / VeryWellMind

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646