Zadovoljna.si
V primeru pegginga oblast prevzame ženska.

Odnosi

7 oblik intime v partnerskem odnosu

A.K.
16. 04. 2021 07.54
0

Ljudje smo bitja odnosov in hrepenimo po povezanosti z drugimi. Potrebujemo toplino, ljubezen in zavedanje, da smo nekomu pomembni. Prav zato je intima ključnega pomena za uspešnost naših odnosov, zlasti romantičnih. Čeprav besedo intima pogosto povezujemo le s spolnostjo, v partnerskih odnosih poznamo še druge pomembne vrste intime, ki imajo pomembno vlogo pri občutku povezanosti, razumljenosti, varnosti in ljubljenosti. Bližina, ki jo čutimo z drugo osebo, tako ni le telesna ali čustvena, ampak je lahko tudi duhovna, intelektualna, konfliktna, izkustvena in druga, ki jim običajno posvečamo manj pozornosti.

O intimnosti govorimo takrat, ko sta si dve osebi dovolj blizu, da si lahko pokažeta tudi najbolj ranljive dele sebe in ob tem vesta, da bosta kljub temu sprejeti in razumljeni. V življenju si delita skupne sanje, želje in pričakovanja ter postaneta drug drugemu močna podpora. V začetku partnerskega odnosa igra zelo pomembno vlogo spolna intima, ki zaradi novih življenjskih vlog in izzivov začne sčasoma ostajati v ozadju. Prioritete se začnejo spreminjati, kar lahko partnerja, ki sta svoj odnos gradila le na spolnosti, začne oddaljevati. Odnos ni le spolnost in telesnost, zato je pomembno, da znamo s partnerjem vzpostaviti več dimenzij intime. Na več ravneh kot smo povezani, bolj globoko in čuteče je naše razmerje. 

Telesna intima

Telesna intima ni enaka spolni. Nanaša se predvsem na izkazovanje naklonjenosti prek telesnega stika, kot je držanje za roke, objemanje, poljubljanje, ljubkovanje, stiskanje … Gre za načine, s katerimi kažemo ljubezen, naklonjenost, hrepenenje po bližini drugega, in ki močno prispevajo k občutku varnosti in ljubljenosti v odnosu. Če se skozi leta telesno oddaljimo, je pomembno poiskati razloge za pomanjkanje tovrstne intime. Vsakršno izogibanje dotikom in drugim nežnostim je znak, da v odnosu ni tako, kot bi moralo biti. 

Telesna intima ni enaka spolni. Nanaša se predvsem na izkazovanje naklonjenosti prek telesnega stika, kot je držanje za roke, objemanje, poljubljanje, ljubkovanje, stiskanje …
Telesna intima ni enaka spolni. Nanaša se predvsem na izkazovanje naklonjenosti prek telesnega stika, kot je držanje za roke, objemanje, poljubljanje, ljubkovanje, stiskanje …FOTO: Dreamstime

Čustvena intima

Čustvena intima je tisto, zaradi česar partnerski odnos traja. Je razlog, da sta dve osebi prijatelja, zaupnika, ljubimca in močan sistem medsebojne podpore. V čustveni intimi si delimo najgloblje želje in hrepenenja, pa tudi najtemnejše misli in strahove. Je partner prva oseba, s katero želite deliti  pomembne novice? Poznata najgloblje občutke drug drugega? Zmoreta drug ob drugem poiskati podporo tudi v težkih trenutkih? Pogosto namreč nezmožnost vzpostavljanja in negovanja čustvene intime postane vzrok za druge težave. Pomembno je vedeti, kaj partnerja osrečuje, kaj so njegovi strahovi in k čemu v življenju stremi. Ne smemo pozabiti, da čustvena intima pomeni tudi to, da sprejemamo partnerja z vsem, kar je. 

Duhovna intima

Duhovna intima ne le krepi odnos, temveč daje partnerjema možnost, da se veliko bolje spopadata z življenjskimi krizami kot tisti, ki niso povezani na tej globoki in eksistencialni ravni. Pomembno je vedeti, kakšen odnos ima partner do duhovnih prepričanj in najti skupno podlago za delovanje, četudi se pogledi morda ne ujemajo. Duhovna intima omogoči, da bolj cenimo življenje in pomaga zmanjšati razlike. Za nekoga duhovnost pomeni religijo in z njo povezane rituale, za drugega morda nekaj čisto tretjega – vero v naravo, ljubezen, višjo silo in podobno. Koristno je, če se s partnerjem pogovorimo o duhovnih in verskih prepričanjih in tako poglobimo razumevanje drug drugega. 

Intelektualna intima

Pri tem gre za izmenjavo mnenj, idej, misli, spretnosti, hobijev ter medsebojno povezovanje na miselni ravni. Vključuje tudi proste razprave o hrepenenjih, življenjskih nazorih, ideologijah ... Intelektualna intimnost nam omogoča tudi deljenje konstruktivnih kritik in argumentov ter pogovore o pomembnih temah, kot so vzgoja otrok, učinkovito upravljanje s financami, odnosi v širši družini, družbeni konstrukti, morala, umetnost, življenjske filozofije ... Intelektualna intima je večja, če sta oba partnerja na podobni izobrazbeni ravni in razgledanosti. Pri tem lahko razpravljata, delita, argumentirata in razumeta različna stališča, ne da bi te razlike jemala osebno. 

Ko dve osebi delita življenjsko pot, se je nemogoče izogniti konfliktom in prav tu nastopi intimnost nesporazumov.
Ko dve osebi delita življenjsko pot, se je nemogoče izogniti konfliktom in prav tu nastopi intimnost nesporazumov.FOTO: Dreamstime

Konfliktna intima

Ko dve osebi delita življenjsko pot, se je nemogoče izogniti konfliktom in prav tu nastopi intimnost nesporazumov. Pri tem gre za sposobnost spoštljivega, razumnega načina reševanja nesoglasij in težkih tem. Reševanje sporov lahko vključuje iskanje skupnih točk za razrešitev razhajanj ali le preprosto strinjanje, da se ne strinjamo. Vsi vemo, da je najslabši način pometanje zamer pod preprogo, saj sčasoma nepredelani nesporazumi vzniknejo še bolj intenzivno. Pomembno je spoštovati partnerja tudi v najtežjih fazah odnosa in sprejeti, da so konflikti del življenja. Način, kako se soočamo z njimi, pa je tisto, kar določa moč in trdnost odnosa. 

Izkustvena intima

Pri tej obliki intime gre za zbiranje skupnih izkušenj v partnerstvu. Čeprav ni priporočljivo, niti mogoče, da bi kateri koli par preživel ves čas skupaj, je pomembno določiti čas, ki ga namenita izključno drug drugemu. Ne glede na to, ali gre za zmenke sredi tedna, vikend izlete, potovanja ali skupne hobije – gre za izkušnje, ki krepijo vezi. Pomembno je najti stvari, v katerih uživata, sodelujeta in ustvarjata skupne spomine ter tako gojita izkustveno intimo. 

Spolna intima

Spolno intimo namenoma omenjamo na koncu, saj je daleč najbolj obravnavana od vseh ostalih vrst intime. Ključ do njenega ohranjanja pa je v tem, da si ne dovolimo pritiskov, ki prihajajo s prekomernimi pričakovanji, kakšna naj bi spolnost bila. Vse preveč se namreč pari ukvarjajo z vprašanji, koliko je dovolj spolnosti, kar je povezano tudi s ’sušnimi’ obdobji, ki so v odnosu normalna. V odnosu je pomembno poznati spolne potrebe drug drugega, kar ne gre brez odkrite komunikacije. Ni pa odveč omeniti, da se omenjene intime med seboj prepletajo, zato si moramo prizadevati za negovanje vseh, ki se nam zdijo za odnos najbolj pomembne. 

Spolno intimo namenoma omenjamo na koncu, saj je daleč najbolj obravnavana od vseh ostalih vrst intime.
Spolno intimo namenoma omenjamo na koncu, saj je daleč najbolj obravnavana od vseh ostalih vrst intime. FOTO: Dreamstime

Vir: CouplesInstitute

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646