Kadar koli se zapletemo v odnos, imamo v mislih, da bo trajalo in trajalo, dokler ne ugotovimo, da življenje v dvoje vseeno ni tako preprosto, kot smo mogoče sprva mislili. Na začetku se stvari odvijajo same od sebe, pod dozo hormona sreče in metuljčkov, zato se nam zdi, da bomo brez težav ostali nepremagljivi kot par. A dobri odnosi niso povsem samoumevni, saj se se je za njih treba tudi malo potruditi in premostiti razlike, ki bi nas lahko ločile.
Naredite analizo problema z željo, da ga rešite
Nobena gora ni prevelika, če najdemo pot, s katero jo bomo premagali in osvojili. Več dela nas zagotovo čaka, če moramo to pot še zgraditi, poklicati pomoč ali se z nekom pogovoriti, ampak rešitev vedno obstaja, če jo hočemo videti oziroma poiskati. Pri tem se moramo opremiti z vztrajnostjo, potrpljenjem in sodelovanjem, s katerim se bomo znova približali drug drugemu ter si skupaj tlakovali pot naprej, ne glede na to, kako težki bodo včasih koraki. Veliko parov se razide, ker iščejo bližnjice ali izhode, ko ni več lepo, a je lahko spet, če se bosta za to potrudila in je želja po tem, da ostaneta skupaj, dovolj velika.
Dovolite si biti ranljivi in iskreni
Zelo hitro smo lahko užaljeni, če je bil ranjen naš ego, ki ga želimo na vsak način zakrpati, a pogosto na račun odnosa s partnerjem, v katerem poveličujemo svoj ponos in pokončno držo, medtem ko v sebi še vedno trpimo. V teh trenutkih lahko izrečemo besede, ki jih bomo obžalovali, zavrnemo partnerja, ga prizadenemo, užalimo, kot tudi se lahko zapremo in umaknemo ter tako poglobimo prepad, h kateremu s takim vedenjem prispevamo tudi sami. Nič ni narobe, če ste žalostni ali jezni, a to morate znati tudi svojemu partnerju povedati, za kar obstaja nadvse preprost način – odkrit in iskren pogovor z njim. Ne bojte se svoje ranljivosti, ampak bodite raje ponosni na to, da ste dovolj pogumni, da o njej spregovorite.
Ne obtožujte samo partnerja, ampak bodite tudi samokritični
S prstom zelo radi pokažemo na drugega, a pri tem spregledamo, kaj smo sami naredili narobe. Če hočemo biti res uspešni pri razreševanju konfliktov, se moramo znati prepustiti tudi samorefleksiji, kar vključuje vse od tega, kaj smo mi rekli, naredili, če smo se mogoče narobe izrazili, partnerja nehote izzvali ali ranili, do tega, zakaj se počutimo, kot se počutimo, s čim nas je on prizadel in podobno. Sprejmite tudi svoje pomanjkljivosti, tako da jih priznate tako sebi kot tudi njemu. S korakom k sebi boste v tem primeru naredili več kot samo s kritiziranjem in obtoževanjem. Najprej morate razumeti, zakaj, da boste prišli do pravega odgovora, kaj je v resnici narobe.
Naj vama preteklost ne greni trenutkov sedanjosti
Kar koli se je že zgodilo, se je zgodilo in tega ne morete več spremeniti, medtem ko lahko še vedno vplivate na to, kako se počutite zdaj. Ostanite osredotočeni na sedanjost, zato se ne vračajte v preteklost in pozabite na tisoč in en očitek partnerju, kaj vse je bilo takrat. Če želite biti srečni skupaj z njim v sedanjosti, jo morate predelati, oprostiti in izpustiti. Ne pogrevajte je vedno znova v prepirih, kot je tudi ne uporabljajte, da bi utišali ali premagali svojega partnerja v komunikaciji okoli povsem drugega problema. Lahko zmagata skupaj, a le tako, da gresta naprej, ker to hočeta – oba.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV