Ne gre samo za finančno in fizično moč, ampak predvsem za čustveno. Gre za čustveni šah, v katerem oba strateško delata poteze in želita drug drugega spraviti v šah mat pozicijo. Nekdo je v tem šahu boljši. Morda ima v tistem trenutku boljšo retoriko, boljša sredstva izsiljevanja ali bolj močan karakter. Drugega potisne v kot, kjer se počuti nemočnega in kjer ga lahko čustveno nadvlada. A čeprav se počuti kot zmagovalec, v takšni igri ni zmagovalcev, ampak samo poraženci. Takšen odnos na koncu osiromaši oba.
Za manipulacijo je značilno obračanje čustev in sprevračanje realnosti. Ponavadi to zahteva tudi dobre retorične sposobnosti, laganje, prirejanje in obračanje besed. Z manipulacijo nas lahko nekdo prepriča, da mi čutimo narobe in da on/a čuti prav. Manipulacija je, ko te nekdo okrivi za reakcije na njegova nespoštljiva dejanja. Medtem ko zaradi tega ta dejanja ostanejo neopažena. V tej igri žrtev postane krivec in krivec postane žrtev.
Ta oseba naše odzive, ki so v dani situaciji povsem normalni, prikaže kot neprimerne in problematične, tako da z njimi zakrije svoje nespoštljivo dejanje, zaradi katerega smo se sploh tako odzvali. Na koncu smo mi zmedeni in izgubimo občutek za presojo. Začnemo dvomiti o sebi in svojih občutkih. Postanemo grešni kozel za vse težave v odnosu. Na nas se prevali vsa krivda in mi jo zaradi dvomov res prevzamemo nase. Zaradi manipulacije se nam zdi, da je z nami nekaj narobe. Mislimo, da se ne bi smeli tako počutiti. Mislimo, da pretiravamo, da smo se napačno odzvali, da smo bili prezahtevni. Zato odstopimo od svojih potreb in standardov in se podredimo.
To je cilj manipulatorja. Poiskati grešnega kozla, ki bo namesto njih prevzel krivo in odgovornost, ki je niso sposobni prevzeti sami. Poiskati nekoga, nad katerim ima lahko nadzor, kar mu daje občutek vrednosti, moči in vpliva. Ponavadi človek, ki je nagnjen k manipulaciji, deluje navzven zelo samozavestno, a v resnici ni, zato ne more priznati svojih napak. Zaradi tega jih ves čas projicira in prelaga na druge okoli sebe, ki so ponavadi manj prepričani vase! To včasih počnejo povsem podzavestno.
Manipulacijo izvajajo tako, da se osredotočijo na naše šibkosti in jih uporabijo proti nam, ko smo najbolj ranljivi. Vedo, na kaj smo občutljivi in na katerih mestih bomo podlegli. Na začetku se lahko manipulacija preobleče v ljubečo skrb in pomoč, da se človek odpre, a se v ozadju tega skriva agenda iskanja moči.
Zaradi razvrednotenja naših čustev in presoje se naša samozavest skozi dolga obdobja čustvenih manipulacij močno zniža. Ne verjamemo več vase.
Čustvena manipulacija pusti na nas zelo velike posledice, kar posega v bistvo tega, kar smo. Zaradi manipulacije izgubimo delček sebe. Izgubimo stik s sabo in s tem svojo notranjo moč.
Zato je zelo pomembno, da se naučimo prepoznati tudi bolj subtilne načine manipuliranja. Če imamo občutek, da naš odnos velikokrat spominja na šahovnico, kjer se moramo boriti za svojo pozicijo in smo ves čas v strahu, da nas bo nekdo izpodrinil, potem to ni zdrav odnos.
Če smo grešni kozel za vse, če se v odnosu počutimo vedno manj samozavestne, če dvomimo v vse, kar čutimo, potem smo v odnosu manipulirani, ne glede na to, če nam druga oseba "hoče dobro"!
Ko vidimo, da nas nekdo konstantno prepričuje, da čutimo narobe. Ko imamo občutek, da nekdo naše šibkosti obrne proti nam, se ti po vsej verjetnosti dogaja čustvena manipulacija. Vedeti morate, da smo sposobni razumne presoje! Čeprav se nam zdi, da ravno zdaj dvomimo vase, je ravno zdaj čas, da si zaupamo! Da stopimo na svojo stran in smo sami svoj zavetnik. Pred manipulacijo moramo zaščiti sebe, ker nas ne more nihče drug. Dobro je, da povabimo prijatelje v pogovor, da dobimo občutek, kaj se dogaja in kako pravilno odreagirati. Ne držite tega zase in spregovorite s tretjo osebo!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV