Biti skupaj ali ne biti skupaj – to je vprašanje, ki si ga običajno prej ali slej zastavimo, če prepoznamo potencial za ljubezensko razmerje. Sladki, a hkrati nepredvidljivi začetki pa nas lahko zmedejo, včasih celo tako zelo, da se izgubimo v kaosu najrazličnejših občutkov. Odločitev, kaj narediti in kako, ni vedno tako preprosta, kot se nam zdi na prvi pogled, še posebej, če so vpletena intenzivnejša čustva, ki nam lahko povsem zameglijo razum. Kako uspešno bomo prebrodili vihravo začetno obdobje, pa je odvisno tudi od nas, zato je dobro vedeti, kakšne so pasti in ovire že na samem začetku.
Zamegljena presoja
Metuljčki v trebuhu, rožnata očala, vznemirljivi občutki, sanjarjenje in visoka pričakovanja so mnogokrat iztočnica, da se spustimo v razmerje, a samo zaljubljenost ni dovolj za uspešen odnos. Pogosto spregledamo vse napake in razlike, ki nas ločujejo, in ravno zato je pomembno, da smo iskreni pri odgovarjanju na vprašanje, ali je partner res pravi za nas tudi na dolgi rok.Pomislimo, kakšne vrednote in pričakovanja imamo, kaj si želimo in tako naprej. Na tak način bomo odnos videli bolj objektivno in lažje presodili, ali je partner za nas.
Odlašanje in neodločnost
Včasih zaradi strahu upočasnimo in kompliciramo, saj iščemo tisoč in en izgovor, zakaj ne ali zakaj da. V tem času pa se pogosto zgodi, da druga stran izgubi interes, da se v odnos prikrade še kdo drug ali pa nehote oddajamo napačne signale, da nas oseba sploh ne zanima.
Nedefiniran odnos
Predvsem na začetku definicije in želje še niso najbolj jasne, zato je to kritično obdobje, v katerem se lahko zapletemo v najrazličnejše težave. V tem obdobju običajno še ne vemo, kje smo, saj imamo na voljo več možnosti – na primer ostati v bolj prijateljskih vodah ali pa počasi vzpostaviti resno zvezo. Najpogosteje se zaplete, če predstave o odnosu niso usklajene, zato je dobro o tem čim prej spregovoriti in razjasniti, kje so meje našega razmerja, ki veljajo za oba.
Igranje igric
Igrice, kot je vroče-hladno, lahko pod vprašaj postavijo naravo odnosa, saj druga oseba ne ve več, pri čem je. To lahko potencialnega partnerja pripravi do tega, da sprejme drugačne odločitve, kot bi jih sicer. Če smo dovolj samozavestni in pogumni, bomo lahko odigrali igro zapeljevanja odkrito in iskreno, kar daje več možnosti za uspešen odnos, ki si ga želimo.
Pretvarjanje
Vsak si želi pustiti čim boljši vtis, kar včasih vključuje tudi igranje vlog in pretvarjanje, da smo boljši, kot smo v resnici. V ozadju se večinoma skrivajo kratkoročni cilji, na primer osvojitev trofeje in iskanje potrditve, saj se nihče ne more pretvarjati vse življenje. Na dolgi rok se tako lahko zapletemo v razmerje z nekom, ki nam v resnici sploh ne ustreza.
Vpliv in vmešavanje okolice
Na začetku odnosa smo mogoče še malce negotovi, tako glede našega razmerja kot glede partnerja, ki ga spoznavamo. Pri tem se lahko opremo na mnenje prijateljev oziroma bližnjih, a ne smemo pozabiti tudi na svoje želje in potrebe. Nasveti so lahko še kako dobrodošli, še posebej, če smo pod vplivom metuljčkov, zaradi katerih ne vidimo vedno realne slike. Toda pri tem ni odveč previdnost – gre za iskrene prijateljske nasvete ali pa je mogoče v ozadju tudi kaj drugega, denimo ljubosumje, zavist in podobno?
Komunikacija in reševanje konfliktov
Ni skrivnost, da je komunikacija ključ do dobrih odnosov, a zlasti na začetku se lahko pojavijo napačne interpretacije, ko se partnerja še ne poznata dovolj, niti ne poznata načina izražanja misli in čustev drug drugega. V tem primeru si lahko z vztrajnostjo, odkritim pogovorom in pozornim poslušanjem odpreta vrata v trdnejše razmerje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV