Valentinovo je praznik, ki ljudi deli na dva pola – eni obožujejo vse, kar je povezano z romantiko, sladkimi presenečenji, rdečimi srčki in izlivi ljubezni, drugi pa ga enostavno ne marajo, saj gre po njihovem mnenju le še za en praznik trgovcev, ki kliče k potrošnji. Je pa tudi res, da lahko valentinovo prebudi stare ljubezenske rane in spomni na vse neuspešne pretekle partnerske zveze, kar marsikatero samsko osebo potisne v melanholijo in premlevanje, zakaj še ni srečala pravega.
Trije ključni razlogi, zakaj so razhodi pogosti prav na valentinovo
Pritiski in pričakovanja
Pogosto je valentinovo predstavljeno kot praznik obdarovanja, izbrano darilo oziroma presenečenje pa naj bi odsevalo veličino ljubezni med dvema. Številni posamezniki, zlasti nežnejše polovice, si zato ustvarijo pričakovanja, kako naj bi ta dan preživeli, kaj naj bi dobili za darilo ... A dejstvo je, da so lahko visoka in nerealna pričakovanja v popolnem neskladju s tem, kar se tudi v resnici zgodi. Z drugimi besedami – pogosto si v glavi zgradimo romantično iluzijo, kako nam bo partner pripravil sanjsko presenečenje, vse te želje pa nato projiciramo vanj in sestavljamo vse mogoče romantične scenarije. A kaj se na koncu zgodi? Najpogosteje nič. Rezultat tega je razočaranje, ki ga še dodatno poglobijo misli, da si zaslužimo veliko več od tega. Če je bil odnos načet že prej, pa je to pogosto le kaplja čez rob.
Primerjanje z drugimi in pritisk socialnih omrežij
Vsi vemo, da mnogi pari na socialnih omrežjih delijo vse mogoče izkušnje, ljubezenske prelomnice, utrinke skupnih trenutkov, romantična potovanja in druge intimnosti. Žal pa je večina teh prikazov povsem nerealnih, saj so glede na življenje to pogosto le skrbno izbrani trenutki. Na podlagi izbranih fotografij ne moremo soditi o tem, kako zelo srečni so nekateri v razmerju. Druga, malo manj lepa stran partnerstva so tudi srčne bolečine, konflikti, neuspehi,izzivi, skratka resničnost vsakega intimnega odnosa, česar na profilih ne vidimo. Pari, ki svoj način življenja in odnos sam radi primerjajo z drugimi, zlasti s tem, kar je prikazano na socialnih omrežjih, so bolj nagnjeni k depresiji, občutkom neizpolnjenosti, nesreče, razočaranja. Vse to pa še bolj utrjuje prepričanje, da partner ni dovolj dober, da ni takšen kot drugi in da ne izpolnjuje pričakovanj. Tovrstni pritiski in zamere lahko na koncu uničijo odnos in pripeljejo do razhoda.
Odnos je že v krizi
Odnos, ki je bil že pred valentinovim razbolel in bolj kot ne spominja na nesmiselno zavlačevanje neizbežnega konca, se lahko pod težo stresa in pričakovanj praznika sesuje. Eden od partnerjev se tako skuša potruditi in zbira še zadnje atome moči, da bi rešil zvezo, drug partner pa vse skupaj enostavno ignorira in niti ne ceni truda drugega. V drugem primeru pa lahko prikrajšani partner močno hrepeni po romantični gesti, a ker tega ne dobi, je razočaranje tako veliko, da je to le še zadnja potrditev za razhod. Pari, ki tudi sicer ne skrbijo za obujanje iskric v odnosu in pustijo, da se odnos odvija samodejno, imajo več možnosti za konflikte in posledično tudi razhode.
In kaj je bistvo? Za marsikateri par je valentinovo v resnici samo opomnik na vse razpoke v odnosu. Zveza se nikoli ne zaključi samo zaradi enega samega zunanjega vzroka, ampak se nerazčiščeni konflikti nalagajo dalj časa, dokler ne pride do sprožilca; v veliko primerih so to ravno prazniki. A če smo povsem iskreni, je veliko bolje tako, kot gojiti nezadovoljstvo več let in čakati, da bo kdaj drugače.
Vir: YourTango
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV