Obstaja več študij, ki kažejo, da so sarkastični ljudje pametnejši, kot si mislite. Čeprav so pogosto prikazani kot zlikovci in negativne osebe, se je izkazalo, da je to pomembna evolucijska lastnost. Evolucijski biologi namreč trdijo, da je človek tako uspešna vrsta zato, ker je po naravi družaben. Antropologi to imenujejo socialna inteligenca, saj lahko hkrati spremljamo in vzdržujemo na stotine povezav in znamo ločiti sovražnike od prijateljev.
Nevrologinja Katherine Rankin z univerze v San Franciscu meni, da so ljudje uporabljali sarkazem kot orodje za preživetje pri vzpostavljanju odnosov in da je imel pomembno vlogo pri družbeni interakciji. Ona in mnogi drugi strokovnjaki verjamejo, da se sarkazem ustvarja v parahipokampalnem predelu možganov, kjer temelji vsa naša socialna inteligenca. Ljudje z demenco ali poškodbami glave na tem območju pogosto izgubijo sposobnost zaznavanja sarkazma in se ne odzivajo na družbeno ustrezne načine. Poleg tega njene raziskave navajajo, da je bil sarkazem verjetno pomemben del vzpostavitve človeške civilizacije. Tega seveda ne moremo trditi z gotovostjo, ker se ne moremo vrniti v preteklost in preveriti, zato se je nevrologinja odločila, da z ekipo opazuje, kako ljudje danes doživljajo sarkazem. Tako so poskušali dobiti predstavo o njegovi uporabi v preteklosti, piše portal Psychology Today.
Francoski raziskovalec Nicolas Gueguen je nato opravil študijo, v kateri je sodelovalo 60 žensk, starih od 20 do 26 let. Vsaka ženska je bila v družbi treh različnih moških: tistega, ki je bil sarkastičen, tistega, ki je bil neposreden, in tistega, ki je dobro fizično izgledal. Rezultati so pokazali, so bili sarkastični moški tisti, ki so pri ženskah pritegnili največ pozornosti, ne glede na njihov videz. Poleg tega je druga študija pokazala, da so ljudje, ki uporabljajo sarkazem in ga razumejo, uspešnejši v svojih prizadevanjih in bolj vedo, kaj hočejo. Gre za raziskavo, v kateri je sodelovalo 375 študentov tehnike, ki so se morali pretvarjati, da so stranke in da komunicirajo s predstavniki službe za pomoč strankam. Študenti, ki so v pogovoru uporabljali sarkazem, so se domislili in uporabili boljše tehnike reševanja problemov kot drugi učenci, ki sarkazma v pogovoru niso uporabljali.
Po mnenju raziskovalcev je to zato, ker sarkastični ljudje pogosteje razmišljajo zunaj okvirjev, da bi našli rešitev in izrazili svoje mnenje. Zaradi tega je tudi večja verjetnost, da bodo prav oni našli rešitev ter nov in drugačen način komuniciranja, ki jim bo pomagal na poti do cilja, piše Washington Post.
V članku, ki ga je Richard Chin napisal za Smithsonian, je pojasnil, da se morajo človeški možgani bolj potruditi, da bi razumeli sarkazem. To pomeni, da ljudje, ki uporabljajo sarkazem, pogosto bolj razmišljajo in uporabljajo možgane. V istem članku piše, da jim sarkazem pomaga tudi pri iskanju novih ustvarjalnih načinih reševanja problemov. Sarkastični ljudje pa niso le pametni, ampak tudi vedo, da ni dobro vsega vzeti osebno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV