Mit o sedmem letu zakona že dolgo časa kroži v družbi in mnogi še vedno verjamejo, da je to tisto obdobje, ko se zakonske zveze znajdejo na prelomnici. V tem času naj bi se namreč začele pojavljati težave, ki lahko privedejo celo do varanja.
Zakaj pride do krize v zakonu?
Razlogi za morebitne težave v zakonu so raznoliki, najpogostejši med njimi pa je prav gotovo pomanjkanje intimnosti, ki jo je pri večini iz leta v leto manj.
Nedavna raziskava je pokazala, da 24 odstotkov anketiranih meni, da je prihod otrok spremenil njun odnos in povzročil pritiske, ki so posledično vodili v ohladitev odnosa, 16 odstotkov anketiranih pa je izjavilo, da jih dolgočasen zakon spravlja v skušnjavo, saj zaradi pomanjkanja dogodivščin doma iščejo razburjenje drugje.
V današnjem hitrem tempu življenja se pari znajdejo v skušnjavah veliko prej kot v preteklosti. Družba se spreminja, z njo pa se spreminjajo tudi naša pričakovanja. Postajamo vse bolj nestrpni in v kolikor ne dosežemo tistega, kar si želimo, se kaj hitro obrnemo drugam, kjer bodo naše potrebe potešene vsaj za kratek čas.
Kdaj nastopi prelomnica?
Mnogi pravijo, da naj bi bilo ključno predvsem sedmo leto zakona, dolgo je veljalo celo prepričanje, da v kolikor preživita sedmo leto zakona, bosta ostala skupaj do smrti.
Kljub mitu, ki v naši družbi kroži že dolgo, pa najnovejše raziskave kažejo malce drugačno sliko. Te so namreč pokazale, da bo kar tretjina partnerjev, ki so že tako ali tako nagnjeni k varanju, skočilo med rjuhe že po treh letih zakona, medtem ko samo 10 odstotkov anketiranih pravi, da so zašli v krizo ravno po sedmih letih zakona. Iz teh podatkov lahko sklepamo, da sedmo leto morda le ni tako usodno, kot se zdi na prvi pogled.
Raziskava je razkrila še nekaj drugih podatkov, ki prav tako nakazujejo, da v večini primerov, sploh če je v igri varanje, problemi nastopijo že prej, in sicer sedem odstotkov vprašanih je razkrilo, da je do prevare prišlo že v prvem letu zakona, pet odstotkov jih je priznalo, da je do prevare prišlo po dveh letih, 12 odstotkov vprašanih pravi, da je do prevare prišlo v četrtem ali petem letu zakona, približno 11 odstotkov vprašanih pa trdi, da je pri njih prišlo do prevare v šestem letu zakona.
Kako skrbeti za zakon oz. zvezo?
Glede na to, da večina raziskav namiguje na to, da je najpogostejši razlog za skok čez plot ravno pomanjkanje intimnosti oz. ohladitev odnosa, poskrbite, da kljub družini in službenim obveznostim ohranite nekaj časa, ki bo namenjen le vama. Ključnega pomena je tudi uspešna komunikacija, ki skrbi za to, da sta partnerja vedno na isti valovni dolžini, odkritost in medsebojno spoštovanje pa bi tako ali tako morala biti temelj vsakega odnosa.
Več o prekletstvu sedmega leta v partnerski zvezi si lahko preberete tudi na spletni strani Moškisvet.com, kjer lahko najdete informacije tudi o drugih prelomnih obdobjih (npr. o petem in tretjem letu partnerskega odnosa).
Zadovoljne e-novice
Vir: net.hr, psychologytoday.com, latimes.com
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV