Strah pred zapuščenostjo je neprijeten občutek, ki se hrani z mislijo, da bomo izgubili za nas pomembno osebo in ostali sami. Povezan je z nezaupanjem, ne samo v nas, ampak tudi v našega partnerja. Nekako verjamemo, da bo prišel trenutek, ko nas bo prizadel, izdal in zapustil, zato pogosto odnos raje sabotiramo kar sami. Na tak način se velikokrat hočemo le zaščititi pred še večjim razočaranjem, ki ga že ob najmanjšem odstopanju od naših predstav običajno vztrajno pričakujemo.
Kaj je lahko v ozadju?
Naše zgodnejše izkušnje so del nas in jih lahko nosimo s seboj, še posebej nerazrešeno bolečino, ki nas pogosto spremlja tudi, ko odrastemo. Če smo v preteklosti že izgubili ali doživljali stisko ob odsotnosti matere, očete ali nekoga, ki nam je bil blizu, smo tako lahko razvili močan strah, da se bo to spet ponovilo z osebo, do katere bomo imeli globlja čustva. In ta strah ni povsem brez pomena, saj kot otroci ne moremo preživeti brez skrbnikov, a enako intenzivno ga lahko občutimo tudi sedaj, čeprav zdaj lahko preživimo.
Kako se izraža?
Nizka samopodoba, občutki manjvrednosti, tesnoba, težave z zaupanjem in intimnostjo – vse to in še več je lahko povezano z našim strahom pred zapuščenostjo. V nekaterih primerih se kaže tudi v pretiranem ugajanju, oklepanju partnerja ali pa se samo izogibamo odnosom, ki bi nas lahko kakor koli čustveno ranili. S takimi vedenji si hočemo olajšati globoko zakopan občutek, da nismo vredni ljubezni, a ga v resnici le krepimo. In mogoče zato niti ni presenetljivo, da težko vzpostavljamo in vzdržujemo odnose, ki bi nas izpolnjevali in si jih nekje v sebi neizmerno želimo.
Kako lahko premagamo strah pred zapuščenostjo?
Čeprav mogoče hrepenimo po čudežni rešitvi, ki od nas ne bi zahtevala pretiranega truda, je jasno, da gre za proces, ki zahteva čas, potrpljenje in včasih tudi strokovno pomoč terapevta. Še vedno pa obstajajo načini, s katerimi lahko ta strah omilimo in nadzorujemo.
Prepoznavanje in ustrezno izražanje
Za začetek lahko poskusimo prepoznati svoja negativna prepričanja, ki škodijo našim odnosom, hkrati pa se o tem lahko pogovorimo tudi s svojim partnerjem. Skupaj z njim lahko izboljšamo svojo komunikacijo, se naučimo izražati svoje strahove in jih tudi bolj konstruktivno premagovati v dvoje. Če se zavedamo, kaj so naši sprožilci, jim imamo lažje pod kontrolo.
Podporna mreža
Pomaga nam lahko močna podporna mreža, pa naj bodo to družinski člani, sorodniki ali prijatelji, zaradi katerih se ne bomo počutili popolnoma sami in bomo lažje premagovali grozeče občutke osamljenosti. Pomembno je, da vemo, da obstajajo tudi drugi ljudje, ki nas imajo radi in nam bodo prisluhnili, ko bomo mogoče sami dvomili vase ali v partnerja.
Negovanje ljubezni do sebe
Vzpostavljanje boljše samopodobe je ključno, če želimo bolj zaupati vase in v svoje sposobnosti. In prav zaradi tega se lahko počutimo bolj varne in sigurne tudi v svojih odnosih. Pomembno je, da začnemo lepo skrbeti zase, z vso ljubeznijo in spoštovanjem, saj bomo le tako gradili boljše in lepše odnose tudi z drugimi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV