Skrb zase ni nujna samo zaradi lastnega preživetja, ampak ima pomembno vlogo tudi pri gradnji kakovostnega odnosa, v katerem se bomo dobro počutili. V odnosu namreč naš partner ni sam, ampak z nami, zato vzdušje soustvarjamo skupaj – tako ali drugače. Če si torej prizadevamo za kakovosten odnos, je ključnega pomena, da ne skrbimo samo zanj, ampak tudi zase.
Prepoznavanje svojih želja in potreb
Z upoštevanjem tudi svojih želja in potreb bomo poskrbeli, da bomo radostna in vesela različica sebe, zato se jih moramo zavedati in jih znati tudi prepoznavati. To je namreč ključno, če hočemo biti iskreni do svojega partnerja in nazadnje tudi do sebe. Le tako se bomo dobro počutili v odnosu in prispevali tudi k svoji osebni sreči. S tem bomo ohranili zdravo ravnovesje med dajanjem in prejemanjem, zaradi česar se bomo izognili nepotrebnim zameram in frustracijam.
Postavljanje osebnih mej
Potreba po ugajanju lahko nehote naruši naše osebne meje, kar pomeni, da s tem lahko pohodimo tudi svoje dostojanstvo, spoštovanje in vrednote. Če nas je strah, da druga osebe ne bo zmogla sprejeti naših mej, mogoče le ni prava za nas, saj z njimi ohranjamo tudi svojo individualnost in stvari, ki nam nekaj pomenijo. Z izražanjem in postavljanjem mej namreč poskrbimo, da smo cenjeni in spoštovani v odnosu, hkrati pa ohranjamo tudi zdravo dinamiko.
Samorefleksija in osebna rast
S samorefleksijo lahko bolje razumemo svoje lastne misli in občutke, kar nam omogoča tudi določene spremembe, s katerimi lahko gradimo boljše odnose. Tako lahko ugotovimo, kaj je tisto, kar nas ovira, da prihaja do nesoglasij, nerazumevanja in konfliktov, ter izboljšamo svoje vedenje. Vse to pa prispeva k osebni rasti in napredku.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV