Zadovoljna.si
Digitalni detoks

Osebna rast

Zato bi se morali odločiti za digitalni detoks

Tjaša Macerl
03. 02. 2025 05.00
0

Ljudje smo se danes skoraj prisiljeni nenehno gibati v digitalnem svetu. Telefon je naša budilka, urnik, album fotografij, včasih celo naš najboljši prijatelj. Vse to pa hitro pripelje do občutka, da smo vpeti v neprekinjeno mrežo informacij, ki nas lahko utrudi in nam povzroči stres. Modra svetloba, ki nenehno seva iz naših ekranov, slabo vpliva na naš naravni bioritem in hormonsko ravnovesje.

Prekomerna raba pametne tehnologije prav tako vpliva na naše zdravje in biološki ustroj. Aplikacije se borijo za naše podatke in našo pozornost, zato so le-te pogosto narejene tako, da povzročajo zasvojenost.

Kako ustaviti negativni tok misli? Triki, ki nam lahko pomagajo
Preberi še
Kako ustaviti negativni tok misli? Triki, ki nam lahko pomagajo

Vsi smo pri sebi že kdaj opazili, da nam nekaj manjka, ko se nam izprazni baterija na telefonu. Da se nekaj dogaja z nami, ko nehote pogledujemo na telefon, ko pozabimo na čas med skrolanjem po Instagramu, ko trzamo na cingljanje telefona, čeprav sploh ni naš. Točno ta vzgib je znak, ki ga lahko vsak naslovi pri sebi.

Ta nenavadna potreba in vzgib se imenuje dopaminska odvisnost, ki jo med drugim povzroča tudi prekomerna raba digitalne tehnologije. To je novodobna odvisnost, katere posledic zares še ne poznamo.

Zvezdana Mlakar brez filtra povedala, kar jim gre
Preberi še
Zvezdana Mlakar brez filtra povedala, kar jim gre

Dopamin je "nagrajevalni" hormon, odgovoren za motivacijo, ki je bil zaradi funkcije učenja skozi našo evolucijo nujen za naše preživetje in razvoj. Do njega lahko danes pridemo na zelo enostavne načine. 

Tudi zaradi spletnega nasilja lahko izgubimo občutek varnosti
Preberi še
Tudi zaradi spletnega nasilja lahko izgubimo občutek varnosti

Digitalni produkti so tako osnovani ravno na stimuliranju dopamina, da s tem pridobijo našo pozornost. Uporaba socialnih omrežij, branje novic, štetje všečkov ali igranje igric prinaša občutek kratkoročnega ugodja, zato se dopamin dobro "prodaja".

Zato je pomembno, da to prekomerno rabo in odvisnost pri sebi prepoznamo in se zavestno odločimo za digitalni detoks. To je načrtna in začasna prekinitev uporabe elektronskih naprav ter medijev, ki deluje kot svež zrak za naš um in telo.

Odločite se za digitalni detoks!
Odločite se za digitalni detoks!FOTO: Profimedia

Kadar se odklopimo od stalnega dotoka obvestil in sporočil, si omogočimo, da se naša pozornost umiri. Raziskave kažejo, da prav preobremenjenost z digitalnimi impulzi prispeva k tesnobi in občutku stalne napetosti. Z digitalnim detoksom dajemo možganom čas, da se spočijejo. S tem se zmanjšata stres in obremenjenost, um pa lažje zadiha.

Strokovnjakinja razkriva, kaj storiti, če postanemo žrtev spletnega nasilja
Preberi še
Strokovnjakinja razkriva, kaj storiti, če postanemo žrtev spletnega nasilja

Ko se odločimo za digitalni detoks, se lahko bolj povežemo s sabo in svojimi potrebami. Takrat lahko res ločimo, kaj so naše želje, kaj pa nam je bilo vsiljeno prek socialnih omrežij. Včasih pozabljamo, da se na spletu največkrat prikazuje le idealizirane podobe. Tudi če se tega zavedamo, se nehote primerjamo z drugimi in se pogosto počutimo slabše. Digitalni detoks omogoča, da vsaj za nekaj časa pozabimo na "popolne" Instagramove zgodbe in se osredinimo nase. Tako lažje najdemo ravnovesje med tem, kar smo, in tem, kar hočemo biti, brez pretiranega zunanjega pritiska.

Ko nismo ves čas zatopljeni v telefon, smo bolj prisotni in odprti za iskreno komunikacijo z ljudmi okoli nas – partnerjem, prijatelji, sodelavci ali družino. S tem lahko krepimo svoje odnose, ker sogovorniku ponudimo vso svojo pozornost. V svetu, kjer se vse več pogovarjamo prek sporočil in všečkov, je osebni stik tisti, ki nas v resnici povezuje. Digitalni odklop nam pomaga preusmeriti energijo k tistim, ki jih imamo radi, ter ustvarja globlje vezi.

Jan Plestenjak se poslavlja
Preberi še
Jan Plestenjak se poslavlja

Digitalni svet nam je sicer odprl neskončno možnosti za raziskovanje, a te pogosto ostanejo zgolj želja, saj nam aplikacije, serije in 'neskončni' novičarski viri hitro pojedo dragoceni čas. Ko se zavestno odločimo, da bomo za nekaj dni (ali le nekaj ur na dan) omejili uporabo interneta in telefona, odkrijemo, da imamo naenkrat več časa za stvari, ki nas res veselijo. Morda je to branje dobre knjige, ustvarjanje, kuhanje ali meditacija. Digitalni detoks nam namreč daje prostor za razvoj novega ali pozabljenega talenta.

Tudi ve preživite preveč časa na telefonu?
Tudi ve preživite preveč časa na telefonu?FOTO: Shutterstock

Digitalni detoks ni namenjen temu, da bi zavrgli vse prednosti, ki nam jih prinašajo tehnologija in družabna omrežja. Gre za uravnotežen pristop, pri katerem postavimo svoje zdravje in dobro počutje pred nenehno potrebo po dosegljivosti. Čeprav se včasih zdi nemogoče, da bi preživeli dan brez predvajalnika glasbe, sporočil ali novic, se lahko presenečeni zazremo vase, ko ugotovimo, koliko miru in pozornosti do sebe nam tak odklop dejansko prinese.  

To so navade, ki jih morate dodati svoji jutranji rutini
Preberi še
To so navade, ki jih morate dodati svoji jutranji rutini

Morda je prav danes dan, da odložimo telefon in damo prednost temu, kar resnično šteje – svoji notranji harmoniji. Vaša duša vam bo hvaležna.

Mailing

Zadovoljne e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 715