Raziskave so pokazale, da ljudje pogosto postanemo podobni tistim, s katerimi preživimo veliko časa. To ste verjetno ugotovile tudi že same. Zagotovo se vam je že kdaj zgodilo, da ste se vrnile domov s pijače s prijateljico, s katero se sicer že dolgo nista videli, nato pa ste ugotovile, da v njeni družbi popolnoma spremenite svoj smeh ali pa ponovno začnete uporabljati besedne zveze ali fraze, ki ste jih pogosto govorile pred leti, ko sta se družili vsak dan.
Če se vaše vedenje tako drastično spremeni že po eni sami pijači, kaj mislite, da se zgodi, če z določeno osebo preživite nekaj ur vsak dan?
Nobenega dvoma torej ni, da svoje vedenje in počutje prilagodimo osebi, s katero s družimo, toda vprašanje ostaja. Kdo postane komu bolj podoben? Če je vaš partner vedno slabe volje, ali to pomeni, da bomo pogosto slabe volje tudi mi?
Nesrečen človek srečnejšega človeka 'potegne dol'
Študija, objavljena v reviji Social Psychological and Personality Science, se ukvarja ravno s tem vprašanjem. Bo srečnejša oseba s svojim počutjem vplivala na drugo osebo ali obratno?
Avtorica je preučevala podatke več kot 20.000 nemških in nizozemskih parov, ki so jih spremljali 37 oziroma 14 let, pri čemer se je osredotočila samo na pare, ki so se razlikovali v občutku dobrega počutja na začetku zveze.
Ugotovila je, da je upad zadovoljstva pri srečni osebi vedno večji kot izboljšanje razpoloženja pri nesrečni osebi. Avtorica ugotavlja, da do tega pride zato, ker s partnerjem delite, kaj se vam dogaja čez dan in kako se počutite, in če je ena oseba vedno negativna, to negativo prenese tudi na vas. Zdi se, da se negativna čustva širijo hitreje kot pozitivna, to pa potrjujejo tudi nekatere druge študije, ki so prišle do podobnih sklepov.
Tesni odnosi pozitivno vplivajo na naše počutje
Toda te ugotovitve še ne pomenijo nujno, da bi se morali izogibati vsem ljudem, ki so videti nekoliko nesrečni. Ni vam treba najti partnerja, ki je ves čas super srečen, ali skrbeti, da boste s svojim slabim razpoloženjem naredili druge nesrečne, saj ogromno število parov dokazuje, da že dejstvo, da imamo z nekom tesen odnos, pozitivno vpliva na naše počutje in nas dela bolj zdrave skozi vse življenje.
Pari s približno enako stopnjo zadovoljstva imajo večji potencial, da je zveza uspešna dolgoročno
Če imate podobno stopnjo zadovoljstva, imate več možnosti, da bo vaša zveza tudi dolgoročno uspešna. To namreč vodi do stabilnosti, ki je dolgoročno gledano dobra za razmerje.
Razpoloženje ni edino, kar je pomembno v razmerju
Sreča ni edina stvar, ki je pomembna v odnosih. Starši na primer pogosto govorijo o slabem razpoloženju in slabem počutju, ko so z otroki, ko pa jih vprašaš, ali so veseli otrok, kljub temu odgovorijo pritrdilno.
"Bolj kot dobro razpoloženje je pomembno, kako se spopadaš s težkimi stvarmi v življenju in kako hitro si opomoreš od življenjskih stisk," pravi eden izmed raziskovalcev, ki je sodeloval pri omenjeni raziskavi.
Zadovoljne e-novice
Vir: tportal.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV