Raziskovalci z Univerze v Oslu so v svoji raziskavi odkrili nekaj prav zares zanimivega. Intimne dogodivščine naj bi bile namreč precej manj prijetne in zadovoljujoče, če smo lačni. Ta pojav naj bi bil posledica hormona, znanega kot 'grelin', ki je poznan tudi kot 'hormon lakote'.
Kaj je hormon grelin?
Hormon grelin je običajno povezan z uravnavanjem apetita. Je hormon, ki ga proizvajajo in sproščajo predvsem celice v želodcu, v majhnih količinah pa ga sproščajo tudi tanko črevo, trebušna slinavka in možgani.
Pogosto ga imenujemo "hormon lakote", ker spodbuja apetit, povečuje vnos hrane in spodbuja shranjevanje maščobe. Nekatere prejšnje študije grelin povezujejo s številnimi drugimi 'dejavnostmi', na primer s tem, da naj bi povzročil, da miši pijejo več alkohola, hkrati pa naj bi povečal motivacijo za samoinjiciranje heroina pri podganah.
Ali grelin vpliva tudi na naš užitek ob dotiku?
Raziskovalna ekipa pod vodstvom Danielle Pfabigan se je odločila ugotoviti, ali hormon vpliva tudi na užitek ob dotiku. Šestdeset udeležencev je bilo pozvanih, naj pridejo v laboratorij na testiranje dva ločena dneva. Prvi dan so udeleženci prispeli ob 15.00 po postu od 9.00, nato pa so dobili tekoči obrok in banano. Tudi drugi dan so se postili, dokler niso prispeli, vendar jim niso dali hrane.
Rezultati krvnih testov so pokazali, da se je raven grelina na dan z obrokom zmanjšala, medtem ko je ta ostala visoka na dan 'posta'. Oba dneva so sodelujočim nežno božali nogo pri različnih hitrostih in hkrati spremljali njihovo možgansko aktivnost. Udeleženci so bili pozvani, da ocenijo intenzivnost in prijetnost dotika.
Rezultati so razkrili, da so bili dotiki ocenjeni kot nekoliko bolj prijetni na dan z obrokom kot na dan posta, čeprav je bil ta učinek majhen (le dva odstotka). Kljub temu majhnemu odstotku, gre za pomembno ugotovitev, ki priča o učinku grelina.
Strokovnjaki pravijo, da bi to lahko pomenilo, da ima dotik, ki ga iščemo za dobro počutje, kot je sproščujoča masaža, bolj pozitiven učinek po obroku kot na prazen želodec. To odkritje poudarja zapletenost povezave med hormoni, hrano in dojemanjem čutnega zaznavanja. Grelin, hormon lakote, ima očitno širši vpliv na naše izkušnje, kot smo prej mislili.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV