Zadovoljna.si
shutterstock 127898816

Seks

To se zgodi v telesu, če ste spolno neaktivni

Špela Zupan
21. 01. 2023 05.00
0

Vsaka ženska si zasluži uživati v zdravi in lepi spolnosti. A ne bomo pametovali, kolikokrat tedensko bi morali pari imeti spolne odnose in kateri so najboljši položaji za dosego vrhunca. Ne, tokrat bo govora, kako pomembni so v resnici zdravi spolni odnosi v življenju nasploh (tudi v zrelejših letih) in kaj storiti ob morebitnih težavah.

Ob rednih in lepih spolnih odnosih se na splošno bolje počutimo. Smo srečnejši in bolj povezani s partnerjem. Poveča se spolna sla, počutimo se zaželeni in posledično smo tudi bolj samozavestni. Med spolnimi užitki se sproščajo dopamin, oksitocin in serotonin, znani kot hormoni sreče, veselja in zadovoljstva, in se hkrati zniža raven hormona kortizola, ki povzroča stres. Ob zdravi spolnosti smo torej na splošno bolj sproščeni ter manj tesnobni in pod stresom.

Kako dolgo je predolgo brez seksa?
Preberi še
Kako dolgo je predolgo brez seksa?

Po drugi strani spolna neaktivnost ni ne naravna ne zdrava in običajno se ob dolgotrajni abstinenci poleg čustvenih začnejo dogajati tudi telesne spremembe. Lahko upade spolna sla, nožnica se težje navlaži, popuščati začnejo vaginalne mišice, tanjša se vaginalna stena. Vse našteto je še bolj občutno v starejših letih, ko upada tudi raven ženskega hormona estrogena. A težave v spolnosti se lahko pojavijo v vsakem obdobju življenja, tudi v mladosti. Če o njih odprto ne spregovorimo in če ne poiščemo pomoči, se lahko kaj hitro zgodi, da se začnemo izogibati spolnim odnosom in intimi, takrat pa si delamo veliko škodo.

"Z reševanjem težav v spolnosti se ukvarjajo strokovnjaki različnih področij. Vsi pa vemo, da se ženske in moški težko odločijo, da spregovorijo o svojih težavah v spolnosti, in posledično le redko poiščejo pomoč. Tega se moramo zavedati vsi, ki lahko kakor koli pomagamo. Naša dolžnost je, da po težavah vprašamo in da jih potem skušamo rešiti," pravi dr. Ksenija Šelih Martinec.
"Z reševanjem težav v spolnosti se ukvarjajo strokovnjaki različnih področij. Vsi pa vemo, da se ženske in moški težko odločijo, da spregovorijo o svojih težavah v spolnosti, in posledično le redko poiščejo pomoč. Tega se moramo zavedati vsi, ki lahko kakor koli pomagamo. Naša dolžnost je, da po težavah vprašamo in da jih potem skušamo rešiti," pravi dr. Ksenija Šelih Martinec. FOTO: Aljoša Kravanja

"Spolni odnosi so zelo pomembni. Vplivajo na naše življenje na več ravneh našega življenja. Doseganje vrhunca je prav posebna meditativna izkušnja, pomembna za telo in seveda tudi za dušo. Sprostijo se hormoni sreče, počutimo se sproščeni, občutimo bližino s partnerjem in nenazadnje se prekrvavijo spolni organi, kar ohranja njihovo funkcijo," je poudarila specialistka ginekologije in porodništva, dr. Ksenija Šelih Martinec. Spolnost je torej zelo pomemben del življenja, hkrati pa je lahko z njo povezanih veliko težav. In ker ženske same od sebe pogosto težko spregovorimo o morebitnih težavah v spolnosti, imajo po njenih besedah ginekologi veliko odgovornost, da jih povprašajo o njih in takrat lahko tudi pomagajo.

Po izkušnjah ginekologinje se težave sicer razlikujejo glede na starost. "Najpogostejši težavi, ki sta povezani s spolnimi odnosi pri mlajših, sta strah pred zanositvijo in strah pred okužbo s spolno prenosnimi boleznimi. Mladost je tudi obdobje spoznavanja telesa, zaznavanja prijetnih in neprijetnih občutkov. Iskanje sebe preko spolnosti pogosto ni zadovoljujoče in je lahko povezano z veliko slabimi občutki," je pojasnila. Z leti in zrelostjo se lahko stanje za nekaj časa izboljša. "Ko ženska vstopi v zrelejši partnerski odnos, ko spozna svoje telo in ko začne zaupati svojemu partnerju, postanejo odnosi bolj zadovoljujoči. To je tudi obdobje največjega hormonskega ravnovesja, ki predstavlja pomemben steber dobre spolnosti," je razložila.

Po 40. letu se lahko pojavijo težave v spolnosti. Naj ne bodo tabu!
Preberi še
Po 40. letu se lahko pojavijo težave v spolnosti. Naj ne bodo tabu!

Zatem pa pride menopavza, ki jo med drugim spremlja tudi izguba ženskih spolnih hormonov. "Nastopi hormonsko neravnovesje, ki ga ženska občuti na vseh ravneh svojega življenja. Ne samo, da se spremeni libido, pojavi se tudi suha, občutljiva nožnica, ki vodi v boleče spolne odnose. Podobno stanje, še v hujši obliki, doživljajo ženske po prebolelem raku dojke. Pogosto gre za mlade ženske, ki jim zaradi raka dojke zavremo delovanje jajčnika in se posledično znajdejo v prezgodnji menopavzi z vsemi z njo povezanimi težavami," je pojasnila.

A ginekologi lahko pomagajo, in sicer na različne načine. Hormonsko ravnovesje je izjemnega pomena, zato lahko predlagajo hormonsko nadomestno zdravljenje oziroma terapijo z dodajanjem hormonov po menopavzi. "Danes vemo, da je življenje s hormoni bolj varno kot življenje brez hormonov. Ni pa primerno za vsako žensko in prav gotovo ženski po prebolelem raku dojke ne predlagamo tovrstne terapije," je poudarila.

Zdravi in redni spolni odnosi - zadovoljna ženska.
Zdravi in redni spolni odnosi - zadovoljna ženska.FOTO: Dreamstime

Na voljo za izboljšanje spolnosti je tudi terapija v sklopu regenerativne ginekologije, imenovana "O-orgazem shot", ki ponuja možnost obnove tkiv. "Pri postopku najprej odvzamemo 8 ml krvi v posebne epruvete. Kri centrifugiramo in tako imamo pripravljeno plazmo bogato s trombociti-PRP. Trombociti so polni rastnih faktorjev in ti spodbudijo telo k obnovi. Nato PRP vbrizgamo v predhodno omrtvičen klitoris in predel pod sečnico, kjer se nahajajo pomembne žleze, ki jih pogosto imenujemo kar ženska prostata. Prav ta predel je predel povezan s točko G, ki še vedno buri duhove tudi med strokovnjaki. Cilj terapije je izboljšati vzburjenje in orgazem, odpraviti suhost in zmanjšati bolečino, posledično vplivamo tudi na izboljšan libido, saj pozitivna izkušnja poveča željo," je opisala dr. Ksenija Šelih Martinec.

Vaginalne mišice lahko spodbudimo in posledično uživamo v še boljši spolnosti tudi s tako imenovanimi Keglovimi vajami. Kako jih pravilno izvajati, preverite v spodnjem članku:

Vaje, ki bi jih morale delati za boljši seks in preprečitev uhajanja
Preberi še
Vaje, ki bi jih morale delati za boljši seks in preprečitev uhajanja

Seks je nekaj najbolj normalnega in ne bi smel biti tabu

Spolnost ne bi smela biti tabu za nikogar in o morebitnih težavah, povezanih z njo, se je treba odkrito in naglas pogovarjati. Seks je normalen, zdrav, blagodejen in spolni odnosi predstavljajo pomemben del našega celotnega življenja. Z njimi povezujemo marsikaj, med drugim razmerje, partnerski odnos, poroko, reprodukcijo, erotiko, intimo, užitek. 

In normalno je čisto vse, kar ustreza obema partnerjema, je izpostavila dr. Ksenija Šelih Martinec. "Na področju spolnosti se kaže tudi zdrav odnos do življenja. Različne bolezni sodobnega časa, kot so sladkorna bolezen, povišan krvni pritisk in prekomerna telesna teža, se odražajo tudi na področju spolnosti," je poudarila. "Življenje nas uči, da moramo skrbeti zase, da moramo spoštovati sebe in okolico. Samo tako bomo preživeli," je zaključila.

Na voljo za izboljšanje spolnosti je tudi terapija v sklopu regenerativne ginekologije, imenovana "O-orgazem shot", ki ponuja možnost obnove tkiv.
Na voljo za izboljšanje spolnosti je tudi terapija v sklopu regenerativne ginekologije, imenovana "O-orgazem shot", ki ponuja možnost obnove tkiv. FOTO: iStock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646