»Včasih je treba opuščati odnose, ki ne hranijo tvojega najpristnejšega jaza,« trdi dr. Florence Falk.
Čeprav psihologi pravijo, da bo prijateljstvo, če traja vsaj sedem let, trajalo za vedno, to ni nujno res. Ljudje zagotovo pridejo v naše življenje z razlogom in morda iz istega razloga tudi odidejo. To, ali bo prijateljstvo trajalo, je odvisno predvsem od tega, kam nas bo popeljalo življenje. Včasih se naše poti ne ločijo, ker si ne bi bili več blizu, ampak iz preprostega dejstva, da krenemo vsak na svojo (življenjsko) pot. Včasih so posredi drugačen življenjski stil in navade, lahko se zgodijo selitve na različne konce Slovenije ali sveta. A v nekaterih primerih se prijateljstva zaključijo enostavno zato, ker nas ne druži nič več skupnega ali pa ker se naši cilji in prioritete na ujemajo več.
Kako vemo, da smo prijateljstvo prerasli?
Odnos bolj izčrpava kot poživlja
Nekatera prijateljstva se sčasoma izpojejo ali, bolje rečeno, izčrpajo in ne nudijo več vsega tistega, kar je bilo na začetku odnosa. To največkrat opazimo po tem, da nam dogovarjanje za srečanja ne diši najbolj, občutka prijetnega vznemirjenja ob prihajajočem prijateljskem zmenku pa kar ni več. Pogovori postajajo vse bolj plehki, neosebni in se vse pogosteje dotikajo tem, ki nas niti najmanj ne zanimajo. Vse skupaj lahko doživljamo kot prisiljeno in neiskreno. To zlasti velja za odnose, v katerih sta se obe osebi skozi čas spremenili – bodisi zaradi tega, ker je šlo življenje svojo pot, bodisi zaradi manj skupnih zanimanj, ki so ju včasih združevala. V nasprotnem primeru pa lahko ena oseba ohrani željo po vzdrževanju odnosa, druga oseba pa to doživlja kot nesmiselno izgubo časa. Takšna prijateljstva veliko več vzamejo kot dajo.
V njeni/njegovi družbi postanete pretečena različica sebe
Dejstvo je, da v življenju vsi osebnostno rastemo, se razvijamo in spreminjamo. Je pa res, da ne vsi v istem tempu. Vsi ne doživljajo življenja na enak način – nekdo je soočen s težjimi preizkušnjami kot drugi, kar vpliva na našo zrelost, pogled na življenje in tudi na odnose. V idealnem primeru prijateljstvo raste z nami in nam omogoča, da skupaj plujemo skozi življenje v vseh dobrih in slabših dneh, ob izkušnjah in prelomnicah. Toda nekatera prijateljstva se zataknejo v preteklosti. V takšnih primerih imamo občutek, da nas ta oseba še vedno doživlja kot nekoga iz preteklosti, mi pa vemo, da smo že zdavnaj šli naprej. Temu pravimo pretečena različica sebe. V takšnem prijateljstvu se bodo pogovori vrteli okoli stvari, ki se vam ne zdijo več pomembne in s katerimi se vam ne ljubi ukvarjati. Takšni odnosi so lahko zelo zadušljivi, saj ne morete biti to, kar v resnici ste.
Ena oseba neha vlagati v prijateljstvo
Nemalokrat se zgodi, da se ena oseba preneha truditi za vzdrževanje prijateljskega odnosa. Če je ta oseba recimo vaša prijateljica, potem to doživljate kot nenehen boj za njeno pozornost, čas in zadovoljstvo. V takšnem odnosu se samo vi trudite, da bi organizirali srečanja in aktivnosti. Vedno ste ji takoj na voljo, če se slučajno spet spomni na vas. V večini primerov je izbira lokacije srečanja samo njena. Lahko jo spremljate ob vseh njenih pomembnejših dogodkih, vendar ne prejmete podpore v enaki meri. Lahko celo izrazite željo, da bi se bolj vključila v vaše življenje, a se to nikakor ne izide. Prijateljstvo v tem primeru pustite v nekakšni nedorečeni coni.
Nimata ničesar več skupnega
Prijateljstvo velikokrat prerastemo takrat, ko nas ne druži nič več skupnega. Morda ste imeli v srednji šoli najboljšo prijateljico, ki je bila tudi super sošolka, pa je prijateljstvo razpadlo, ko sta šli študirat vsaka na svoj konec Slovenije. Morda ste bili nerazdružljivi s svojo sosedo ali sostanovalko, pa se je vajina prijateljska pot razšla kmalu zatem, ko ste se odselili. Podobno je tudi pri prijateljstvih iz otroštva, saj se vsakemu od nas ’zgodi življenje’. Če želimo na silo ohraniti ljudi v svojem življenju, opazimo, da se v pogovorih trudimo iskati temo, o kateri bi se pogovarjali, ali pa se držimo izključno teme, ki nas je nekoč združevala. Ob tem se počutimo nelagodno, zmedeno, saj ugotovimo, da med nami ni več ostalo veliko.
Ne glede na to, ali gre za prijateljstvo iz otroštva, šolskih dni ali zrelejše dobe, je zaključevanje nekoč globokih vezi lahko boleče. Takšna prijateljstva so navadno polna bogate zgodovine, zabavnih trenutkov in pripetljajev, ki bodo vedno ostali z vama. A ne glede na vse je vzdrževanje prijateljstva, ki ste ga prerasli, bolj izčrpavajoče in frustrirajoče kot izpustiti osebo iz svojega življenja. Dejstvo je, da življenje vedno nosi novi izzive, poznanstva in nova prijateljstva. Tako kot pri partnerskih odnosih se tudi pri prijateljskih zgodi, da nam je nekdo namenjen le za kratek čas – morda samo za neko obdobje življenja.
Vir: PsychologyToday
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV