Ste pred kratkim na spletni strani 24ur.com zasledili anketo, ki vas je spraševala, ali ste že kdaj doživeli katero izmed naštetih oblik nasilja? Anketno vprašanje smo postavili mi, in sicer v okviru družbeno odgovornega projekta Varna in Zadovoljna, s pomočjo katerega želimo opolnomočiti ženske in jim dati tisto samozavest, ki si jo tudi zaslužijo!
Odgovori na anketno vprašanje so bili sicer precej skrb vzbujajoči, kar 3993 oseb oz. 28 odstotkov vseh vprašanih je namreč odgovorilo, da so v življenju že doživeli 'več od naštetih' oblik nasilja. To je bil torej odgovor, ki je med vprašanimi prevladoval, kar pomeni, da v naši družbi nasilja nikakor ni malo, posledično pa se moramo vprašati, kaj smo tako kot posamezniki in kot družba pripravljeni narediti, da situacijo spremenimo ter poskrbimo za boljšo družbo, v kateri se bomo vsi počutili varne, samozavestne in zadovoljne.
Rezultati ankete
V anketi na 24ur.com, ki je bila objavljena 11. 6. 2024, je sicer sodelovalo 13 825 oseb. Kljub temu, da so se odgovori moških in žensk na nekaterih področjih precej razlikovali, pa je jasno nekaj. Tako moški kot ženske nasilja v Sloveniji doživijo preveč, tako eni kot drugi so namreč po večini označili odgovor, s katerim so povedali, da so v življenju izkusili že več od navedenih oblik nasilja.
Odgovor več od navedenih je označilo 2059 moških oz. 26 odstotkov in 1934 žensk oz. 31 odstotkov. Skupno je to 3993 oseb oz. 28 odstotkov vprašanih.
Kako so odgovarjale ženske?
Če se osredotočimo samo na odgovore žensk, lahko opazimo, da so te zelo pogosto žrtve psihičnega nasilja. Pri moških je tega sicer manj, toda obstaja zelo velika možnost, da ga tako eni kot drugi včasih sploh ne prepoznajo, saj se pogosto pojavlja v zelo subtilnih oblikah. Temu se bomo bolj podrobno posvetili tudi v nadaljevanju našega projekta Varna in Zadovoljna, pod psihično nasilje spada namreč tudi tako imenovani gaslighting in druge oblike psihičnega nasilja, ki jih je še posebej težko pravočasno prepoznati.
Pri ženskah najdemo tudi malce več primerov mobinga kot pri moških, izstopa pa tudi spolno nasilje. Da so v življenju že bile žrtve spolnega nasilja, je v anketi priznalo 234 žensk, medtem, ko se je oglasilo tudi 148 moških. Na žalost verjamemo, da so spolno nasilje doživeli tudi nekateri izmed tistih, ki so označili odgovor 'več od naštetih', spolno nasilje namreč pogosto hodi z roko v roki z drugimi oblikami nasilja.
Kako so odgovarjali moški?
Rezultati naše ankete so razkrili, da so moški pogosteje žrtve fizičnega nasilja kot ženske. 881 moških je priznalo, da so v življenju že bili žrtev fizičnega nasilja, na drugi strani pa se je z enakim odgovorom oglasilo 340 žensk.
Tudi ekonomsko nasilje je pogostejše pri moških kot pri ženskah. Da so v življenju že bili deležni ekonomskega nasilja je označilo 425 oseb, od tega 332 moških in 93 žensk.
Nasilja v naši družbi torej ni malo in na nas je, da poskrbimo, da kot posameznik naredimo vse, kar je v naši moči, da ga preprečimo. Kot je razvidno iz ankete, se nasilje pojavlja v različnih oblikah, zato je zelo pomembno, da ga pravočasno prepoznamo in prekinemo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV