Nočno življenje ne ponuja le zabave, temveč tudi prostor, kjer se lahko predvsem mladi socializirajo in raziskujejo lastno identiteto. Klubski prostori obiskovalcem omogočajo priložnost za osebno izražanje in povezovanje z drugimi. Tovrstni prostori se že vrsto let soočajo z mnogimi diskriminacijami, zaradi katerih izgubljajo svojo varnost in vključenost. Ženske opisujejo to kot neizogiben del nočnega življenja.
V Ljubljani se je pred dobrim letom dni ustanovil kolektiv Rejv utopija, ki na različne načine dviguje ozaveščenost o varnosti na klubskih plesiščih in izobražuje javnost o spolnem nadlegovanju in nasilju. Letošnjega marca je kolektiv prejel nagrado ženske o ženskah društva Mesto žensk, ki izpostavlja pogum kolektivov ali posameznic.
Obstoječe raziskave kažejo, da se spolno nadlegovanje v nočnem življenju dogaja v različnih oblikah, nasilje pa se pojavlja tako na komercialnih kot alternativnih dogodkih. Soorganizatorka kolektiva Žana Marušič nam je v intervjuju povedala, da je bil kolektiv ustanovljen s težnjo po širjenju dialoga o spolnem nadlegovanju v nočnem življenju in reševanjem problematike z aktivnim ukrepanjem.
"Ugotovile smo, da v Sloveniji še ni mehanizmov, ki bi naslavljali problematiko nadlegovanja v nočnem življenju ali ga aktivno preprečevali," je zaupala Marušičeva. V sklopu projekta ponujajo delo na terenu kot ekipa za ozaveščanje, izobraževalne dejavnosti in delavnice, s pomočjo katerih želijo zmanjšati oblike nadlegovanj in spodbuditi dialog med žurerji, organizatorji dogodkov in zaposlenimi. V spodnjem videoposnetku si oglejte, katere so tri glavne aktivnosti, ki jih izvajajo.
Rejv utopijo najpogosteje najdemo v metelkovskih klubih, kjer dekleta stojijo pred vhodi in vsako osebo, ki vstopa, opozarjajo na svojo prisotnost v klubih. Vsak obiskovalec je obveščen, da se lahko kadar koli ponoči obrne na kolektiv, če se jim zgodi kaj neprijetnega ali če so priča nečemu neprijetnemu.
"Že s tem sporočamo, kakšne so smernice vedenja, ki so zaželene na tem dogodku, in kakšne oblike vedenja niso zaželene," je dodala Marušičeva. Kolektiv je vedno prisoten v dvojicah, oblečeni so v rožnate oprsnice, redno pa krožijo po prizorišču in delujejo v skladu s prijavami tarč. Dekleta največ sodelujejo s kvir kolektivom Ustanova, Nimaš Izbire in Sexo Cosmico.
Na izobraževalnih delavnicah za žurerje se osredotočijo predvsem na skupnostne prakse, kjer udeležence učijo, kako se aktivno odzovejo, če so priča nadlegovanju. "S tem želimo spodbujati, da se oblikuje skupnost, ki je bolj solidarna, torej da ne greš samo na zabavo s prijatelji, ampak da se odzivaš, ko vidiš nekaj neprijetnega," sporočajo iz kolektiva.
Pri delavnicah za organizatorje in zaposlene v nočnem življenju pa so usmerjene v mehanizme, ki jih lahko oni vzpostavijo za večanje varnosti in vključenosti. "Tu se ponavadi pogovarjamo o problematikah, ki so jih že zaznali, in iščemo skupne rešitve za občinstvo, ki ga naslavljajo na svojih dogodkih," je dodala Marušičeva. Tudi s pomočjo delavnic širijo dialog o spolnem nadlegovanju oziroma nasilju, pomembnosti konsenza in aktivnega opazovanja. V spodnjem videoposnetku si oglejte, kaj pomenijo vsi predstavljeni termini.
Po poročanju raziskave Sexism Free Night so ženske, transspolne in nebinarne osebe deležne različnih oblik spolnega nasilja v nočnem življenju. Najpogosteje poročane oblike nasilja so seksistične šale spolne narave, seksualizirano strmenje, nezaželeni spolni komentarji, neželeno in vztrajno dotikanje, nenehno vdiranje v osebni prostor in zaznavanje grožnje spolnega napada. Proti tovrstnim vedenjem se kolektiv v Ljubljani redno bori že dobro leto in dobiva čedalje več podpore znotraj klubske scene, saj jih mnogi organizatorji in kolektivi vključujejo v svoje nočne programe.
"Poskušamo vedno opozarjati, da popolnoma varen prostor ne obstaja in nikoli ne bo. Lahko pa delamo marsikaj na tem, da bo prostor bolj varen in vzpostavimo več mehanizmov hkrati, da bo čim manj neprijetnih izkušenj," je zaupala Marušičeva. Najpogostejše oblike nadlegovanja na naših plesiščih so verbalne in fizični dotiki. V spodnjem videoposnetku si oglejte, kakšno je stanje varnosti v ljubljanskem nočnem življenju.
Topli poletni dnevi prinašajo tudi posameznike na klubski sceni, ki so pogosto bolj razgaljeni ali malo oblečeni. V kolektivu ne zagovarjajo stališča, da so takšne osebe bolj dovzetne za napade, saj ne želijo, da bi odgovornost za nadlegovanje padla na tarčo, saj je vedno odgovoren storilec ali storilka. "Poudarjamo, da nobeno vedenje tarče, način oblačenja ali uporaba substanc ni razlog za kakršno koli neprijetno izkušnjo. Storilci morajo vedno nositi in prevzeti odgovornost za svoja dejanja," je poudarila Marušičeva.
Kolektiv priporoča potencialnim tarčam nadlegovanja, naj imajo na dogodkih ob sebi podporno skupino prijateljev, s katerimi so se predhodno dogovorili, da bodo pozorni drug na drugega. Marušičeva je dodala tudi opozorilo o pomembnosti varovanja svoje pijače, da ne bi nekdo vanjo dodal prepovedane substance. Ob vsaki vrsti nasilja pa je priporočljivo poiskati pomoč varnostne službe ali ostalih zaposlenih v klubu.
Prav tako svetujejo, da se v primeru spolnega nadlegovanja obrnete na nevladne organizacije, ki nudijo pomoč osebam v stiski. V spodnjem videoposnetku Marušičeva izpostavi ključne smernice, ki bi jih morali v prihodnosti upoštevati za izboljšanje stanja varnosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV