Zadovoljna.si
samoobramba

Varna in Zadovoljna

Patricia: 'Ženske pogosto nimajo glasu'

V. H.
19. 07. 2024 05.00
0

Vsak od nas ima svojo zgodbo, s pomočjo katere lahko dobimo odgovore na vprašanja kaj, kako in zakaj. V ozadju Patricie Ferreira Gages se prav tako skriva kar nekaj dobrih razlogov, zakaj je začela trenirati borilne veščine, natančneje brazilski jiu-jitsu. "Priporočam vsem. To je osnovna stvar, ki jo potrebuješ," pravi Patricija, ki skupaj s Sašo Vorkapićem vodi treninge za samoobrambo.

Patricia je odraščala v Braziliji, za katero trdi, da je veliko bolj nevarna država kot Slovenija, zato mogoče niti ni presenetljivo, da se ni počutila varno, še manj sproščeno, če je sama hodila po ulici. Ko pa je spoznala, da lahko za svojo varnost marsikaj naredi tudi sama in je začela redno trenirati borilne veščine, je postala bolj samozavestna in odločna. "In moji strahovi, ki sem jih imela že glede preprostega sprehajanja po ulici, so bili izbrisani iz mojega življenja."

S treniranjem borilnih veščin do večjega občutka varnosti 

V Braziliji je raven kriminala visoka in nasploh, tudi na našem ministrstvu, svetujejo, naj se izogibamo odročnim in samotnim mestom, favelam oziroma siromašnim četrtim velemest, še posebej v nočnih urah. "In že pri osnovnih stvareh, ki jih lahko počneš podnevi, zna biti zelo nevarno," razlaga Patricia. S treniranjem svojih fizičnih sposobnosti v okviru borilnih veščin pa sta naraščali tudi njena notranja moč in sposobnost, da se obrani pred potencialnimi nevarnostmi. "Če bo kdo poskušal kaj storiti, bom vsaj vedela, kako naj se odzovem," pravi Patricia, ki svoje znanje samoobrambe zdaj prenaša naprej, tudi na druge ženske. 

Sašo Vorkapić: 'Bolje biti vojak na vrtu kot vrtnar v vojni'
Preberi še
Sašo Vorkapić: 'Bolje biti vojak na vrtu kot vrtnar v vojni'
Dekleta razkrivajo, kako jim je samoobramba spremenila življenje
Preberi še
Dekleta razkrivajo, kako jim je samoobramba spremenila življenje

Začela sem potovati tudi sama 

Osnovna stvar, ki jo je spodbudila, da je ni bilo več strah potovanj, pa tudi, če se je nanje odpravila sama, je bilo prav to, dragoceno znanje o tem, kako se lahko obranimo pred napadom. Opazila je namreč, da mnogo deklet oziroma žensk vse prevečkrat omejuje strah. Ne samo pri običajnem sprehodu ali iskanju turističnih informacij, ampak tudi pri tem, da bi se odločno postavile zase, ko je treba. "Ženske pogosto nimajo glasu in si dovolijo stvari, ki niso v redu," opozarja Patricia.

Znanje samoobrambe lahko spodbudno deluje na samozavest.
Znanje samoobrambe lahko spodbudno deluje na samozavest.FOTO: Zadovoljna.si
VIDEO: 5 preprostih trikov za zaščito v nevarnih situacijah
Preberi še
VIDEO: 5 preprostih trikov za zaščito v nevarnih situacijah

Pravica do besede NE večkrat ostane neizkoriščena

"Vidim, da dekleta ne znajo reči, ne. Počutijo se neprijetno. Ne želijo dotikov, vendar ne vedo, kako naj rečejo: ne, prosim, ne dotikaj se me, izpostavlja Patricia in prav zato meni, da borilne veščine lahko pripomorejo k bolj odločnemu NE. "In ko imaš samozavest, da lahko to rečeš, ko veš, kaj počneš, in se držiš svojih meja, mislim, da je pomembno, da se znaš braniti." To pa ni edina stvar, ki jo je opazila pri nas, saj se marsikdaj neprimerno obnašanje opravičuje tudi z alkoholom. "Večkrat mi je kdo rekel, da moram razumeti, da se me je dotikal, ker je bil pač pijan. Zame to ni opravičilo in tega ne bom nikoli sprejela."

Kako vzeti svojo moč nazaj?
Preberi še
Kako vzeti svojo moč nazaj?
Dijakinjam že 20 let predaja znanje samoobrambe: Ker mi je mar
Preberi še
Dijakinjam že 20 let predaja znanje samoobrambe: Ker mi je mar
Anketa Arhiv
Ali bi se udeležili tečaja samoobrambe?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 561