Čevlje nakupujte popoldne, ko je vaša noga nekoliko otekla in optimalne velikosti za nakup čevljev. Čeprav vsi poznamo številko svoje noge, je najbolje, da jo preverimo vsako leto. Stopala namreč z leti postajajo bolj široka in ploska, spreminjajo pa se tudi med nosečnostjo in ob nihanju telesne teže.
Težki koraki povzročajo dolgoročne bolečine
Težki čevlji povzročajo utrujen korak in se obrnejo navznoter, kar lahko vodi k hudim stranskim učinkom. Zato izberite mehkejše in bolj upogljive materiale. Če je le možno, se izogibajte umetnemu usnju, plastiki in običajnemu blagu. Najbolj idealna rešitev sta semiš in pravo usnje, pri izbiri pa bodite pozorni tudi na šive. Ti znižajo raztegljivost usnja.
Zaradi nizke stopnje maščob, ki se nahaja v naših stopalih, je smiselna uporaba blazinic ali vložkov z gelom, ki koraku dodajo udobje in mehkobo. Blazinice so primerne predvsem pri čevljih z visoko peto, ki povzročajo še dodatno obremenitev prednjega dela stopala in prstov.
Magična višina 7–8 cm
Idealna višina pete naj bi se gibala med sedmimi in osmimi centimetri. Udobje je odvisno predvsem od oblike pete. Ozka peta zahteva več spretnosti in elegance pri hoji, medtem ko je debelejša peta bolj udobna in primerna tudi za ženske, ki se visokim petam raje odpovejo.
Enako vlogo ima polna peta – je zelo stabilna in enostavna. Pri ozkih petah bodite pozorni tudi na njen začetek. Peta ne sme biti predaleč nazaj, saj mora biti teža razporejena na njeni sredini in ne na koncu.
Nadležni žulji
Preden si na noge nadenete nove čevlje in odpravite na delo, naredite nekaj testnih korakov po stanovanju. Preverite, kako se čevelj obnese na ploščicah, parketu, preprogi. Enak test lahko naredite tudi že med nakupom, če vam seveda to omogoča trgovina. Ker obstaja velika verjetnost, da vas bodo novi čevlji ožulili, kritične predele premažite z gelom proti žuljem.
Sprva zelo skeptičen izdelek je prepričal že mnoge ženske, saj njegova formula resnično preprečuje nastajanje otiščancev. Kljub temu bodite pozorni, da ga ne nanašate na že nastale žulje. Takrat njegov učinek ne bo deloval. Žulj raje zaščitite s posebnim obližem s silikonsko prevleko, ki pospeši celjenje in lajša bolečino.
Guma je zakon!
Pred nakupom novega para obutve preverite sestavo. Najboljše bo, če bo notranjost usnjena, za kar boste morale odšteti tudi več denarja, kar pa je v poplavi nizkocenovnih trgovin z modno obutvijo skoraj nemogoče. Preverite, ali je vaš čevelj zadosti oblazinjen. Če ni, dilemo rešite preprosto – z uporabo blazinic ali vložka. Nekaj pozornosti namenite tudi konici pete in podplatu. Najboljše bo, če ni popolnoma plastičen, saj guma nudi precej boljši oprijem in manjšo obrabo. Peto in podplat vam lahko zamenja tudi čevljar.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV