"Naša presnova se čez dan tudi spremeni," pojasnjuje dr. Jakubowicz. "Kos kruha, ki ga zaužijete za zajtrk, ni tako redilen in ne dvigne toliko krvnega sladkorja kot kos kruha, ki ga zaužijete za večerjo." Zjutraj si lahko torej privoščite več ogljikovih hidratov in si jih tudi morate, saj vam prav ti dajejo energijo. Dopoldne se lahko tudi pregrešite pa bo vaše telo energijo, ki ste jo s tem vnesli, tako in tako porabilo.
1. Jejte zgodaj
Številne raziskave so pokazale, da zajtrk pospeši metabolizem in zmanjša občutek lakote tekom dneva. Zaradi zajtrka so manjši tudi preostali obroki v dnevu, da bi vaše telo hitreje kurilo maščobo, pa strokovnjaki priporočajo, da si ga privoščite kar se da zgodaj.
2. Vsebuje naj veliko vlaknin in proteinov
Vaš zajtrk naj bo bogat s proteini in vlakninami, ki bodo poskrbele, da boste brez težav zdržale do prve malice oziroma kosila. Živila, ki vsebujejo več prehranskih vlaknin, dajejo dolgotrajen občutek sitosti. Po uživanju takih živil tudi ne čutimo "utrujenosti", saj se raven glukoze (krvnega sladkorja) v krvi povečuje počasi. Poleg tega prehranske vlaknine zmanjšujejo energijsko gostoto hrane, saj nimajo izkoristljive energijske vrednosti. Na vašem krožniku so lahko ovseni kosmiči, jajca, zdrave palačinke ... Ne pozabite tudi na sadje in zelenjavo (avokado, paradižnik, špinačo ...)
3. Ne pretiravajte
Pazite, da vaš zajtrk ne bo vseboval veliko sladkorja, z njegovo velikostjo pa nikar ne pretiravajte. Jejte zmerno in le toliko kot je potrebno. Ko začutite, da ste site, z obrokom zaključite.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV