Kratica LCHF je okrajšava angleških besed 'low carb, high fat' ter pomeni malo ogljikovih hidratov in veliko maščob. Dieta ni nič novega, saj so jo poznali že v pradavnini, v zadnjem času pa je postala eden izmed najbolj priljubljenih načinov hujšanja tudi pri nas. Za njo se odločajo tudi tisti, ki prej niso mogli shujšati, LCHF prehrane pa se lahko držijo, izboljša se jim počutje, naenkrat imajo več energije, kilogrami pa se pričnejo topiti. Na dan naj bi zaužili okoli 70 odstotkov maščob, 25 odstotkov proteinov in samo 5 odstotkov ogljikovih hidratov.
Kako deluje?
Ko začnete uživati več maščob in manj ogljikovih hidratov, naučite telo za energijo zelo dobro izkoriščati maščobe. Sodoben človek, ki uživa predelano prehrano, bogato z ogljikovimi hidrati, ima to sposobnost zelo okrnjeno. Če uživate veliko ogljikovih hidratov, se sprošča veliko hormona inzulina, posledično porabljate manj maščobe za energijo, več pa se je kopiči v zalogah. Problem ogljikohidratnih diet je predvsem v tem, da ste ves čas lačni. Pri LCHF prehrani pa lakote tako rekoč ni, saj imajo maščobe zelo nasiten učinek, sitost pa je pomembna za to, da lahko vztrajate pri zastavljeni dieti. Tudi želja po sladki in s škrobom bogati hrani po nekaj časa izgine. Dobili boste nadzor nad tem, kdaj in koliko jesti, obremenjenost s prehrano pa izgine.
"LCHF je trenutno močno v trendu. Jaz sem to vrsto diete izbrala, ker imam kar nekaj intoleranc, sicer pa pri LCHF močno omejimo vnos ogljikovih hidratov v telo, vire energije pa nadomestimo z zdravimi maščobami, npr. z avokadom, maslom, oljčnim oljem, olivami ... Jemo bolj mastne kose mesa, torej pri piščancu se odločimo za bedro in ne za prsi. Tudi beljakovin pojem zdaj manj, ker jih telo ne potrebuje toliko. Zelenjavo jem normalno, pazim le, da ta nima veliko škrobov, torej odsvetujem stročnice in krompir. Je pa npr. surovo korenje v redu, ne pa tudi kuhano, saj takšno spremeni glikemični indeks. Vedno pa poudarjam, da je treba poslušati svoje telo," je za portal Okusno.je povedala zmagovalka Masterchefa Sara Rutar, ki se tudi sama že nekaj časa prehranjuje po keto dieti.
Kakšen vpliv ima LCHF na zdravje, katera hrana je prepovedana in katera dovoljena ter kateri so najbolj priljubljeni LCHF recepti, si preberite TUKAJ. |
Katere vrste sadja so dovoljene?
Dovoljeno je vse iz skupine jagodičevja, torej maline, robide, jagode, borovnice, poleg teh še slive, klementine, kivi, češnje, melone. Sadja ne bi uživali vsak dan in še to v majhnih količinah.
LCHF poletna sladica po receptu Sare Rutar
Ja, avokado je sadje in odlična izbira tudi, če ste na LCHF dieti. Ne le, da polovica avokada vsebuje kar 15 gramov nenasičenih maščobnih kislin, ki pospešujejo presnovo, ampak vsebuje tudi manj kot 2 grama ogljikovih hidratov. Je odličen dodatek k solati, smoothijem ali k beljakovinam. Pomaga pri absorpciji betakarotena in likopena, ki sta bistvena za zdravo srce. Ko kupujete avokado, se mora pod pritiskom prstov rahlo vdreti. Olive so še ena vrsta sadja, za katero niste vedele, da so sadje. V 100 gramih oliv je približno 6 gramov ogljikovih hidratov in 11 gramov maščov ( od tega 1,4 g nasičenih maščob, 0,9 g polinenasičenih maščob in 8 g mononenasičenih mačob). Na vašem krožniku pa se lahko zanjde tudi pol skodelice kokos čipsa, robide, ki imajo zelo veliko vlaknin in si jih lahko privoščite z jutranjim jogurtom. Odlična izbira so tudi maline, jagode, češnjev paradižnik (da, tudi to je sadje) ter limone.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV