Ste vedele, da je špinača eno izmed redkih živil, ki se lahko pohvali z bogato vsebnostjo vitamina K, ki skrbi za zdrave kosti? To pa ni vse. Špinača namreč vsebuje tudi številne druge vitamine in minerale, zaradi katerih bi se morala zlasti v času, ko jo lahko naberemo svežo z domačega vrta, čim večkrat znajti na vašem krožniku.
Poleg vitaminov in mineralov, je bogata tudi z nitrati, ki izboljšujejo umske sposobnosti in karotenoidi, ki delujejo kot antioksidant in imajo protivnetne učinke. Vnetja so eden izmed glavni razlogov za nastanek rakavih obolenj in raziskave so pokazale, da špinača zavira razvoj in rast rakavih celic želodca.
Hranilna vrednost v 100 g surove špinače
- Energijska vrednost: 26 kcal
- Ogljikovi hidrati: 3,4 g
- Beljakovine: 2,6 g
- Maščobe: 0,6 g
- Beta karoten: 4186 µg
- Vitamin C: 54 mg
- Vitamin K: 560 µg
- Folat: 220 µg
- Železo: 4,5 mg
- Cink: 1,1 mg
- Kalcij: 129 mg
- Mangan: 1,7 mg
Kako zdravi so zeleni smutiji?
Dodajanje špinače zelenim smoothijem je v zadnjih letih postalo velik trend in je odlična rešitev kadar se vam mudi in bi si rade pripravile zdrav obrok, ki ga lahko vzamete s sabo na pot. Po drugi strani pa se je priporočljivo izogibati ekstremnim dietam, ki temeljilo na razstrupljanju telesa s sokovi. Če boste predolgo pile le zelene sokove, boste s tem povečale tveganje za pojav ledvičnih kamnov in v najbolj ekstremnih primerih lahko pride tudi do odpovedi ledvic zaradi oksalata, ki ga vsebuje špinača. Oksalati vežejo kalcij, se nabirajo v ledvicah in povzročajo kamne. Njihovo škodljivost omilimo tako, da špinačo pripravimo z mlekom, saj se kalcij iz mleka veže z oksalno kislino v kalcijev oksalat, ta pa se iz telesa izloči.
Ali je špinačo bolje jesti surovo ali skuhano?
Če boste špinačo prekuhale se bo znatno zmanjšala količina hranil, ki jih ta vsebuje in so za vaše telo tako zelo dobra. Vsebnost folatov se namreč pri kuhanju lahko zamanjša kar za polovico, na visoke temperature pa je zelo občutljiv tudi vitamin C.
Najboljši način za pripravo špinače je, da jo jeste surovo ali dušeno, lahko pa jo pripravite tudi kot pire. Uživanje špinače kot pire še dodatno poveča zmožnost telesa, da še bolj učinkovito absorbira lutein, antioksidant, ki pripadata družini karotenoidov in beta karoten, ki naj bi pomagal pri preprečevanju srčno-žilnih bolezni ter rakavih obolenj.
Kako jo pripraviti?
Špinačo lahko dodate tudi k solati in jo začinite z limoninim sokom ali kisom, ki bosta pripomogla k večji absorbciji kalcija v špinači. Če boste dušeni ali surovi špinači dodale maščobe, kot je olivno olje, pa boste s tem pripomogle k sprostitvi beta karotena, enega izmed antioksidantov v špinači.
Recepti za hitre in okusne jedi iz špinače AVOKADOVA SOLATA S ŠPINAČO IN SLANINO |
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV