Zadovoljna.si
Strah

Šport in zdravje

Ko te hromi strah, da bi se osramotila

L. E.
06. 04. 2018 08.02
0

Verjetno se vam je že kdaj zgodilo, da ste rekle ali naredile nekaj, zaradi česar bi se najraje udrle v zemljo? To je človeška izkušnja, ki nam je vsem skupna. Toda pri nekaterih strah pred tem, da bi se še kdaj tako osramotili, povzroči, da se začnejo namerno izogibati kakršnim koli okoliščinam, ki bi lahko do tega pripeljale. S tem pa lahko zamudijo marsikaj, kar ta čudež, ki se imenuje življenje, ponuja. Prav je, da pazimo, kaj govorimo in kako se obnašamo. A zaradi obzirnosti in vljudnosti do drugih. Ne pa samo zaradi tega, ker se bojimo, da bi se osramotili. Če ste pri sebi prepoznale, da tudi vas hromi ta strah, si preberite, kaj predlagajo psihologi.

Strah
StrahFOTO: iStock

Včasih je bolje biti tiho, saj je to morda bolj vljudno ali prijazno do nekoga drugega. Včasih pa s tem, ko smo tiho, le sebi delamo škodo. Morda denimo ne vprašamo nečesa na službenem sestanku, ker se bojimo, da ne bi izpadle dovolj pametne. V resnici pa smo le prekritične do sebe. Ne damo si možnosti, da bi se sprostile. Pa človek šele, ko je sproščen, pokaže vso svojo kreativnost in duhovitost ter kdo res je in kaj vse zna. Prehud strah, da bi se osramotile, lahko močno poslabša kakovost vašega življenja. Ne dovoli vam, da bi se pokazale v najboljši luči, niti da bi doživele vse, kar je mogoče. 

Obstaja rešitev!

Našli so jo raziskovalci na univerzi Carnegie Mellon v Pittsburghu. Objavljena je bila v zborniku Motivation and Emotion.

Rešitev je, da spremenite perspektivo.
Rešitev je, da spremenite perspektivo. FOTO: iStock

Če pri sebi prepoznate prehud strah pred tem, da bi se osramotile, ameriški raziskovalci pravijo, da vam lahko pomaga, če spremenite svoj pogled na to, kar se lahko zgodi ali se morda celo je zgodilo. Gre za razliko med tem, da lahko dogodek doživimo kot nekdo, ki se mu je to, zaradi česar se počuti osramočen, zgodilo, ali kot nekdo, ki ga je le videl. 

Bananin olupek

Predstavljajte si denimo, da se bojite, da se boste v javnosti in še pred osebo, ki jo želite impresionirati, spotaknile na bananinem olupku. Ko si to predstavljate, lahko to najprej doživite kot tisti, ki se je spotaknil in se mu vsi smejijo. Lahko pa spremenite perspektivo. Lahko si pri vsaki takšni situaciji predstavljate, da ste tisti, ki opazuje. Potem naenkrat - no, razen če bi se poškodovale - ta dogodek niti ni več tako smrtno resen. Pravzaprav morate priznati, da je precej smešen. 

Psihologi pravijo, da se lahko s popravljanjem načina, na katerega razmišljamo, tako streniramo, da se nam nekega dne ni treba več popravljati. Res začnemo tako razmišljati. Ko se ujamete, da ste se začele bati, da bi se lahko osramotile, se torej vsakič znova postavite v kožo tistega, ki opazuje. Če boste vztrajne, pa se boste odzvale čisto drugače, če se vam morda celo res zgodi, da se spotaknete na bananinem olupku. Namesto da bi vam dogodek pokvaril dan, teden, mesec ... se boste nasmejale skupaj z drugimi. Ter še mesece pripovedovale to anekdoto. Naenkrat lahko tako spoznate, da so situacije, ki se jih tako bojite, zelo redko konec sveta. In da drugi, če se boste odzvale sproščeno, o vas ne bodo imeli nič slabšega mnenja.

Postavite se v kožo opazovalca in se še ve nasmejte na svoj račun.
Postavite se v kožo opazovalca in se še ve nasmejte na svoj račun.FOTO: iStock

To izkoriščajo pri reklamiranju

Strah pred tem, da bi se osramotili, je v resnici precej pogost, zato ga radi izkoriščajo proizvajalci, ko reklamirajo svoje izdelke in storitve. Tako recimo pri antiperspirantu poudarijo, da bo preprečil, da bi na vaši majici nastali beli madeži. Pomislijo, česa se ljudje bojijo in to izpostavijo.

Tako je videti kombučin napitek.
Tako je videti kombučin napitek. FOTO: iStock

V pomoč je lahko celo probiotičen jogurt

Zanimivo je, da so raziskovalci še dveh ameriških univerz, univerze v Marylandu in univerze v Virginiji, ugotovili, da nam pri premagovanju strahu, da bi se osramotili, lahko pomaga celo določena hrana. In sicer so nam lahko v pomoč živila, ki vsebujejo probiotike. To so bakterije, ki izredno ugodno vplivajo na naše črevesje. Znanstveniki se vse bolj zavedajo, kako pomembno je zdravo črevesje. Že dlje časa vemo, da vpliva na naš imunski sistem. Očitno pa lahko vpliva tudi na možgane. Zdrava črevesna mikrobiota naj bi vplivala na določen živčni prenašalec v možganih, ki je pomemben pri premagovanju strahu. Rezultati te ameriške študije so bili objavljeni v zborniku Psychiatry Research.

Kje še najdemo probiotike?

Probiotike najdemo v jogurtu, a le v tistem, ki je probiotičen. Vsebujejo jih fermentirana živila – kisle kumarice, kislo zelje … Pa tudi malo manj znana živila, kot so fermentirano sojino mleko, miso juha, kombuča. Zelo enostavno jih lahko vključite v svojo prehrano.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646