Če ste tudi ve zaradi vročine in dopustov športne aktivnosti nekoliko zanemarile ali pa ste neaktivne že nekaj mesecev ali celo let, je sedaj idealen čas, da svoje telo ponovno ’aktivirate’. Topli jesenski dnevi so kot nalašč za rekreacijo na prostem, med najbolj priljubljenimi aktivnostmi pa je zagotovo tek. Gre za univerzalno obliko športa s številnimi pozitivnimi učinki. Med drugim vpliva na razvoj vzdržljivosti in moči, ohranja vitalnost, občutno izboljšuje dihalni in srčno-žilni sistem ter psihofizično stanje, znatno zmanjšuje ali celo preprečuje stres, hkrati pa nas napolni z energijo, saj predvsem kadar tečemo v naravi, telesu zagotovimo več kisika.
Vsaka od Goodyearovih 20 poti je po svoje edinstvena, vsaka obiskovalcu ponudi nekaj drugega, a čisto vsaka pripelje do želenega cilja. Podroben opis tekaških, kolesarskih, pohodniških ter kulturnih in izobraževalnih poti, fotografije in zemljevide si lahko ogledate TUKAJ, poleg tega pa se lahko v sklopu nagradne igre potegujete za eno od kar 105 privlačnih nagrad! |
Če se s tekom do sedaj niste ukvarjale, potem je priporočljivo, da začnete počasi in premišljeno. Pravijo, da se vsaka pot začne s prvim korakom in pri teku ni nič drugače. No ja, v resnici se začne že prej. Takrat, ko se odločimo, da se bomo na pot sploh podali. Če ste se torej odločile, da boste v jesen zakorakale v tekaških copatih, vam v nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov za lažji začetek. Na srečo potrebujete le športna oblačila in kakovostno tekaško obutev, o nakupu katere se je smiselno posvetovati s prodajalcem, ki vam bo glede na vaš način teka in podlago pomagal izbrati pravo.
Če je od vašega zadnjega pretečenega kroga minilo že dalj časa oziroma še nikoli niste tekle, potem je bolje, da začnete s hitro hojo. Ko boste brez večjega napora zdržale pol ure hitre hoje, jo začnite kombinirati s tekom. Hodite 90 sekund, nato 30 sekund tecite. Ciklus tega postopka povečujte, dokler ne boste tekle vseh 30 minut. Dolžino teka vedno merite s časom in ne z razdaljo. Postopoma povečujte čas teka, saj hitrost na začetku ni pomembna. Tri dni teka na teden bo za začetek povsem dovolj, zato z vadbo ne pretiravajte. Kasneje boste ta šport vzljubile, s svojo podobo in zdravjem pa boste več kot zadovoljne.
Ne pozabite na pravilno tehniko
Pravilna tehnika teka je še kako pomembna, če bi rade dolgo uživale v tekaških podvigih, brez poškodb in bolečin. Pravilno je, da pri teku vselej pristanete približno na sredino stopala in nogo polagate vselej pod sebe. Če dajete noge močno naprej ali jih vlečete za seboj, bo tak tek tehnično nepravilen: rezultat bo slabši, posledica pa bodo poškodbe. Le če stopite vsakič pred sebe, lahko ves čas ohranjate hitrost.
Pomembna je tudi regeneracija
Vprašanje, ki se marsikomu pojavi takoj po koncu teka, je, kaj zaužiti. To ne pomeni nesti hrano proti ustom v trenutku, ko ste pretekli ciljno črto, je pa res, da ne smete čakati predolgo. V eni uri po koncu telesne aktivnosti morate nadomestiti vse izgubljene snovi, a najbolje je, da si prvi obrok privoščite do 20 ali najpozneje do 40 minut po treningu. Seveda pa ne pozabite niti na hidracijo med in po teku.
Kje teči?
Dobra stran teka je tudi ta, da lahko tečete kjerkoli – po mestnih ulicah ali pločnikih, parkih, gozdu ali urejenih tekaških poteh, ki jih je pri nas malo morje. Je pa res, da je veliko prijetneje teči v naravi kot po mestu. Na srečo imamo v Sloveniji ogromno možnosti za tek in tudi druge oblike aktivnosti v naravi, zato bo zagotovo vsaka – ne glede na to, iz katerega konca naše lepe zelene dežele prihajate - našla sebi najljubše tekaške poti. Da pa malce razbijete rutino in zamenjate okolje, se lahko tu in tam odpravite na izlet in tako odkrivate tudi druge čudovite kraje, kjer lahko tečete ali kako drugače preživljate čas v prijetni družbi in še bolj prijetnem okolju, daleč stran od mestnega vrveža.
Združite prijetno s koristnim
Če nimate ideje, kam bi se odpravile, lahko za začetek obiščete kranjsko regijo, ki je pravi raj za vse kolesarje, pohodnike in tekače. Tudi zato, ker se je letos ’rodil’ projekt Goodyearovih 20 poti, zakladnica dvajsetih tekaških, kolesarskih, pohodniških in izobraževalnih poti v kranjski regiji. Gre za projekt, ki je nastal ob pomembnem jubileju 20. obletnice poslovanja pod okriljem korporacije Goodyear, ki ga podjetje praznuje v letošnjem letu. Poti so izbrali v sodelovanju z Mestno občino Kranj ter Zavodom za turizem in kulturo Kranj, gre pa za poti, ki so mnogim že poznane, drugim pa bodo podale povsem novo izkušnjo in navdih za spoznavanje kranjske regije. Vsaka pot simbolično predstavlja eno uspešno poslovno leto Goodyeara, obenem pa omogoča izkušnjo Goodyeara, njegove identitete ter vrednot, ki ga odlikujejo. Podroben opis poti, fotografije in zemljevide si lahko ogledate TUKAJ!
"Vsako doživetje na tej poti je prikaz naše energije in prizadevanj, napora, pričakovanj in zadovoljstva ob dosegu vsakega cilja. In vsaka pot je priložnost za razvoj novih sodelovanj, povezovanj, krepitev odnosov. S projektom želimo javnosti na konceptualno drugačen in inovativen način predstaviti svoje dolgoletne izkušnje in dosežke ter tudi raznolikost naših prehojenih poti," je pojasnila Simona Dijak, vodja komunikacij v Goodyear Dunlop Sava Tires. V podjetju bodo tako tudi v prihodnje vso svojo energijo usmerili k razvoju, inovacijam in napredku.
Če ste se torej odločile, da bo vaša jesen športno obarvana, združite prijetno s koristnim in v sklopu tekaških kilometrov odkrivajte še druge čudovite konce Slovenije. Nataknite si športne copate, narišite nasmeh, povabite prijatelje in se podajte na pot.
SODELUJTE V NAGRADNI IGRI!
Goodyear je ob svoji častitljivi obletnici za vse ljubitelje narave pripravil tudi nagradno igro, ki poteka od 15. septembra do vključno 25. oktobra. Sodelujete lahko tako, da obiščete eno od 20 destinacij, ki so predstavljene TUKAJ in ko prispete na cilj, obiščete spletno stran ter poiščete pot, na kateri se nahajate in 'gumb' za sodelovanje v nagradni igri. Vsa nadaljna navodila najdete na omenjeni strani, z malce sreče pa lahko osvojite eno od kar 105-ih privlačnih nagrad.
Sponzorirana vsebina