V naravi, ob morju, po mestnih ulicah in parkih, poleti ali pozimi ... Tečemo lahko kjerkoli in kadarkoli, potrebujemo le ustrezno tekaško obutev in oblačila, pravo mero motivacije in nekaj potrebnega znanja glede pravilne tehnike, da ne pride do nepotrebnih poškodb.
Z rednim tekom krepimo naš srčno-žilni sistem, ravno tako krepimo mišice celega telesa, predvsem spodnjega dela, povečujemo kondicijo in vzdržljivost, lažje nadzorujemo telesno težo in še veliko več. Za piko na i pa ima tek tudi pozitiven vpliv na naše duševno zdravje.
Nič čudnega, da tako rekoč na vsakem koraku lahko srečamo malo morje tekačev, ravno tako se organizirane tekaške prireditve po vsem svetu in tudi pri nas vrstijo kot po tekočem traku. Slednje niso le tekmovalne narave in namenjene zgolj profesionalnim tekačem, pač pa tudi idealna priložnost za druženje, preizkušanje svojih meja in kakovostno preživljanje časa v pozitivnem duhu.
Če je v vas vsaj malce športnega duha, imate sedaj idealno priložnost, da se ene takšnih udeležite tudi same. Pridružite se nam na najbolj pričakovanem tekaškem dogodku v Sloveniji - Ljubljanskem maratonu! Tek na 10 kilometrov je idealna priložnost za vse tekače, tako za začetnike kot tudi izkušene, da preizkusite svoje zmogljivosti in premagate osebne mejnike. Ne glede na vašo raven pripravljenosti, je ta razdalja dovolj zahtevna, da vas spodbudi k še boljšim dosežkom, a ne tako zahtevna, da je ne bi z malo priprav zmogli. Ne zamudite torej priložnosti in se 22. 10. 2023 pomerite s tekači z vseh koncev sveta in občutite edinstveno energijo tega množičnega tekaškega dogodka. Prijave so odprte, zato si zagotovite svoje mesto na štartni črti. Ne odlašajte, temveč se prijavite še danes! Skupaj bomo ustvarili nepozaben dan teka, smeha in navdušenja. Vidimo se na startu!
Brez skrbi, tudi če ste popolnoma brez kondicije ali pa se s tekom sploh še niste srečale, lahko že v nekaj tednih s pravilnim pristopom bistveno izboljšate svojo tekaško formo. Kaj morate vedeti, preden pretečete svoje prve kilometre, nam je zaupal osebni trener Matic Kolenc, ki je na razne maratone pripravil že kar nekaj posameznikov.
Omislite si ustrezna oblačila in obutev
Pri izbiri oblačil se osredotočite na udobje in funkcionalnost. Izberite lahka oblačila, ki omogočajo dobro zračenje in odvajanje potu s telesa. "Posebno pozornost pa nameniti ustrezni obutvi. Za tekače začetnike je pri izbiri obutve pomembno predvsem to, da le-ta ne tišči, da ne pride do nepotrebnih žuljev, ter da je ustrezno oblazinjena, kar je v pomoč tudi pri sami tehniki teka in hkrati zagotavlja zadostno blaženje ter podporo stopalom," pojasni Matic.
Pred tekom se ogrejte, po teku pa poskrbite za raztezanje
Ker so naše mišice pred samim treningom načeloma neogrete, je ogrevanje pred tekom izjemnega pomena. "Tudi zato, ker so zaradi današnjega načina življenja (sedeče delo ...) naše mišice zakrčene in če jih ne raztegnemo, lahko hitro pride do kakšnih nepotrebnih poškodb. Priporočljivo je predvsem dinamično ogrevanje." Nekaj preprostih ogrevalnih vaj si lahko ogledate v videu:
Po koncu vsakega tekaškega treninga pa je še kako dobrodošlo narediti tudi nekaj razteznih vaj. Kakšnih, preverite spodaj:
Izpilite svojo tehniko teka in poskrbite za pravilno dihanje
Veliko tekačev teče v položaju 'račke', kar je narobe, poleg tega stopajo med tekom najprej na peto, poudari Matic in nam pokaže, kakšen je pravilen položaj telesa in stopal med tekom. Preverite spodnjem videu!
Pri samem dihanju med tekom pa bodite pozorne, da dihate enakomerno, ne plitvo in da ne zadržujete sape. V nasprotnem primeru boste namreč hitro začutile nelagodje in bolečine v trebušni preponi.
Postopno povečujte intenzivnosti treningov
Tako kot pri vseh drugih stvareh, tudi pri teku nikar ne 'rinite z glavo skozi zid' in ne pretiravajte. Sploh če ste popolnoma brez kondicije, je dobro upoštevati načelo postopnosti, saj se tako izognete preveliki obremenitvi telesa in zmanjšate tveganje za poškodbe. Začnite s kombinacijo hoje in teka ter nato postopoma povečujte delež teka in razdaljo. Tek lahko kombinirate tudi z vajami za moč za še boljše rezultate.
Prehrana in hidracija sta izjemnega pomena
Vsak človek za normalno delovanje organizma potrebuje vsa makro in mikrohranila, pri športnikih, tudi rekreativnih, pa je zadosten vnos predvsem ogljikovih hidratov in beljakovin še toliko bolj pomemben. Ravno tako ni vseeno, kakšen obrok zažijemo pred in po samem treningu teka – preverite v spodnje m videu!
Prav tako ne pozabite na hidracijo – pitje vode med in po teku je ključnega pomena. Vodo lahko nadomestite z elektroiti, sploh če se podajate na daljši tek. V izogib 'musklfibru' pa je vsak dan priporočljivo uživati tudi magnezij.
Konec koncev pa je pomembno, da prisluhnete svojemu telesu, mu zagotovite dovolj počitka za ustrezno regeneracijo, se ne preobremenjujete in v teku preprosto uživate. Tekaški svet je poln izzivov, a tudi neprecenljivih nagrad, ki jih boste pridobile s svojim trudom. Vredno je!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV