Ljudje imamo prirojen občutek za ritem, a ga nekateri tekom življenja izpilijo bolj, drugi manj. Ne glede na to, v katero kategorijo se uvrščaš, ni nobenega razloga, da ne bi plesala. Ker smisel plesa ni v popolnih gibih, temveč v gibanju kot takem. Ni nujno, da so tvoji plesni koraki definirani kot specifična plesna zvrst, plešeš lahko tudi povsem po občutku in na ta način izraziš svoja čustva, se sprostiš in preprosto uživaš v trenutku, če imaš zraven pametni telefon, pa lahko osvojiš tudi bogate nagrade. Kako? Preveri TUKAJ!
Plesni rituali za vsako priložnost
Ples je star toliko kot človeštvo in nekoč ga ljudje niso dojemali kot rekreacijo, temveč je služil kot sredstvo sporazumevanja in izražanja. Z gibanjem se je ustvarjalo, še preden sta se uporabljala kamen ali beseda. Ples je imel prav tako vlogo terapevtskega orodja: poznali so plese plodnosti, zdravljenja različnih tegob in duhovne hvale. Ljudje v srednjem veku so plesali, da bi odgnali kugo. V Italiji so verjeli, da tarantelin ples zdravi njene ugrize.
V večini kultur skozi zgodovino so ljudje skozi ples utelešali svojo najbolj skrito notranjost. Plesni rituali so pogosto spremljali velike življenjske spremembe, denimo rojstvo, polnoletnost, poroko ali smrt, in so služili kot sredstvo integracije posameznika z družbo. Nekaj te glasbene svežine se je preneslo tudi v sodoben čas. Maturantski ples denimo predstavlja vstop mladine v odraslost, ogromno parov po več mesecev vadi za svoj popoln poročni ples, veselo rajanje s plesom in petjem spremlja tudi praznovanja okroglih obletnic in posebnih jubilejev.
S plesom nad kilograme
Dejstvo je, da ples pozitivno vpliva tako na naše fizično kot tudi duševno počutje ter v naše življenje prinaša polno mero svežine. Za razliko od različnih vadbenih programov, ki se večinoma osredotočajo na določeno skupino mišic, med plesom oblikujemo mišice rok, nog, zadnjice in trebuha, pri celotnem procesu pa sodeluje kar okrog 600 mišic telesa.
S plesom lahko v eni uri porabimo od 300 do 600 kalorij, odvisno od dinamike in zvrsti plesa. Za nabiranje kondicijske pripravljenosti so najprimernejši dunajski valček, polka, mambo, rumba, samba idr. Vsekakor gre za aktivnost, ki je primerljiva s kolesarjenjem ali tekom. Ples je torej odličen način, da pokurite energijo, ob rednem udejstvovanju pa lahko pomaga tudi pri izgubi odvečnih kilogramov.
Med plesanjem so na preizkušnji tudi naši možgani. Učenje ter pomnjenje novih korakov in figur izboljša delovanje tistega dela možganov, ki nadzoruje spomin, načrtovanje in organiziranje. Gre za odličen mentalni trening, s katerim se lahko učinkovito borimo proti demenci. Obenem s plesom postanemo bolj okretni, razvijemo občutek za ravnovesje in orientacijo, spodbudimo delovanje srca in ožilja ter okrepimo hrbtenico.
Kdor pleše, skrbi za svoje duševno zdravje
Pozitivni učinki plesa na zdravje in fizično kondicijo so torej neizpodbitni, še posebej, če upoštevamo, da plesanje v osnovi ni le športna, temveč predvsem umetniška zvrst, ki pomembno spodbuja kreativnost. Nekaterim ustreza bolj svoboden način plesnega izražanja (plesne terapije in ples, povezan z duhovnostjo), drugim ustrezajo različne plesne zvrsti (npr. hip hop, balet, latino, sodobni ples, swing, break dance, step, jazz, flamenco, standardni plesi, družabni plesi, folklora, trebušni plesi ...), tretji se preprosto gibajo po občutku, predvsem ob zvokih glasbe, ki jim je všeč.
Redno plesanje naj bi glede na raziskave zmanjševalo občutke tesnobe in znake depresije ter krepilo samospoštovanje in samozavest. Prav tako se z zibanjem ob zvokih glasbenih ritmov lahko učinkovito zoperstavimo stresu, kar v bistvu ne čudi, med plesanjem se namreč teleportiramo v lepši in bolj lahkoten svet, s čimer vsaj začasno odmislimo vsakodnevne tegobe. Raziskava, objavljena v Journal of Applied Gerontology, je pokazala, da so za blažitev stresa še posebej učinkoviti družabni plesi.
Naj bo vsak nov dan s plesno svežino navdan!
Le malo katera dejavnost v našem življenju ima tako raznovrsten vpliv na telo in duha kot ples. Pozitivno vpliva na fizično podobo, pomaga pri duševnih izzivih in je vrsta umetnosti, ki lahko oplemeniti naše življenje. Naj se sliši še tako klišejsko, osveži naš vsakdan.
Prav zato naj ti nikar ne bo nerodno zamigati, ko iz zvočnikov zadonijo glasbeni ritmi. Še posebej to poletje, ko lahko s svojo 'fresh' plesno mojstrovino osvojiš čudovite praktične nagrade. Več izveš TUKAJ!