Raven in izklesan trebuh ni vedno rezultat zdrave prehrane in telovadbe, česar se verjetno dobro zavedate tiste, ki ves čas pazite na prehrano, večkrat na teden telovadite, pije veliko vode in še marsikaj drugega, a se nikakor ne morete znebiti maščobnih obročev okoli pasu. Morda pa je razlog za vaš trebuh eden od spodnjih štirih dejavnikov:
1. Kortizol
Genetika ima zelo pomembno vlogo pri tem, kako vaše telo razporeja in shranjuje maščobo, sporočajo strokovnjaki. Maščoba, ki se nalaga na področju trebuha in črevesja se imenuje visceralna maščoba. Ta se z razliko od podkožne maščobe, pod katero se skrivajo vaše trebušne mišice, nahaja globlje pod mišicami in obdaja vaše organe. Za njeno nabiranje je kriv predvsem stresni hormon kortizol, ki neposredno vpliva na hormone ščitnice, inzulin in spolne hormone. Zaradi nje se na trebuhu nabira maščoba, izgubljate spomin, imate alergije, izpuščaje na koži in podobno. Da bi se je znebile, strokovnjaki priporočajo dieto z manj ogljikovimi hidrati ali ketonsko dieto.
2. Alergije na živila
Eden izmed najbolj pogostih razlogov za napihnjen trebuh so alergije na nekatera živila. Napihnjenost povzroča vsaka nepredelana hrana, predvsem pa sveže sadje, zelenjava, oreščki, obroki z veliko živalskih maščob in mleko, če ga ne prenašamo. Napihnjenost, drisko ter zgago pa lahko povzročajo ali poslabšajo tudi mleko in mlečne jedi, saj kar polovica populacije nad 40 let nima več encima laktaze, ki je potreben za razgradnjo mlečnega sladkorja laktoze. Poleg tega pa naj bi bili v porastu tudi alergija in intoleranca na mlečne beljakovine.
3. Hormoni
Razlog, zakaj se nikakor ne morete znebiti trebuha, so morda tudi hormoni. Sladkor uravnava hormon inzulin, ki ga po navadi povezujemo s sladkorno boleznijo. Tudi ta hormon je lahko vzrok za nabiranje odvečne teže, ki se je nikakor ni mogoče znebiti. Trebušna slinavka ta hormon proizvaja, da bi lahko telo prebavilo sladkor. A če je inzulina v krvi preveč, se lahko zredite. Žensko telo s starostjo proizvaja vse manj hormona estrogena, posledica njegovih manjših ravni, pa je tudi hitrejše nabiranje odvečnih kilogramov. Hormon grelin je hormon lakote, saj povečuje apetit, ko telo potrebuje energijo. Njegova protiutež je hormon leptin, ki možganom sporoči, da ste siti. Oba hormona naj bi delovala tako, da užijete ravno prav hranil, a če za svoje telo niste vedno lepo skrbeli, sta lahko v neravnovesju.
4. Depresija
Ženske s simptomi depresije imajo bolj verjetno dodatno maščobo na trebuhu, je pokazala zadnja raziskaba medicinskega centra univerze Rush. Vzrok za to je lahko, ker je zmanjšana fizična aktivnost povezana s slabimi prehranjevalnimi navadami. Zato nikar ne izpuščajte telovadbe iz svojega vsakdana.
5. Delovanje ščitnice
Če skrbite za zdravo prehrano, se ne prenajedate in se gibate, a imate kljub temu težave z odvečnimi kilogrami, bi bilo morda pametno preveriti, da ni kaj narobe s hormoni ščitnice. Nabiranje odvečne teže je simptom, kadar so ti premalo aktivni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV