Zadovoljna.si
Obupana ženska

Zdravje

Boleči spolni odnosi: niste same. Spregovorite in poiščite pomoč

Špela Zupan
06. 03. 2024 05.00
0

Boleči spolni odnosi niso zgolj fizična težava, temveč običajno vplivajo tudi na čustveno stanje in odnose s partnerjem. Kje so vzroki in kako si lahko ženske pomagajo, je pojasnila ginekologinja Katarina Jerman, ki obravnava spolne motnje pri ženskah.

Nekatere ženske se soočajo z bolečimi spolnimi odnosi, kar strokovno imenujemo disparevnija. Težava ni zgolj telesna, ampak lahko vpliva tudi na čustveno stanje in odnose s partnerjem. Področje, ki je tako v Sloveniji kot tudi drugod po svetu žal še vedno premalo raziskano, kar povečuje stigmo ter zmanjšuje možnosti za učinkovito pomoč in podporo prizadetim, je osvetlila Katarina Jerman, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva, FECSM in klinična seksologinja.

Spolnost po 40. letu: zrelost, svoboda in nove priložnosti
Preberi še
Spolnost po 40. letu: zrelost, svoboda in nove priložnosti

Disparevnija ali boleč spolni odnos predstavlja eno od spolnih motenj, ki po različnih ocenah prizadenejo od šest do 30 odstotkov žensk. Natančna statistika ni mogoča, saj se nekatere težave lahko pojavijo začasno, na primer po porodu ter ob in po vnetju ter ker mnoge ne spregovorijo. A težava ni redka in lahko močno vpliva na kakovost življenja, saj povzroča neprijetne občutke, bolečino, strah pred intimnostjo, izogibanje spolnim odnosom ter občutke sramu, krivde ali manjvrednosti, je opisala ginekologinja z dolgoletnimi izkušnjami v obravnavi težav v spolnosti.

Pomembno je, da ženske spregovorijo in čim prej poiščejo zdravniško pomoč. Težave se lahko namreč ob odlašanju poslabšajo in praviloma obstaja rešitev, samo poiskati jo je treba.
Pomembno je, da ženske spregovorijo in čim prej poiščejo zdravniško pomoč. Težave se lahko namreč ob odlašanju poslabšajo in praviloma obstaja rešitev, samo poiskati jo je treba.FOTO: Adobe Stock

Gre za težave, ki resno vplivajo na kakovost življenja prizadetih, in na mestu je vprašanje, kaj stoji za bolečinami. Lahko se pojavijo zaradi različnih dejavnikov, ki segajo od bioloških stanj do psiholoških vplivov. Med najpogostejše fizične vzroke spadajo: vaginizem oziroma nenadzorovano krčenje mišic okoli nožnice, vulvodinija oziroma kronična bolečina vulve brez očitnega vzroka, vaginalna suhost, vnetja, poškodbe nožnice (denimo po porodu), endometrioza, hormonske spremembe in kronična vnetna bolezen črevesja. Čustveni dejavniki lahko medtem vključujejo stres, depresijo in tesnobo, pretekle travmatične izkušnje in težave v partnerskem razmerju.

Znanstveniki odkrili, pri kateri starosti so ženske najbolj aktivne v spalnici
Preberi še
Znanstveniki odkrili, pri kateri starosti so ženske najbolj aktivne v spalnici

Razumevanje vzrokov je tudi prvi korak k učinkovitemu zdravljenju in izboljšanju dobrega počutja, saj se diagnostika, zdravljenje in možnosti odprave bolečin razlikujejo glede na vzrok bolečine. Ginekologinja Katarina Jerman je razložila, da na primer pri vaginizmu diagnoza temelji na ginekološkem pregledu in posvetu, medtem ko je pri endometriozi ali kronični vnetni bolezni črevesja potrebna obsežnejša diagnostika. "Če so boleči spolni odnosi posledica suhe sluznice, ki je pogosta v menopavzi, je rešitev enostavna – redna uporaba preparatov s hialuronom in dober silikonski lubrikant. Pogosto pa se pri težavah v spolnosti ne da na hitro najti rešitve in je potrebna obravnava pri terapevtu kar nekaj časa," je pojasnila.

Poleg fizičnega zdravljenja so pogosto potrebni tudi psihološko svetovanje in terapije. Zato je lahko ključnega pomena tudi sodelovanje z ustrezno usposobljenimi svetovalnimi terapevti, ki razumejo spolne motnje.
Poleg fizičnega zdravljenja so pogosto potrebni tudi psihološko svetovanje in terapije. Zato je lahko ključnega pomena tudi sodelovanje z ustrezno usposobljenimi svetovalnimi terapevti, ki razumejo spolne motnje.FOTO: Adobe Stock

Potrebno je spregovoriti. Čim prej

Za zdravljenje in odpravo težav torej uporabljajo različne pristope in tretmaje, ki lahko vključujejo psihoterapijo, posebej za desenzibilizacijo, fizioterapijo medeničnega dna, uporabo hialuronskih preparatov, hormonov in lubrikantov. A kljub razpoložljivim metodam je na poti iskanja rešitev v prvi vrsti bistveno spregovoriti o težavah, kar je očitno mnogim zelo težko. Dr. Katarina Jerman namreč pri prepoznavanju in zdravljenju žensk z bolečimi spolnimi odnosi opaža velik problem, "ker jih veliko ne omeni svoje težave". Obenem vidi dodaten izziv v pomanjkanju ginekologov z ustreznim znanjem in izobrazbo o težavah v spolnosti in zdravljenju.

To se zgodi, če pred spanjem spijete kozarec vina
Preberi še
To se zgodi, če pred spanjem spijete kozarec vina

Lepo je, če dodatno podporo lahko nudi partner. "Komunikacija v paru je zelo pomembna," je poudarila dr. Katarina Jerman. "Partnerica s težavo potrebuje pomoč in razumevanje, pogosto sodelovanje ob terapiji in izvajanju vaj doma," je dodala in obenem opozorila tudi na tveganje pojava sekundarnih spolnih motenj pri drugem partnerju. Če se pojavijo, svetuje, naj se oba skupaj udeležujeta terapij, najbolje pri psihoterapevtih in psihiatrih z znanjem o spolnih motnjah.

Kako si lahko pomagate ob bolečih spolnih odnosih? Spregovorite. Čim prej poiščite strokovno pomoč, saj lahko zgodnja diagnoza in zdravljenje preprečita nadaljnje zaplete in ponudita možnosti rešitve. Obenem se odkrito pogovarjajte s partnerjem v zavedanju, da sta podpora in razumevanje ključna pri premagovanju težav.

Boleči spolni odnosi zelo globoko vplivajo na bistvene plati življenja, na duševno zdravje in partnerske odnose, povzročajo strah, nelagodje, izogibanje in občutke sramu, krivde ali manjvrednosti. 

Izjemno pomembna je komunikacija s partnerjem. Razumevanje in podpora sta ključna za uspešno obvladovanje in zdravljenje bolečih spolnih odnosov.
Izjemno pomembna je komunikacija s partnerjem. Razumevanje in podpora sta ključna za uspešno obvladovanje in zdravljenje bolečih spolnih odnosov.FOTO: Adobe Stock

Ob doživljanju tovrstnih težav je bistveno čim prej aktivno pristopiti k reševanju problema in med prvimi koraki naj bodo iskanje vzrokov, rešitev, strokovne pomoči in podpore partnerja. Ne glede na težave ali vzroke bolečin je izjemno pomembno tudi zavedanje, da nikakor niste sami ter da obstajajo načini za obvladovanje in premagovanje težav na poti k bolj izpolnjujočemu spolnemu življenju.

Mailing

Zadovoljna fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646