Bučke botanično gledano spadajo med nedozorelo sadje, saj gre pravzaprav za otečene jajčnike bučkinega cveta. Kulinarično pa jih obravnavamo kot zelenjavo. Priležejo se tako kuhane, pečene, nadevane, ocvrte, iz njih lahko naredimo različne omake, juho ali pa celo spečemo bučni kruh. Bučke so med najbolj priljubljeno zelenjavo, saj je njihova priprava hitra in preprosta, hkrati pa so polne vitaminov in mineralov.
Dobre so za srce in ožilje
Bučke so nizkokalorična zelenjava, polna vode in vlaknin. Znižujejo raven holesterola v krvi, vsebujejo ogromno vitaminov in mineralov, med njimi vitamine C, B in E, betakaroten, fosfor, omega 3 maščobe, kalcij, mangan, magnezij, kalij in lutein.
Delujejo protivnetno
Kombinacija antioksidantov in protivnetnih sestavin pomaga ne le pri boleznih srca in ožilja, temveč tudi prebavnega trakta, razjedi na želodcu in dvanajsterniku. Bučke vsebujejo protivnetne karotenoide in polisaharide, koristijo pri težavah s prostato ter razstrupljanju in razskisanju organizma.
Primerne so za diabetike
Hkrati so priporočljive na jedilniku tistih, ki se spopadajo s sladkorno boleznijo, saj zaradi vsebnosti nizkega glikemičnega indeksa, pektina in nekaterih drugih snovi pomagajo preprečevati, da bi prihajalo do hitrega dviga in upada ravni sladkorja v krvi.
Skrbijo za zaščito možganov
Bučke vsebujejo vitamine, ki spadajo v skupino B, ti pa skrbijo za normalno delovanje našega organizma ter zaščito možganov oz. živčnega sistema, preprečujejo prekomerno utrujenost in prispevajo k boljšemu razpoloženju.
Shranjevanje bučk
Priporočljivo je, da jih shranjujete v hladilniku ali hladni kleti, porabite pa v roku enega tedna.
Poleti, ko je sezona svežih bučk na vrhuncu, marsikdo že po nekaj dneh ostane brez idej za njihovo raznoliko pripravo in koristno uporabo. Skočite na okusno.je, kjer boste našli veliko odličnih receptov! |
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV