Cink je zelo pomemben za optimalno zdravje ljudi in podpira številne telesne procese. Poleg tega je njegov potencial za krepitev imunskega sistema neprimerljiv, pa telo potrebuje cink tudi za celično zdravje. Pomanjkanje tega minerala lahko vodi do šibkega imunskega sistema, slabega celjenja ran, nepričakovane izgube teže, izgube vonja in okusa ter prebavnih težav, kot je driska.
Cink pa naj bi imel tudi protivnetno lastnost, ki neposredno vpliva na splošno počutje z zmanjšanjem oksidativnega stresa. Ta poškodba se pojavi na celični ravni v telesu in je povezana s kroničnimi boleznimi, vključno s srčnimi boleznimi in debelostjo. Strokovnjaki menijo, da je cink lahko povezan tudi z izboljšavami v kognitivni funkciji in zmanjšuje pojav starostne degeneracije rumene pege.
Mineral pa je vedno bolj priljubljen tudi v lepotni industriji, saj se uporablja za zdravljenje aken in zmanjševanje vnetij tako znotraj kot zunaj. Kot lahko vidimo, cink podpira naše zdravje na več načinov, vendar ga naše telo ne ustvarja, zato ga moramo uživati iz drugih virov.
Kakšen je priporočen dnevni vnos cinka?
Po podatkih Nacionalnega inštituta za zdravje so priporočene dnevne vrednosti za porabo cinka 11 mg za moške in 8 mg za ženske. Priporočila pa so veliko nižja za otroke, medtem ko za nosečnice ali doječe ženske veljajo posebni premisleki. V tem primeru se je dobro posvetovati z osebnim zdravnikom ali nutricionistom, da določite pravo količino cinka za vas.
Kako uživati cink?
Beljakovine podpirajo absorpcijo cinka, zato ga je priporočljivo uživati s tem pomembnim makrohranilom. Po drugi strani pa absorpcijo cinka zavirajo fitati – spojina, prisotna v številnih stročnicah, oreščkih in semenih. V tem primeru je priporočljivo, da ta živila namakamo ali kuhamo za boljšo absorpcijo. Vsekakor je treba biti pozoren na to, kako cink deluje v kombinaciji z drugimi živili in prehranskimi dodatki. Železo bo na primer zmanjšalo količino cinka, ki se absorbira, zato je najbolje, da ta dva dodatka uživate ločeno, še posebej, če poskušate zagotoviti ustrezen vnos cinka. Najboljši način za doseg tega pa je uživanje uravnotežene in raznovrstne hrane.
Živila, ki vsebujejo cink
Za povečanje vnosa cinka strokovnjaki priporočajo, da v svojo prehrano vključite naslednjih 10 živil.
- ostrige (vsebujejo največ cinka)
- bučna semena
- oreščki (indijski, mandlji, arašidi, lešniki)
- fižol, čičerika, soja
- temna čokolada
- govedina
- piščančje meso
- krompir
- sivnjina
- morski sadeži (rakovica, školjke, jastog)
- ovseni kosmiči
- jajca
Zakaj je cink pomemben za nego kože?
Cink deluje z drugimi vitamini in minerali za pomoč pri zdravljenju kožnih lezij in če ga jemljemo peroralno, lahko zmanjša resnost aken in preprečuje zgodnje znake staranja, kot so gube in lise. Učinkovit je tudi pri lajšanju rdečice in oteklice, pomaga pri celjenju in regeneraciji ran, obenem pa zaščiti kožo pred škodljivimi UV-žarki.
Cinkove zaščitne lastnosti pojasnjujejo, zakaj je cinkov oksid tako pogosto prisoten v visoko zmogljivih kremah za sončenje, saj lahko odseva sonce in ustvarja pregrado med kožo in morebitnimi škodljivimi UV-žarki. Pohvali pa se lahko tudi z antibakterijskimi lastnostmi. Ker je po naravi neaktiven, je odličen sončni filter za otroke ali vsakogar z izjemno občutljivo ali reaktivno kožo.
Uporaba cinka za kožo lahko pomaga, če ga uživamo v obliki prehrane ali dodatkov, ali pa če uporabljamo kozmetiko, ki vsebuje cink. Pomaga pa tudi pri sintezi kolagena (deluje kot encimski kofaktor) in popravljanju DNK, kar lahko pomaga ohranjati kožo mlajšo in bolj zdravo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV