Ob nezdravem načinu življenja, stresu, onesnaženju, izpostavljenosti pesticidom, težkim kovinam, antibiotikom in ostalemu se v nas nabirajo strupi. Prej ko slej se jih nakopiči preveč, telo jih ni zmožno več samo izločati in znajdemo se v nekakšnem toksičnem vrtiljaku, ko je telo preveč nasičeno in se posledično ne počutimo dobro, lahko celo zbolimo.
"Naše telo obkrožajo toksini, ki so v zraku, vodi, zemlji, oblekah ..." je pojasnila naturopatinja Erika Brajnik. "In od vitalne energije telesa je odvisno, če strup ostane dolgo v telesu in ga poškoduje ali ga izločimo skozi blato, urin, znoj. V prvem primeru imamo šibke ledvice in jetra, ki so med organi najpomembnejši filter in so odgovorne za izločanje strupov iz telesa," je razložila.
Toksini ob zastrupljenem in s strupom nasičenem telesu "prodrejo zaščitno bariero celice in vdrejo vanjo ter zmaličijo informacije, ki gredo iz celice. V telesu vlada kaos," je opozorila. Znaki so različni - napihnjenost, zaprtost, slab zadah, preobčutljivost na vonje, podočnjaki, nezmožnost izgubljanja prekomerne teže kljub malo zaužitim kalorijam, utrujenost, težave s kožo ... "Znaki, da se v telesu kopičijo toksini, se navzven izražajo tudi v prhljaju, aknah, nočnem znojenju, utrujenosti, bolečinah v križu in vratu, nespečnosti ..." je naštela.
Če ne ukrepamo in se strupi znova in znova nenehno nalagajo, zbolimo."Luskavica, lupus, fibromialgija, artritis, osteoporoza in druge so bolezni toksemije telesa, vezane na kronično vnetje telesa," je izpostavila naturopatinja. Posledice so torej lahko hude in potrebno je ukrepati ter se razstrupiti. Najprej je treba vedeti, da se razstrupljanje ne zgodi čez noč, saj gre za dolgotrajen proces, pri katerem je ključno vztrajati in se tudi vnaprej držati zdravega načina življenja.
Med prvimi koraki je potrebno prilagoditi prehrano in posegati po zdravih, nepredelanih, biološko pridelanih živilih. Uživati je treba dovolj sadja in zelenjave, denimo zeleno in blitvo, za vlaknine in dobro prebavo ter se izogibati sladkorju, mastni in predelani hrani. Naravni antibiotik in antimikotik je česen, ki je odličen za prebavo in presnovo, redči kri, krepi želodec in celotno telo, niža krvni sladkor.
Drugi korak je sprememba življenjskega sloga tako, da v vsakdanjik vključimo zmerno telovadbo in sproščanje za ublažitev stresa. Ob morebitnih težavah z odvajanjem skušajte piti več tekočine, najbolje vode ali nesladkanega čaja in nikakor ne alkohola, pa tudi telovaditi in se gibati.
Slab zadah je posledica bakterij v ustih in slabše prebave ter nakazuje na preobremenjenost jeter in črevesja pri izločanju strupov. Znebimo se ga seveda z bolj zdravo prehrano, pa tudi z ustrezno ustno higieno. Priporočena je uporaba strgala za jezik in zobne nitke ter obenem ščetkanje zob vsaj dvakrat dnevno najbolje z naravnimi zobnimi kremami. Zastrupljenost telesa se kaže tudi v preobčutljivosti na vonje, ki se lahko izražajo v glavobolih in slabostih, pa tudi v težavah pri hujšanju. Slednje se kažejo v kopičenju kilogramov in maščob na telesu, kljub normalnemu prehranjevanju in občasni telovadbi.
Privoščite si kopel iz njivske preslice
Pomagamo si lahko torej na popolnoma naraven način in Erika Brajnik enkrat tedensko priporoča kopel iz njivske preslice za čiščenje ledvic in jeter. Zdravilna preslica vsebuje ogromno silicija, minerala mladosti, ki pomlajuje tkiva in kožo ter zdravilno vpliva na mehur in ledvice, je poudarila.
Po njenem nasvetu dajte 100 gramov preslice v tri litre mrzle vode in pustite stati čez noč. Prihodnji dan naj mešanica počasi vre pol ure, zatem jo odcedite in rjavo tekočino zlijte v vročo kopel. V kadi uživajte 20 minut, vmes lahko pijete, saj preslica običajno izzove potenje. Po kopeli se odenite v kopalni plašč in dobro pokrijte; potenje lahko vztraja tudi dve ali tri ure, medtem je potrebno zaužiti dovolj tekočine, je opisala.
Kopel iz njivske preslice med drugim svetuje ženskam, ki so morda veliko shujšale, saj so ledvice prefiltrirale iz telesa veliko kilogramov toksinov in so zato šibke. Priporoča jo, če imate mrzle ali stalno potne noge in roke, neredno ali močno menstruacijo, vročinske navale, vnet mehur ali ledvice, bolečine v križu, kolkih, vratu, hrbtenici, madeže po telesu, težave s sinusi in šumenjem v ušesih ali vnetje ušes.
Našteto nakazuje na presežek strupov, ki jih šibka jetra ne zmorejo predelati v topne v vodi in ne gredo iz telesa z urinom in drugimi izločki, temveč se usedejo na tkiva v obliki madežev ali zatrdlin, kot so bolečine v vratu ali križu, je razložila. Pridala je opozorilo, da kopel ni primerna za osebe, ki imajo izrazito poudarjene krčne žile in velike težave s srcem in povišanim krvnim tlakom.
Koliko časa pa traja razstrupljanje? "Trajanje čiščenja je odvisno od naše vitalne energije, ki je bodisi genotipska (prirojena) ali fenotipska (odvisna od stila življenja, prehrane, telesne aktivnosti, spanja)," je pojasnila naturopatinja. Vredno je vztrajati, saj bo telo slej ko prej dovolj močno in okrepljeno, da se bo ob morebitnih pregrehah znalo samo očistiti. Namreč v zdravem telesu, kjer organi delujejo, kot bi morali, se strupi ne nalagajo, temveč se sproti izločajo.
Za vsesplošno zdravje je torej ključno vnovič odkriti ravnovesje in doseči, da bo telo zmožno na naraven način samostojno odstraniti strupe. Razstrupitev enkrat ali dvakrat letno je eden od načinov čiščenja, še boljši pa je celosten pristop, ki vključuje dolgoročno in stalno izogibanje izpostavljenosti toksinom z zdravim načinom življenja.
Za zdravje, energijo in srečo je tako treba posegati po nepredelani, sveži, s čim manj pesticidi onesnaženi hrani, vzdrževati telesno pripravljenost, redno telovaditi, se gibati in znojiti, piti dovolj tekočine in živeti zadovoljno življenje s čim manj stresa.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV