Zadovoljna.si
Dlake na obrazu

Zdravje

Dlake na ženskem obrazu: vzroki, rešitve in miti

Špela Zupan
22. 01. 2025 05.00
0

Obrazne dlake so za mnoge ženske lahko estetski izziv in redkeje lahko tudi znak zdravstvenih težav. Specialistka dermatovenerologije, dr. Vesna Tlaker, je razkrila vzroke za njihovo rast, primerjala metode odstranjevanja in razjasnila pogoste zmote, povezane z nego in odstranjevanjem dlak.

Na obrazu žensk največkrat povzročajo težave terminalne dlake, ki so temnejše, debelejše in bolj opazne od finih, svetlih velusnih dlak oziroma puha. "Terminalne dlake se najpogosteje pojavijo na zgornji ustnici (brčice), bradi, vratu in ob straneh obraza. Lahko so razmeroma tanke, pri hujših težavah pa so lahko debele kot pri moških in prerastejo celo področje spodnjega dela obraza," je opisala dr. Vesna Tlaker, dr. med., specialistka dermatovenerologije iz medicinskega centra Dermatologija.si. Medtem ko se nekatere soočajo z močnejšimi dlakami, pa imajo nekatere tudi goste in dolge svetle velusne dlake predvsem na licih in pred uhlji.

Dr. Vesna Tlaker, dr. med., specialistka dermatovenerologije, priporoča posvet z dermatologom ob nenadni ali izraziti rasti terminalnih dlak na obrazu, še posebej, če jo spremljajo neredne menstruacije, akne, povečano izpadanje las ali rast dlak po moškem vzorcu drugod na telesu.
Dr. Vesna Tlaker, dr. med., specialistka dermatovenerologije, priporoča posvet z dermatologom ob nenadni ali izraziti rasti terminalnih dlak na obrazu, še posebej, če jo spremljajo neredne menstruacije, akne, povečano izpadanje las ali rast dlak po moškem vzorcu drugod na telesu. FOTO: Osebni arhiv Vesne Tlaker

Vzroki za pojav obraznih dlak

Rast obraznih dlak pri ženskah pogojujejo genetika in hormoni, pri čemer zlasti temnolase in z bujnimi lasmi pogosto že v puberteti opažajo močnejšo rast obraznih dlak, kar je pogosto podedovano. K postopni in razmeroma počasni rasti močnejših terminalnih dlak na zgornji ustnici in okoli spodnje čeljusti pa skozi leta prispevata staranje in menopavza zaradi upada estrogena in relativnega povečanja androgenov.

Nenaden pojav močnejših obraznih dlak pri mlajših ženskah je lahko znak hormonskih sprememb, denimo sindroma policističnih jajčnikov (PCOS), ki je eden najpogostejših vzrokov zaradi povišanih androgenih hormonov. Drugi, redkejši vzroki so lahko motnje v delovanju ščitnice, Cushingov sindrom ali uživanje nekaterih zdravil, kot so kortikosteroidi, anabolični steroidi, ki jih uporabljajo športnice, ciklosporin, minoksidil in še nekatera druga zdravila, je nanizala strokovnjakinja.

AMH – hormon, ki razkriva plodnost in možnosti za zanositev
Preberi še
AMH – hormon, ki razkriva plodnost in možnosti za zanositev

Prednosti in slabosti različnih metod odstranjevanja dlak

Z dermatološkega vidika je najbolj učinkovita in varna metoda odstranjevanja dlak laserska terapija, ki trajno uniči dlačne mešičke in dlake. Laser je predvsem učinkovit pri ženskah s temnimi dlakami in svetlo kožo, medtem ko je slabši učinek pri tankih in svetlih dlakah, je pojasnila dr. Vesna Tlaker.

Laser pa ima določene slabosti. Terapije je treba večkrat ponoviti in metoda je dražja od britja ali voskanja. Pri ženskah je z ustreznim številom ponovitev mogoče trajno odstraniti dlake na telesu od vratu navzdol, na obrazu pa hormoni skozi čas povzročajo, da se nevidne, mehke velusne dlake pretvorijo v nove, vidne terminalne dlake. Zato je trajna odstranitev dlak na obrazu z laserjem večinoma nemogoča, saj se nenehno pojavljajo nove. Vseeno pa laser omogoča vzdrževanje urejenega videza, pri čemer je po začetnem ciklu terapij potrebna le redka ponovitev, na primer enkrat na leto ali dve, je obrazložila specialistka dermatovenerologije.

Močne, terminalne dlake se pri ženskah pogosto pojavljajo na zgornji ustnici, bradi, vratu in ob straneh obraza. Lahko so razmeroma tanke, pri izrazitejših težavah pa tudi debelejše, podobne moškim dlakam.
Močne, terminalne dlake se pri ženskah pogosto pojavljajo na zgornji ustnici, bradi, vratu in ob straneh obraza. Lahko so razmeroma tanke, pri izrazitejših težavah pa tudi debelejše, podobne moškim dlakam.FOTO: Profimedia

Laser prav tako nima učinka na bele dlake, ki jih lahko trajno uničimo samo neposredno s tanko elektrodo, ki jo apliciramo neposredno v dlačni mešiček, in jo tretiramo z električnim ali radiofrekvenčnim tokom. Metoda je počasna, a učinkovita. Voskanje in nitkanje sta po drugi strani hitra in poceni, a lahko povzročita draženje, okužbo in vraščanje dlak. Britje je neboleče in enostavno, vendar kratkotrajno. 

Po odstranjevanju dlak je treba kožo pomiriti z nežnimi izdelki, ki vsebujejo alojo ali pantenol, pri nagnjenosti k mozoljčkom po britju lahko tudi z lokalnim antiseptikom. Izogibati se je treba agresivnim sredstvom in soncu vsaj 24 do 48 ur, ob izpostavljanju sončnim žarkom je nujna uporaba zaščitne kreme z visokim faktorjem.

Domače metode odstranjevanja dlak so cenovno dostopne, a manj učinkovite in bolj tvegane; pogosto povzročajo zaplete, kot so vnetja, vraščanje in hitrejša rast dlak, je opozorila sogovornica. Laserski posegi v dermatoloških centrih so dražji od storitev v kozmetičnih salonih, kjer večinoma uporabljajo tehnologijo IPL. 

Ali vaše spodnje perilo vsebuje nevarne kemikalije?
Preberi še
Ali vaše spodnje perilo vsebuje nevarne kemikalije?

Ne gre za pravi laser, metoda je manj učinkovita in bolj boleča, večje je tveganje za zaplete. Domače IPL-naprave so cenovno ugodne in omogočajo uporabo v udobju doma, vendar zahtevajo veliko časa, ponovitev in natančnost. Nepravilna uporaba IPL-tehnologije, tako doma kot v salonih, lahko povzroči opekline, trajne pigmentacije ali brazgotine, je dodala.

Ali obstajajo miti ali napačna prepričanja o rasti in odstranjevanju dlak, ki jih je dobro razjasniti? – Odgovarja Dr. Vesna Tlaker, dr. med., specialistka dermatovenerologije:

 

  • Najbolj razširjena zmota je, da britje poveča rast dlak, kar ni res. Britje ne vpliva na debelino ali hitrost rasti dlak. Britje je dovoljeno tako pri terminalnih dlakah kot pri puhu na obrazu, če nas moti. Odstranitev puha na obrazu z dermaplaningom močno izboljša videz kože, saj je koža bolj sijoča in ličila lepše "stojijo".
  • Nekateri menijo, da z dovolj vztrajnim voskanjem lahko trajno odstranimo dlake na obrazu. Ni res. Voskanje ne povzroča trajne odstranitve dlak, čeprav lahko dolgotrajna uporaba zmanjša njihovo gostoto.
  • Nekatere ženske razmišljajo, da se lasersko odstranjevanje dlak na obrazu "ne splača", če bodo zaradi hormonov vedno znova nastajale nove dlake. Ni res, saj lahko po začetnem ciklusu terapij z občasnimi obnovitvenimi terapijami vzdržujemo kožo brez dlak.

Preparati in zdravila za zaviranje rasti dlak

Na voljo so tudi preparati in zdravila, ki zavirajo rast dlak. Krema z eflornitinom upočasni rast dlak in je dokaj učinkovita ob redni uporabi. Vendar v Sloveniji ni dostopna, z receptom slovenskega dermatologa jo lahko prevzamete v Avstriji.

Hormonska terapija, kot so kontracepcijske tablete z antiandrogenim delovanjem, je primerna za ženske s hormonskimi motnjami, vendar zahteva individualno obravnavo, upoštevanje možnih stranskih učinkov in zdravstvenih stanj ter posvet z dermatologom ali ginekologom, je poudarila dr. Vesna Tlaker.

Med najbolj učinkovitimi in varnimi načini odstranjevanja močnejših dlak je laser.
Med najbolj učinkovitimi in varnimi načini odstranjevanja močnejših dlak je laser.FOTO: Profimedia

Kdaj je potreben posvet s specialistom?

Posvet z dermatologom je priporočljiv, če opazite nenadno ali izrazito rast terminalnih dlak na obrazu, zlasti če se obenem pojavijo simptomi, kot so neredne menstruacije, akne, povečano izpadanje las in rast dlak po moškem tipu drugje na telesu. Dermatologi s kliničnim pregledom ocenijo vrsto in lokacijo dlak, opravijo laboratorijske preiskave za preverbo ravni hormonov in z dermatoskopijo podrobneje pregledajo kožo in folikle. Pacientko po potrebi napotijo k endokrinologu ali ginekologu.

Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?
Preberi še
Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?

Rast dlak na obrazu pri ženskah večinoma ni znak bolezni in ne zahteva zdravstvene obravnave. Lahko pa močno vpliva na samozavest in na srečo obstajajo varne in učinkovite metode odstranjevanja. Ne glede na izbrano metodo odstranjevanja dlak je ključna ustrezna nega in pravilna izbira postopkov, da se izognemo zapletom in dosežemo želeni rezultat. Dr. Vesna Tlaker pa tudi priporoča posvet s strokovnjakom, če gre za estetski problem ali se nakazujejo morebitne zdravstvene težave.

Mailing

Zadovoljna fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 715