Zadovoljna.si
Indijski trpotec

Zdravje

Indijski trpotec izboljšuje prebavo in pomaga pri izgubi kilogramov

J.V.
04. 06. 2023 07.11
0

Psyllium je vir topnih vlaknin, ki absorbirajo vodo in tvorijo gel v prebavnem traktu. Uživanje več topnih vlaknin v obliki psiliuma pomaga upočasniti proces prebave hrane, kar daje vašemu telesu možnost, da iz hrane, ki jo jeste, pridobi več hranilnih snovi.

Kaj je indijski trpotec?

Psilium oziroma indijski trpotec podobno kot druga topna vlakna prehaja skozi tanko črevo, ne da bi se popolnoma razgradil ali absorbiral. Namesto tega absorbira vodo in postane viskozna spojina, ki pomaga pri zaprtju, driski, krvnem sladkorju, krvnem tlaku, holesterolu in izgubi teže.

Pridobivajo ga iz lupin semena psyllium (Plantago ovata). Ta rastlina izvira iz Azije in raste predvsem v Indiji, vendar jo je mogoče najti po vsem svetu.  

Maca: superživilo, ki poveča libido in krepi vzdržljivost
Preberi še
Maca: superživilo, ki poveča libido in krepi vzdržljivost
Psilium
PsiliumFOTO: Thinkstock

Uporaba psiliuma

Psyllium je na voljo v številnih oblikah – v obliki prahu, zrnc, kapsul, tekočine in rezin. Vzemite samo priporočeni odmerek in se prepričajte, da pijete vsaj toliko vode ali tekočine, ki je potrebna za ta odmerek. Brez zadostne tekočine lahko pride do zaprtja ali črevesne obstrukcije. Če niste navajeni jemati psylliuma, je bolje, da začnete z majhnim odmerkom, kot je 1/2 čajne žličke praška v kozarcu vode enkrat na dan. Postopoma lahko odmerek povečate po potrebi.

Psyllium je podoben kot drugi viri topnih vlaknin, ki jih najdemo v živilih, kot so ovseni otrobi, ječmen, oreški, semena, fižol, leča, grah ter nekaj sadja in zelenjave. Tako kot te privlači vodo, ko gre skozi prebavni sistem in se spremeni v gelu podobno snov, ki pomaga pri prebavi.

Viri vlaknin, ki pospešujejo prebavo in pomagajo ohranjati zdravo težo
Preberi še
Viri vlaknin, ki pospešujejo prebavo in pomagajo ohranjati zdravo težo

Preden se odločite prehransko dopolnilo z vlakninami, kot je psilium, razmislite, ali lahko s spremembo prehrane povečate porabo vlaknin. Če želite vsak dan zaužiti več topnih vlaknin, na svoje jedilnik uvrstite živila, kot so oves, ječmen, oreščki, semena, stročnice (kot so fižol, leča in grah), zelenjavo in sadje, kot so jabolka, pomaranče in grenivke.

Netopne vlaknine najdemo v sadju z užitnimi lupinami ali semeni, zelenjavi, polnozrnatih izdelkih, kot so polnozrnati kruh, testenine in krekerji, bulgurju, mleti koruzni moki, žitaricah, otrobih, ovsu, ajdi in rjavemu rižu. Čeprav v prehrani ni referenčnega vnosa topnih ali netopnih vlaknin, mnogi strokovnjaki priporočajo, da približno ena četrtina celotnega dnevnega vnosa prehranskih vlaknin – približno 6 do 8 gramov – prihaja iz topnih vlaknin.

Vlaknine so bistveno makrohranilo, ki ga v prehrani pogosto zanemarjamo.
Vlaknine so bistveno makrohranilo, ki ga v prehrani pogosto zanemarjamo.FOTO: Adobe Stock

Psilium in prebava

Povečanje vnosa topnih vlaknin pomaga pri rednem odvajanju črevesja. Ko se psilium prebija po prebavnem traktu, absorbira vodo v črevesju, nabrekne in prispeva k tvorbi gelu podobnega blata, ki je mehko in zlahka odvaja. Dokazano je, da vključitev psylliuma v vašo dnevno rutino izboljša prebavo in kakovost življenja.

Psilium pomaga pri izgubi odvečnih kilogramov

Topne vlaknine naj bi pomagale tudi pri občutku sitosti po jedi. To vam lahko pomaga preprečiti prenajedanje in vam omogoča boljši nadzor nad svojo težo. Dodatek indisjkega trpotca vam lahko pomaga tudi pri manjšem občutku lakote med obroki.

Možni stranski učinki

Obstaja več pogostih neželenih učinkov, ki se lahko pojavijo pri jemanju prehranskih dopolnil z vlakninami, vključno z napihnjenostjo. Pomembno je, da med jemanjem psiliuma popijete dovolj tekočine, sicer lahko poslabšate zaprtje ali krče, ki naj bi jih lajšala vlakna. Popijte vsaj vsaj šest do osem kozarcev čez dan. Tveganje za zaprtje pri jemanju psylliuma pa pomaga zmanjšati tudi telesna aktivnost.

Če imate po jemanju dodatka katerega od naslednjih simptomov, se nemudoma posvetujte z zdravnikom:

- Težave z dihanjem

- Bolečine v trebuhu

- Težave pri požiranju

- Izpuščaje

- Srbenje

- Slabost in bruhanje

Vir: verywellhealth.com, healthline.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646