Zakaj nam lasje izpadajo?
Poznamo začasne in trajne oblike izpadanja las. Začasno izpadanje las lahko povzročijo stres, neuravnotežena prehrana, hormonske spremembe zaradi nosečnosti in nepravilnosti v delovanju imunskega sistema. Trajno izpadanje las je največkrat posledica postopnega zmanjševanja števila aktivnih lasnih mešičkov, stalne oslabitve delovanja lasnih mešičkov ali različnih kožnih bolezni.
Pri začasnem izpadanju las se težav lahko rešimo, če poiščemo vzrok in ga odpravimo. Rast las lahko spodbudimo in pospešimo z ustrezno nego, le v redkih primerih potrebujemo zdravljenje. Trajno izpadanje las težje ustavimo ali pa ga sploh ne moremo. Potrebno je zdravljenje in tudi ustrezna in pravilna nega.
Lasje se ves čas obnavljajo. Njihov življenjski cikel je sestavljen iz treh obdobij:
– Prvo obdobje je t. i. anagena faza, ki traja od 3 do 5 let. V tem času lasje neprestano rastejo in se krepijo. Ko se postarajo, pa nastopi druga faza.
– Drugo obdobje je t. i. katagena faza, v kateri lasje mirujejo. Faza traja približno tri tedne, lasje ostanejo na glavi, a ne rastejo.
– Sledi tretje obdobje oziroma faza telogen, ko lasje z lahkoto izpadejo, in ta faza po navadi nastopi pozno poleti oziroma jeseni. Bolj, kot so lasje poleti izpostavljeni sončnim žarkom, večje bo izpadanje las jeseni.
Kdaj gre za prekomerno izpadanje las?
Zdravnika je treba obiskati, kadar izpade več kot sto las na dan, kadar izpadajo lasje v krogih, so odlomljeni in je lasišče ob tem pordelo ter luščeče.
Kakšni so vzroki izpadnja las?
- stres
- visoka vročina
- policistični jajčniki in hude bolezni ( med drugim tudi covid-19)
- pomanjkanje železa in presežki vitamina A
- operacije
- osiromašena prehrana in hitro hujšanje
- pretiravanje z npr. jajčnimi beljaki in nekaterimi drugimi vrstami hrane, ki iz telesa izčrpavajo biotin
- pomanjkanje biotina in pomanjkanje beljakovin
- pomanjkanje D vitamina in pomanjkanje vitamina B12
- presežek težkih kovin
- pomanjkljivo delovanje ščitnice
- cepljenje ali določena zdravila
Kriva so lahko tudi bolezenska stanja:
Telogeni efluvij - Gre za simptomatično izpadanje las, ki se pojavi približno dva ali tri mesece po sprožilnem dejavniku. Med najpogostejše sprožilce telogenega efluvija spadajo hud stres, hormonske spremembe, jemanje nekaterih zdravil ali vitaminov, nekatere kronične ali vnetne bolezni, spremembe v prehrani oziroma jemanje prehrambenih dopolnil in slabokrvnost.
Androgena alopecija – Pri ženskah se androgena alopecija po navadi kaže tako, da se začnejo na določenih delih lasišča lasje močno redčiti in tanjšati, kar vodi v nastanek manjših, plešam podobnih zaplat. Pri moških se običajno androgena alopecija začne z blago razredčenim lasiščem v predelu nad senci, prek tanjšanja in redčenja na predelu nad čelom ter na vrhu glave, pa vse do popolne pleše, pri čemer pogosto v zatilju in na predelu zalizcev lasišče ostane normalno poraščeno.
Alopecija areata - Nenavadna in redka avtoimunska bolezen, kjer obrambni sistem napade lastne lasne mešičke ali mešičke dlak, saj jih zaznava kot tujke, prizadene približno dva odstotka populacije. Posledica bolezni je delno ali popolno izpadanje las.
Motnje v delovanju ščitnice – Če ščitnica preveč deluje, če torej izloča preveč ščitničnih hormonov, govorimo o hipertirozi in eden njenih značilnih simptomov je pravzaprav prav izpadanje las.
Lupus – Izpadanje las je lahko tudi eden od simptomov lupusa – avtoimunske bolezni vezivnega tkiva, ki prizadene večinoma ženske v rodnih letih, lahko pa zbolijo tudi otroci in moški.
Slabokrvnost – Težave, ki spremljajo anemijo, kot z drugo besedo imenujemo slabokrvnost, so bledica, utrujenost, zaspanost, omotičnost, zadihanost, mrzle roke in noge, glavoboli ter pri nekaterih tudi povečano izpadanje las.
Sindrom policističnih jajčnikov – Simptomi, ki kažejo na sindrom policističnih jajčnikov, so mozolji oziroma aknavost, prekomerna poraščenost, izpadanje las ter tudi nihanje telesne teže, neredne menstruacije, motnje ovulacije, težave z zanositvijo in v skrajnem primeru celo neplodnost.
Kožne bolezni – Če katera od kožnih bolezni, na primer luskavica, seboroični dermatitis, glivična vnetja kože, izbruhne tudi na lasišču, je pogosta posledica obolenja ravno izpadanje las.
Izguba las zaradi covida-19
Za prekomerno izpadanje las je v zadnjem času pogosto kriva tudi okužba z novim koronavirusom. Izpadanje las po preboleli bolezni sicer ni nekaj novega in dermatologi pojasnjujejo, da se s tem soočijo številni ljudje, ki so imeli v času bolezni povišano telesno temperaturo. Obenem pa izpostavljajo, da ne gre za trajno izgubo las in da si bo lasišče s časom opomoglo in vrnilo v stanje, kakršno je bilo pred okužbo. Samo izpadanje las se sicer lahko pojavi v dveh do treh mesecih in traja tudi od šest do devet mesecev.
Ali izpadanje las lahko ustavimo?
"Ja, izpadanje las lahko uspešno ustavimo, pri avtoimuni obliki izpadanja las je obvezna krepitev imunskega sistema," pojasnjuje certificirana prehranska terapevtka Alja Dimic.
Da se lasje primerno in v enakem številu obnovijo, morate zanje dobro poskrbeti. Pri tem je treba upoštevati več dejavnikov. Eden izmed njih je zdrava prehrana. Zaradi tega je pomembno, da telo prejme zadostno količino vitaminov B, C, E, A in K, ki jih je treba uživati vsak dan in s pomočjo katerih bodo lasje začeli rasti hitreje in se jim bo povrnil zdrav sijaj. Pomanjkanje teh je pogosto razlog za težave, kot so izpadanje, prhljaj, tanki, lomljivi in krhki lasje, ki počasi rastejo, ter lasje, ki se hitro mastijo. Tovrstne hranljive snovi vsebujeta predvsem leča in jajčni rumenjak.
Velik sovražnik las je tudi stres, ki pogosto povzroča predčasno izpadanje las. Pomembno je še, da lase po telesni vadbi sperete z vodo, saj ni priporočljivo, da se na skalpu nabira pot, saj se tako lahko poruši pH ravnovesje.
Preizkusite lahko posebne izdelke za nego in umivanje las in izdelke, ki pospešujejo rast las in obnovo lasišča. Priporočljivo je da, so to izdelki, ki ne dražijo lasišča, ampak pomagajo krepiti lasne mešičke in jim omogočajo dotok hranljivih snovi in kisika. Če so vzroki za izpadanje las zdravstvene težave, pa to lahko zahteva posebno zdravljenje.
Za zdravje las se je priporočljivo izogibati tudi škodljivim navadam, kot je na primer kajenje. Slednje uničuje vitamin C, ki je eden bistvenih elementov, ki krepi lasne mešičke in pomaga izločati toksine iz telesa.
Kakšno prehrano je priporočljivo uživati pri izpadanju las?
- zeleno listnato zelenjavo
- oreščke, semena, hladno stiskana olja
- paprike, buče, bučke, korenje, paradižnik in vso drugo zelenjavo
- ekološko sadje – jagodičevje
- matični mleček, cvetni prah
- ekološko hrano
Priporočljivo je, da uživamo veliko kakovostnih beljakovin, vitaminov in mineralov, predvsem železa. Pomanjkanje omenjenih snovi je namreč pogosto razlog za težave, kot so izpadanje, prhljaj, tanki, lomljivi in krhki lasje, ki počasi rastejo, ter lasje, ki se hitro mastijo. Uživajte torej jajca, stročnice, piščanca, ribe, špinačo, brokoli, borovnice, limone, sladki krompir, polnovredna žita, avokado ... Izogibajte pa se predelanim ogljikovim hidratom in mesninam, trans maščobam, sladkorju ...
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV