"Maternica je mnogo več kot samo "organ za rojevanje". Iz nje smo vsi izšli, je prostor, v katerem nastaja novo življenje – otrok. Je tudi glasnik ženske; kadar se v njenem telesu pojavi neko bolezensko stanje, neravnovesje, psihična preobremenjenost ali delovanje proti sebi (nezmožnost postavljanja mej), se lahko odzove z neurejenim menstrualnim ciklusom, odsotnostjo ovulacije in menstruacije, močnimi ali šibkimi krvavitvami, menstrualnimi bolečinami, prezgodnjo menopavzo ... Vsa navedena sporočila so zagotovo povabilo k raziskovanju in odkrivanju, kaj se ne odvija prav v telesu ali življenju ženske," je opisala licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj.
A vendar ženske na maternico prepogosto pozabimo. Predvsem v modernem svetu je velikokrat prezrta in se nanjo redko spomnimo, morda zgolj ob boleči menstruaciji, ob želji po zanositvi, ob nosečnosti in ob porodu. Vmes – prej in potem pa pogosto niti ne razmišljamo, da jo imamo, in se ne zavedamo, kako zelo je pomembna ... Čeprav gre v resnici za izjemen ženski organ, ki si zasluži veliko več pozornosti. "Nedolgo nazaj sem nekje prebrala, da je ženska glava vroča, maternica pa mrzla. Glava je vroča od preveč razmišljanja in skrbi, maternica je mrzla, ker se ji ne posvečamo dovolj in zanjo ne skrbimo. A glede temperature bi moralo biti ravno obratno," je prepričana.
Med hitenjem, stresom, milijonom opravil in strmenjem po nenehnem razumskem nadzoru je torej glava vroča, medtem ko je pogosto spregledana maternica hladna, kar ni najbolje. "Življenje mora biti danes hitro, učinkovito, "na gumb". Težko se nam je soočati s samim seboj, se ustaviti, se začutiti, saj ni časa, ni prostora. Ranljivo in nevarno je čutiti in zdržati z žalostjo, z jezo, s strahom; kje je potem šele priložnost, da bi ženske lahko zares začutile tudi svojo maternico in začele odkrivati njen pomen," je opozorila. K navedenem je po njenih opažanjih delno prispevala tudi hormonska kontracepcija, ki je sicer prinesla tudi veliko sprememb na bolje, a vendar se z njeno uporabo dostikrat prekrije simptome in več ne čutimo potrebe odkrivati, lajšati in zdraviti vzrokov denimo bolečih menstruacij.
Tako lahko ogrejete maternico
Svetovalka za naravno plodnost zato poziva in svetuje vsem ženskam, naj vendarle primerno skrbijo za maternico. "Če želimo, da dobro in lepo deluje – da ne boli oziroma da manj boli med krvavitvijo, da je pripravljena na ugnezditev in na nosečnost, da je podprta za čas poroda, potem je dobro, da zanjo večkrat poskrbimo," je izpostavila. Poudarila je pomen dobre prekrvavljenosti maternice, saj bodo "ob slabši prekrvavitvi zaradi intenzivnih krčev v času krvavitve nastopili bolečina in boleče menstruacije".
Priporoča ogrevanje maternice, ki pripomore k širitvi žil in posledično k boljši prekrvavljenosti ter oskrbi s hranili in kisikom. Predvsem nekaj dni pred in prve tri dni menstruacije jo je treba ogreti od zunaj in od znotraj, kar lahko dosežete na različne načine. Prvi je ogrevanje stopal, tako da jih nekaj sekund polivate z mrzlo vodo, obrišete in obujete tople nogavice. Drugi je ogrevanje spodnjega dela trebuha, za kar lahko uporabite termofor, grelne blazinice, v brisačo ovito steklenico napolnjeno z vročo vodo. Tretji je ogrevanje črevesja, kar dosežete s pitjem toplih čajev ali vode ter uživanjem "grelnih" začimb, kot so kurkuma, cimet, kardamam in klinčki, je nanizala.
Najbolj učinkovito gretje maternice je na treh telesnih predelih – na stopalih, na spodnjem delu trebuha in v črevesju. Ob toplih stopalih je topleje celotnemu telesu, črevesje, ki leži ob maternici, ogrejete z uživanjem toplih čajev in juh, gretje spodnjega dela trebuha pa dosežete s pomočjo termoforja, grelnih blazin, pajkic z visokim pasom. |
Alison Kogoj čisto vsem priporoča gretje maternice, še posebej pa ženskam z bolečimi menstruacijami, s policističnimi jajčniki, pod stresom in z željo po zanositvi, medtem ko v času menstruacije morda ogrevanje ne bo ustrezalo ženskam z endometriozo. Za ustrezno prekrvavljenost je pomemben tudi magnezij, ki prav tako pripomore k širitvi žil in k manj intenzivnim krčem, obenem pa redno jemanje v nosečnosti preprečuje otrdevanje trebuha, preklampsijo, prezgodnji porod in izjemno boleče popadke.
Z vizualizacijo lahko omilite morebitne strahove o neplodnosti
V skrbi za maternico si lahko prav tako privoščite rituale, ki izvirajo iz tradicionalne kitajske medicine ali iz starodavnih obredov, kot so recimo masaža maternice oziroma spodnjega dela trebuha, vaginalna kopel, terapije z moxo, meditacija ob krvavitvi na polno luno in podobno ...
Svetovalka za naravno plodnost je opisala še en način – tehniko vizualizacije. "V udobnem položaju si dlani položite na področje maternice. Umirite se in poskusite začutiti maternico, pri čemer ni nič neobičajnega, če se istočasno v spodnjem delu trebuha pojavi topa bolečina, ščemenje, migetanje. Zatem si predstavljajte in v mislih prigovarjajte, kako zdrav in varen prostor je maternica, kako velikih stvari je sposobna ..."
Z opisanimi tehnikami boste lažje omilili morebitne strahove o neplodnosti, se osredotočili na pozitivno in maternico začeli dojemati kot organ, ki deluje v vaš prid in ne proti vam. "Vsekakor pa je potrebno, kjer se pojavljajo težave pri doseganju zanositve, odkriti vzrok. Če gre za težave pri hormonskem neravnovesju, za fizične pregrade ali za bolezensko stanje, gretje maternice in vizualizacija še ne bosta dovolj," je poudarila. Lahko seveda pomaga, sicer pa se je o morebitnih težavah potrebno posvetovati še z ginekologom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV