Zadovoljna.si
Potenje

Zdravje

Telovaditi med menstruacijo? – Seveda, odgovarja osebna trenerka

Špela Zupan
24. 10. 2024 05.00
0

Veliko žensk se sooča z bolečimi menstrualnimi krči, ki pa jih je mogoče omiliti z vadbo. Prav ste prebrali – čeprav bi se takrat morda najraje skrili pod toplo odejo in si privoščili počitek, strokovnjakinja za žensko vadbo in prehranska svetovalka Urška Rojko pojasnjuje, zakaj je telesna aktivnost med menstruacijo koristna, katere vrste vadbe so najučinkovitejše in kako telovadba pozitivno vpliva na telo.

Telesna aktivnost je ključna pri obvladovanju menstrualnih in drugih bolečin ter pri izboljšanju kakovosti življenja skozi celoten menstrualni cikel, poudarja Urška Rojko, osebna trenerka in prehranska svetovalka, specializirana za vadbo žensk.
Telesna aktivnost je ključna pri obvladovanju menstrualnih in drugih bolečin ter pri izboljšanju kakovosti življenja skozi celoten menstrualni cikel, poudarja Urška Rojko, osebna trenerka in prehranska svetovalka, specializirana za vadbo žensk. FOTO: Osebni arhiv Urške Rojko

Menstrualni krči so težava, s katero se sooča veliko žensk, zlasti v prvih dneh menstruacije. Čeprav je pogosto prva misel počitek, je vadba v resnici lahko zelo učinkovita pri lajšanju bolečin.

Vadba med menstruacijo je vsekakor priporočljiva, poudarja osebna trenerka, specializirana za vadbo žensk, in prehranska svetovalka Urška Rojko. "Telesna aktivnost med menstruacijo prinaša številne koristi, ki blagodejno vplivajo tako na fizične simptome kot na psihično počutje," je pojasnila.

Vadba lahko pripomore k boljšemu počutju, saj pomaga zmanjševati krče, napihnjenost in utrujenost. Obenem spodbuja sproščanje endorfinov hormonov sreče – kar izboljšuje razpoloženje, zmanjšuje občutek napetosti in lajša nelagodje. Med menstruacijo so ravni spolnih hormonov najnižje, kar pomeni, da je telo bolj odporno na stres. Prav zato je obdobje lahko odlično tudi za intenzivne treninge, saj ni nujno, da smo vse zaradi menstruacije utrujene in brez energije. 

Koliko dni lahko zamuja menstruacija?
Preberi še
Koliko dni lahko zamuja menstruacija?

"To je mit," je izpostavila osebna trenerka. V folikularni fazi cikla se namreč telo bolje prilagaja stresu in obremenitvam. Dostop do ogljikovih hidratov je lažji, srčni utrip in hitrost dihanja v mirovanju sta nižja, srčni utrip se hitreje prilagaja, kar omogoča boljšo odzivnost telesa na vadbo in hitrejše okrevanje. Zato je obdobje idealno za visoko intenzivne vadbe in treninge z utežmi.

Vendar je pomembno poudariti, da vsaka doživlja menstrualni cikel drugače, pri čemer se lahko simptomi in počutje razlikujejo iz meseca v mesec. Čeprav je vadba lahko zelo koristna, je ključno poslušati svoje telo. Prekomerne krvavitve, slabost ali močni krči, ki onemogočajo opravljanje vsakodnevnih aktivnosti, niso normalni, zato Urška Rojko v takih primerih svetuje posvet z ginekologom.

Vadba ne le zmanjšuje menstrualne bolečine, ampak prispeva tudi k boljšemu počutju, uravnavanju hormonov ter izboljšanju fizične in psihične kondicije.
Vadba ne le zmanjšuje menstrualne bolečine, ampak prispeva tudi k boljšemu počutju, uravnavanju hormonov ter izboljšanju fizične in psihične kondicije.FOTO: Profimedia

Katere vaje so najučinkovitejše pri lajšanju menstrualnih težav?

Vadbo je priporočljivo prilagoditi lastnemu počutju, željam, pričakovanjem in ciljem. Nekaterim ženskam bolj prijajo joga, pilates ali manj intenzivni treningi, medtem ko imajo druge dovolj energije za obisk fitnesa. Ker so želje in izkušnje žensk zelo različne, ne obstaja en sam "najboljši način" za vadbo med menstruacijo, poudarja sogovornica.

PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje
Preberi še
PMDD ni "samo" PMS: resna motnja, ki vpliva na življenje

Če ženska občuti napihnjenost, blage krče ali šibkost, priporoča krajše visoko intenzivne intervale, na primer od štiri do pet 20-sekundnih intervalov, ki dvignejo srčni utrip, spodbudijo sproščanje rastnega hormona, zmanjšajo vnetja in izboljšajo razpoloženje. Ni treba izvajati dolgega treninga; to lahko preprosto storimo s hojo po stopnicah v 20-sekundnih intervalih, je dodala.

Citat Urške Rojko: "Raziskave kažejo, da lahko 45- do 60-minutna vadba vsaj trikrat na teden bistveno vpliva na intenzivnost menstrualnih krčev. Razlog tiči v sproščanju endorfinov, ki delujejo kot naravni analgetik in pomagajo sprostiti mišice maternice."

Kaj pa vadba, ki se ji je bolje izogniti? 

"Ni posebnih omejitev, ki bi narekovale, da se je treba izogibati določenim vrstam vadb. Če na primer ženska uživa v dvigovanju uteži ali intenzivnih treningih, lahko brez skrbi nadaljuje, dokler se dobro počuti. Če pa je raven energije nizka, lahko izbere manj intenzivne dejavnosti, kot sta hoja ali joga," je razložila osebna trenerka.

Če je raven energije nizka, lahko izberete manj intenzivne dejavnosti, kot sta hoja ali joga.
Če je raven energije nizka, lahko izberete manj intenzivne dejavnosti, kot sta hoja ali joga.FOTO: Adobe Stock

Kako vadba pomaga pri lajšanju menstrualnih tegob?

Vadba ima pomembno vlogo pri lajšanju menstrualnih tegob. Med telesno aktivnostjo se sproščajo endorfini, naravni analgetiki, ki sprostijo mišice maternice in zmanjšajo menstrualne krče. Izboljšan krvni pretok pripomore k zmanjšanju napihnjenosti in občutka teže, ki sta pogosta spremljevalca menstruacije. Telesna aktivnost dviguje tudi raven serotonina in dopamina, kar pozitivno vpliva na razpoloženje. Redna vadba ne koristi le pri menstrualnih težavah, ampak ima širši vpliv na zdravje – krepi imunski sistem, izboljšuje počutje, dviguje energijo in spodbuja hormonsko ravnovesje skozi celoten menstrualni cikel. Prav tako izboljša prebavo, kar med menstruacijo dodatno pomaga pri zmanjšanju zadrževanja vode in napihnjenosti.

Endometrioza – mnogokrat spregledana bolezen žensk
Preberi še
Endometrioza – mnogokrat spregledana bolezen žensk

Osebna trenerka in prehranska svetovalka Urška Rojko pa priporoča zmernost. Redna in zmerno intenzivna telesna aktivnost ob uravnoteženi prehrani poskrbi za urejen menstrualni cikel, kar je ključno za splošno zdravje. Pretirano naprezanje, še posebej ob neustrezni prehrani, pa lahko povzroči hormonsko neravnovesje in izgubo menstruacije. Dolgotrajna odsotnost menstruacije lahko privede do poslabšanja reproduktivnega zdravja, povečanja tveganja za stresne zlome, osteoporozo, oslabljen imunski sistem, upočasnjeno presnovo, nihanja razpoloženja, depresijo in tesnobo.

Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?
Preberi še
Kako omiliti simptome pred in med menopavzo?

Pomembno je, da ženska sledi sebi. Naj spremlja svoj menstrualni cikel in ob zaznavi nenavadnih sprememb poišče strokovno pomoč, da poskrbi za svoje zdravje in dobro počutje. "Naj posluša svoje telo in najde vadbo, ki ji ustreza," svetuje Urška Rojko. Pri obvladovanju menstrualnih težav pomagajo tako joga kot tudi krajši intervalni treningi, hoja, vadba z utežmi. Ključno je poslušati telo in po potrebi prilagoditi intenzivnost vadbe glede na počutje.

Mailing

Zadovoljna fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 715