Gre za sproščujoč dihalni vzorec, znan kot metoda dihanja 4-7-8, razvil pa jo je dr. Andrew Thomas Weil, profesor medicine in javnega zdravja ter ustanovitelj in direktor Centra Andrew Weil za integrativno medicino na Univerzi v Arizoni.
Tehnika dihanja 4-7-8 izhaja iz starodavne jogijske veščine imenovane pranajama, ki se nanaša na prakso zavestnega nadzora dihanja in vključuje veliko različnih dihalnih vzorcev in tehnik. Joga in pranajama sta se v vzhodnih kulturah izvajali že tisoče let, preden sta v 19. stoletju končno prišli tudi v zahodno kulturo, kjer še vedno vztrajno pridobivata na priljubljenosti.
Namerne dihalne tehnike, kot so počasno dihanje, globoko dihanje, dihanje s trebuhom in dihanje na eno nosnico, se uporabljajo za lajšanje prekomernega delovanja aktivnega simpatičnega živčnega sistema (sistem stresa), uravnavanje tesnobe in spodbujanje stanja globoke sprostitve.
Kako deluje dihalna tehnika 4-7-8?
Dihalno metodo 4-7-8 lahko izvajate kjerkoli in kadarkoli (npr. pred pomembnim sestankom, razgovorom, po napetem pogovoru s partnerjem itd.), toda najpogosteje se uporablja kar v postelji, medtem ko skušate zaspati. Idealna naj bi bila za vse, ki sicer trpite za nespečnostjo. 1. Vdihnite skozi nos in štejte do štiri. 2. Zadržite dih na vrhu vdiha in štejte do sedem. 3. Izdihnite skozi stisnjene ustnice in štetje do osem. Tehnika 4-7-8
Strokovnjaki priporočajo, da za začetek ta cikel ponovite štirikrat. Krajši premor med vdihi omogoča, da se bolj osredotočite na upočasnitev dihanja, hkrati pa zagotovite, da sta izdih in vdih popolna. Podaljšan izdih namreč omogoča, da izpraznite pljuča bolj, kot bi to storili z naravnim vdihom, zaradi česar telo z naslednjim vdihom sprejme več kisika. Če dihate brez premora, se lahko zgodi, da pride do prehitrega dihanja ali hiperventiliranja.
Na začetku vam bo morda nekoliko neprijetno, zato vadite z zelo nežnimi in nikakor ne silovitimi vdihi. Če se vam začne vrteti, poskusite šteti hitreje.
Prednosti tehnike 4-7-8
Tehnika dihanja 4-7-8 nam lahko učinkovito pomaga pri premagovanju stresa in odganjanju negativnih misli, saj ko med vajo globoko in premišljeno dihate, popolnoma aktivirate diafragmo, izboljšate učinkovitost dihanja in celo držo. Diafragma oz. trebušna prepona (glavna dihalna mišica) se namreč nahaja tik pod pljuči.
Omenili smo že, da tehnika 4-7-8 lahko pomaga vsem, ki imajo težave z nespečnostjo, to pa naredi tako, da aktivira vaš parasimpatični sistem in vam na ta način pomaga pri sprostitvi. Parasimpatični živčni sistem (PNS) je namreč odgovoren za to, da vaše telesne sisteme spravi v stanje sproščenosti, za razliko od simpatičnega živčnega sistema (SNS), ki poveča tako imenovani 'boj ali beg', odziv vašega telesa na stres (hiter srčni utrip, tesnoba, adrenalinski naval, budnost itd.). Obe stanji sta sicer pomembni za naše preživetje, vendar je ključnega pomena, da med njima ohranimo ravnotežje.
Tehnika 4-7-8 naj bi v kombinaciji z zdravimi spalnimi navadami v boju z nespečnostjo delovala celo bolje kot hipnoza ali zdravila, imela pa naj bi tudi številne pozitivne učinke na vaše splošno zdravje. Zmanjšanje stresa, na katerega vpliva omenjena dihalna tehnika, lahko zmanjša občutek tesnobe, zniža krvni tlak, izboljša razpoloženje in celo zmanjša mišično napetost.
Koža
Vir: native.tportal.hr, moskisvet.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV