Zadovoljna.si
Spolnost-1

Zdravje

Ste že slišali za bolezen poljubljanja?

J.V.
19. 02. 2022 05.00
0

Če imate visoko vročino, otekle bezgavke na vratu in pazduhah, vneto grlo in glavobol, imate morda infekcijsko mononukleozo. Čeprav ta virusna okužba, ki jo mnogi poznajo tudi kot bolezen poljubljanja, pri odraslih ni tako pogosta, se še vedno lahko pojavi. Kaj torej je mononukleoza, kakšni so njeni vzroki in kako jo lahko pozdravite?

Kaj je mononukleoza?

Infekcijska mononukleoza (mono), je okužba, ki jo pogosto imenujemo tudi bolezen poljubljanja. Virus, ki povzroča mono, je virus Epstein-Barr in se prenaša s slino. Lahko ga dobite s poljubljanjem, lahko pa se izpostavite tudi tako, da delite kozarec ali posodo za hrano z nekom, ki ima mononukleozo. Najbolj pogosta je pri najstnikih, kar pa ne pomeni, da je ne morete dobiti tudi v kateri koli drugi starosti. Ko jo enkrat prebolite, je verjetno ne boste dobili nikoli več. 

Kaj povzroča mononukleozo?

Mononukleozo običajno povzroča virus EBV (Epstein-Barr). Ta se širi z neposrednim stikom s slino iz ust okužene osebe ali drugih telesnih tekočin, kot je kri. Širi se tudi s spolnim stikom in presaditvijo organov.

Virusu ste lahko izpostavljeni s kašljanjem ali kihanjem, poljubljanjem ali delitvijo hrane ali pijače z nekom, ki ima mono. Običajno traja od štiri do osem tednov, da se simptomi po okužbi razvijejo, pri mladostnikih in odraslih pa včasih ne povzroča opaznih simptomov. Pri otrocih virus običajno ne povzroča simptomov in okužba pogosto ostane neprepoznana.

HPV - kako se prenaša in kakšni so znaki okužbe?
Preberi še
HPV - kako se prenaša in kakšni so znaki okužbe?
Mononukleoza
MononukleozaFOTO: Dreamstime

Kaj je Epstein-Barr virus?

Gre za virus, ki je član družine virusov herpesa in eden najpogostejših virusov, ki okužijo ljudi po vsem svetu. Ko se okužite z EBV, virus ostane neaktiven v vašem telesu do konca življenja. V redkih primerih se lahko ponovno aktivira, vendar običajno ni nobenih simptomov.

Simptomi mononukleoze

Ljudje z mono imajo pogosto visoko vročino, otekle bezgavke v vratu in pazduhah ter vneto grlo. Večina primerov z virusno okužbo je blagih in običajno minejo sami od sebe v enem ali dveh mesecih.

Drugi simptomi lahko vključujejo:

- glavobol,

- utrujenost,

- mišična oslabelost,

- izpuščaj (ploščati rožnati ali vijolični madeži na koži ali v ustih),

- otekle bezgavke,

- nočno potenje.

Simptome mononukleoze je težko ločiti od simptomov drugih virusov, kot je na primer gripa. Če se vaši simptomi po enem ali dveh tednih še vedno ne izboljšajo, vam svetujemo, da se posvetujete z osebnim zdravnikom. Ves čas pa seveda počivajte, uživajte dovolj tekočine in jejte zdravo hrano. 

Dekle
DekleFOTO: Dreamstime

Zdravljenje mononukleoze

Najboljši način zdravljenja mononukleoze je, da telesu zagotovite dovolj počitka, pijete veliko tekočine in uživate zdravo ter uravnoteženo hrano. V primeru povišane temperature si lahko pomagate z zdravili, ki jo znižujejo, priporočljiv pa je tudi obisk osebnega zdravnika.

Še nekaj nasvetov za hitro okrevanje:

- veliko počitka,

- veliko tekočine,

- vroča piščančja juha, ki krepi imunski sistem,

- hrana, ki deluje protivnetno in je bogata z antioksidanti (zelena listnata zelenjava, jabolka, rjavi riž in losos),

- zdravila proti bolečinam.

 

Vir: misszdrava.hr, healthline.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646