Obdobje perimenopavze in menopavze je naraven del življenja, vendar pa za marsikatero žensko pomeni tudi soočanje z izzivi. Spremembe, ki jih doživljajo mnoge, so zlasti posledica upadanja ravni estrogena, kar se lahko odraža tako na telesni kot na čustveni ravni. Vendar pa je z razumevanjem in sprejemanjem sprememb, s pomočjo uravnoteženega življenjskega sloga, naravnih dodatkov in – ko je potrebno – tudi z zdravniško pomočjo, mogoče to obdobje preživeti bolj mirno in kakovostno. O najpogostejših simptomih, naravnih pristopih in možnostih zdravljenja je spregovorila prim. mag. Uršula Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva iz Zdravstvenega centra Dravlje.

Nekaj let pred menopavzo nastopi perimenopavza, med katero je menstruacija še prisotna, a so prisotne spremembe v ciklusih. Takrat se pogosto že začnejo pojavljati tudi težave, povezane z menopavzo, ki lahko pomembno vplivajo na vsakdanjik. Ženske v obdobju menopavze pogosto motijo vročinski oblivi, ki se pojavljajo podnevi, tudi v službi, ali ponoči. Pogosti nočni oblivi močno motijo spanje. Ženska se zjutraj zbudi neprespana, težko opravlja svoje delo in se hitreje utrudi, je opisala ginekologinja.
Poleg vročinskih oblivov, motenj spanja in utrujenosti se lahko pojavijo še druge psihične in telesne spremembe. Pogosto se izražajo večja razdražljivost, tesnobnost in nihanja razpoloženja, mnoge opažajo težave s spominom. "Dokazano je, da z zmanjšanjem ravni estrogena, ki ga jajčniki vse manj proizvajajo, prihaja tudi do sprememb na področju kognitivnih sposobnosti. Razmišljanje je lahko počasnejše, odzivi so zakasneli, kar je zelo neprijetno za številne ženske, ki so na vrhuncu svojih poklicnih zmožnosti," je opozorila sogovornica. Značilna sta tudi suha koža in sluznica, številne poročajo o težavah pri spolnih odnosih zaradi suhe in občutljive nožnice. Med poznejšimi spremembami v menopavzi velja omeniti še uhajanje urina in povečano tveganje za osteoporozo.

Težave v menopavzi lahko trajajo od enega do treh let, včasih tudi do 10 let, pri večini pa od tri do pet let. Vrsta, intenzivnost in trajanje simptomov se med posameznicami zelo razlikujejo.

Bodite previdni pri izbiri naravnih preparatov
Veliko žensk za blaženje simptomov posega po naravnih dodatkih, ki lahko v blažjih primerih pripomorejo k izboljšanju počutja. A pomembno je biti pazljiv pri izbiri izdelkov za lajšanje menopavznih težav. Na trgu in spletu jih je čedalje več, imajo pa različne načine delovanja, niso vsi učinkoviti in so lahko tudi nevarni.
Ključno je, da nimajo stranskih učinkov, da imajo preverjeno sestavo, ustrezne doze in opravljene klinične raziskave, v nasprotnem primeru je uporaba tvegana. "Vrečke, ki jih je prijateljica prinesla denimo iz Avstralije in nimajo podatkov o delovanju, so lahko tudi zelo nevarne. Tudi bioidentični hormoni brez definiranih doz, ki se mažejo po koži po občutku, so absolutno neprimerni, čeprav ime daje lažni vtis naravnega preparata," je poudarila prim. mag. Uršula Reš Muravec.

Preveliki odmerki estrogenov, kjer ni dodatka progesterona, povečajo tveganje za rakava obolenja. Lahko povzročajo raka dojke, raka sluznice maternice in druge hormonsko odvisne rake, kar je zelo nevarno, je opozorila.

Kaj dokazano učinkuje in pomaga?
Pomembno je biti pozoren pri izbiri, zlasti preveriti, da je preparat klinično preizkušen. Kaj pa deluje, je dokazano varno in učinkovito?

Med preverjenimi in učinkovitimi naravnimi pripravki je matični mleček. Dvomesečno uživanje 1000 mg matičnega mlečka na dan je pri ženskah občutno zmanjšalo simptome suhe nožnice, psihične in fizične izčrpanosti, depresije in nihanja razpoloženja, učinkovit pa je tudi pri vročinskih oblivih, nespečnosti in težavah s spolnostjo. Kakovost življenja lahko dokazano izboljšajo tudi fitoestrogeni iz soje, lanenih semen, hmelja, ki je pogosto sestavina prehranskih dopolnil za lajšanje menopavznih težav, in drugih rastlin, ki delujejo kot naravni estrogeni, je pojasnila strokovnjakinja.
V obdobju menopavze telo potrebuje več vitaminov in mineralov ter še posebej antioksidantov, ki dokazano pomagajo zmanjševati oksidativni stres in preprečevati kronična vnetja. Čeprav sami po sebi ne nadomestijo zdravljenja, lahko dragoceno pripomorejo k celostni podpori. V pomoč so lahko tudi določeni alternativni pristopi. Ugodno lahko deluje akupunktura, glede homeopatije pa je pomembno vedeti, kaj vsebujejo in kako delujejo posamezni pripravki.
Na blaženje simptomov znatno vpliva tudi zdrav življenjski slog. Zelo pomembna je prehrana, ki naj bo manj kalorična zaradi upočasnjenega metabolizma, sveža, raznolika ter bogata z vitamini, minerali in vlakninami. Redna telesna aktivnost vsaj dva do trikrat tedensko po eno uro izboljšuje razpoloženje, pomaga pri spancu ter zmanjšuje tveganje za osteoporozo. Prim. mag. Uršula Reš Muravec priporoča predvsem hojo, saj blagodejno deluje na sklepe in kosti. Pomembna je tudi skrb za kakovosten in zadosten spanec. Telo za regeneracijo potrebuje vsaj sedem ur nočnega počitka, spanje pa je v menopavzi še posebej pomembno, saj ga vročinski oblivi pogosto motijo.

Kdaj naravni pristopi niso dovolj?
Mnogo žensk tudi dandanes še vedno pripisuje simptome drugim vzrokom in predolgo odlaša z obiskom ginekologa. A po pojasnilih sogovornice je zelo pomembno, da se ženska pravočasno oglasi pri ginekologu, zlasti če gre za prezgodnjo menopavzo. Le tako lahko pristopijo k zdravljenju celostno in usmerjeno, je izpostavila.
Pri izrazitih težavah pogosto niso dovolj samo naravni pristopi in takrat je smiselno razmisliti o dodajanju estrogenov. Če so prisotne tipične, zmerne ali hude menopavzne težave, je po pojasnilih prim. mag. Uršule Reš Muravec najbolj učinkovit način zdravljenja z estrogeni, ki morajo biti kombinirani z gestageni. Nizkodozno hormonsko nadomestno zdravljenje pod zdravniškim nadzorom izboljšuje zdravstveno stanje in kakovost življenja, je poudarila in dodala, da razvijajo tudi nove pripravke z naravnim estrogenom, ki se že uporablja pri kontracepcijskih sredstvih.

Naj vsaka odkrije svoj pristop
Najnovejše raziskave in razvoj kažejo, da se tudi znanstvena medicina nagiba k bolj naravnim rešitvam. Predvsem pa je nujno vedeti, da menopavza ni bolezen, temveč naraven proces, ki ga doživi vsaka ženska. Če si želi pomagati na naraven način, sogovornica svetuje zdrav življenjski slog, kakovosten in zadosten spanec, redno zmerno telesno aktivnost, raznoliko, zdravo, uravnoteženo prehrano ter druženje s prijatelji.

Dodatno priporoča naravne preparate, ki imajo preverjen način delovanja in učinkovitost ter nimajo stranskih učinkov. "Do neke mere lahko zmanjšajo simptome menopavze, če pa niso dovolj, se lahko ženska pogovori z ginekologom o dodatnem zdravljenju z nizkimi dozami hormonov, ki ciljano in zagotovo zmanjšajo menopavzalne težave. Ob jemanju hormonov so potrebne preventivne kontrole," je pojasnila.

Naravne metode pri izrazitih simptomih praviloma niso dovolj in dobro je vedeti, da obstajajo tudi varni in učinkoviti medicinski pristopi, ki lahko bistveno izboljšajo kakovost življenja. Naj vsaka ženska odkrije svojo pot skozi menopavzo – naravno, kombinirano ali medicinsko – pomembno je, da se počuti dobro, da ostane vitalna, zadovoljna in da zna prisluhniti svojemu telesu.

KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV