Občutljivost intimnih predelov je odvisna od več različnih dejavnikov, in sicer od genetike, epigenetike, okolja in načina življenja, čemur primerno je treba prilagoditi tudi nego.
"Veliko žensk lahko za intimno nego uporablja katero koli milo ali gel za tuširanje, ki ga sicer uporablja za vse telo. Tiste, ki imajo pogosta vnetja in ki so tudi sicer občutljive na tem področju, pa naj uporabljajo kisla mila," svetuje Darja Gašperlin Dovnik, dr. med., spec. ginekologije in porodništva.
Zelo občutljivim tudi priporoča, naj se po umivanju izperejo z vodo, v katero so dodale žličko domačega jabolčnega kisa. pH nožnice pri zdravi ženski je namreč običajno kisel in so zato kisla mila bolj blagodejna za intimne predele, medtem ko so manj primerna bazična ali zgolj voda z nevtralnim pH.
Odsvetovana sta torej prepogosta uporaba alkalnih mil in namakanje v bazenih ali džakuzijih, ker sicer lahko postane pH nožnice manj kisel in je zato večje tveganje za vnetje, je obrazložila. Kako pogosto pa se je smiselno umivati, da ni premalo ali preveč?
Ginekologinja priporoča umivanje pred in po spolnih odnosih ter po odvajanju blata, ne pa po vsakem uriniranju. Tudi britje in odstranjevanje dlačic naj po njenih pojasnilih ne bi negativno vplivalo, če "le ni preobčutljivosti na depilacijsko sredstvo, peno za britje ali vosek".
Sicer pa se intimna nega v starostnih obdobjih ne razlikuje bistveno, temveč je nagnjenost k vnetjem in okužbam načeloma bolj odvisna od navad in drugih življenjskih dejavnikov.
"Ženske imajo v rodnem obdobju več spolnih odnosov kot v starosti in seveda v predpubertetnem obdobju. Pri spolnem odnosu pride do izliva sperme, ki ima alkalen pH, v kislo okolje nožnice. Pogosta alkalinizacija nožnice lahko poveča občutljivost za vnetja, ker pač kislost v nožnici ni več optimalna. Zato imajo spolno aktivne neprimerno več težav kot ženske, ki nimajo spolnih odnosov," je obrazložila Darja Gašperlin Dovnik.
Stanje v nožnici pa se zelo spremeni po menopavzi, ko vaginalna stena postane tanka in občutljiva na fizikalne poškodbe. "Zato pomenopavzalnim ženskam, ki ostanejo spolno aktivne, priporočamo enkrat letno hormonsko terapijo v nožnico lokalno za dva do tri mesece, kar obnovi steno nožnice in jo naredi odpornejšo. Zaželena je tudi uporaba lubrikantov, da ne prihaja do razpok, krvavitev ali vnetij."
Sicer pa imajo po pojasnilih ginekologinje v pomenopavzi več težav ženske, ki imajo redke spolne odnose, medtem ko običajno nimajo veliko tegob ob rednih, tedenskih ali pogostejših spolnih odnosih.
Nekoliko se razlikuje tudi ustrezna nega med menstruacijo. Ginekologinja Darja Gašperlin Dovnik svetuje uporabo zračnih vložkov ali tamponov, pri čemer je skoraj nujno umivanje ob menjavi vložka. "Tamponi so varna in dobra zaščita med menstruacijo, tvegano pa je, če se ga pozabi odstraniti, saj lahko nastopi smrtno nevarno vnetje in septični šok."
Uporabo ščitnikov perila odsvetuje; bolje je večkrat zamenjati spodnje perilo, ki naj bo tudi iz naravnih in zračnih materialov. Kopanje med menstruacijo pa je zopet odvisno od občutljivosti posameznice. "V času močne krvavitve prvi in drugi dan se mu raje izognite, pozneje je kopanje v morju s tamponom dovoljeno," je pojasnila. Tudi ob redni uporabi džakuzijev priporoča vstavitev posebnega tampona, ki je na voljo v lekarnah.
Vnetja in okužbe se praviloma pojavijo ob izgubi običajne zaščitne kislosti. Zelo so različna in izkušnje sogovornice kažejo, da večina žensk, ki prihajajo v ginekološko ambulanto zaradi težav, priča, kako so že uporabile zdravila, ki se dobijo v lekarnah brez recepta, a niso pomagala.
V takih primerih in ob vnetjih, ki jih spremlja izrazito neprijeten vonj, je po nasvetu Darje Gašperlin Dovnik treba obiskati ginekologa. Pa tudi sicer so redni ginekološki pregledi nujni za ohranjanje zdravja in dobro počutje žensk in ginekolog bo zagotovo znal pravilno svetovati o najboljši negi intimnih predelov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV