Povprečni menstrualni cikel traja 28 dni, kar pa je lahko različno od ženske do ženske. Velja, da je normalno dolg ciklus dolg od 23 do 35 dni. Prvi del menstrualnega ciklusa – obdobje do ovulacije - se namreč spreminja, medtem ko je čas od ovulacije do konca menstrualnega ciklusa dolg od 11 da 16 dni, je pojasnila licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra Alison Kogoj. "Prva faza menstrualnega ciklusa določa dolžino celotnega menstrualnega ciklusa. Če se to obdobje podaljša, bo celoten menstrualni ciklus daljši," je razložila.
O nerednih menstrualnih ciklih govorimo, kadar se dolžina obdobja med eno in drugo menstruacijo močno spreminja in je celoten menstrualni ciklus daljši od 35 dni. Tedaj so ženske lahko brez ovulacije in posledično brez menstruacije tudi po več mesecev, vzroki pa so različni in ne nujno bolezenski. "V določenih plodnih obdobjih ženske je to povsem naravno stanje, ki pa je začasno. Omenjeno je denimo značilno za mladostnice, ko se njihovo telo še razvija in se reproduktivni sistem šele vzpostavlja," je pojasnila strokovnjakinja za plodnost.
Po njenih izkušnjah tudi veliko mladih punc nima ovulacij do dve leti po prvi krvavitvi, vmesne krvavitve pa so pri njih le posledica hormonskega nihanja. Podobno je pogosto v poporodnem obdobju, ko se po nosečnosti in porodu počasi znova vzpostavljata hormonsko ravnovesje in plodnost (ovulacija), medtem pa so lahko menstrualni ciklusi neredni še nekaj mesecev ali celo leto dni, morda tudi zaradi dojenja. Različne dolžine menstrualnih ciklusov pa so značilne še po prekinitvi jemanja hormonske kontracepcije, v stresnih obdobjih in v predmenopavzalnem obodbju, je nanizala.
V bistvu se zaradi zgoraj naštetih vzrokov lahko čisto vsaka vsaj enkrat v življenju sreča z obdobjem nerednih menstruacij, ko so ciklusi daljši od 35 dni in zelo neredni. "Če pa ženska ni v nobenem od naštetih obdobij in se vseeno sooča z nerednimi ciklusi, potem gre za neko bolezensko stanje, ki zahteva svojo pozornost," je poudarila Alison Kogoj. Kot najpogostejše patološke razloge za neredne menstruacije je naštela policistične jajčnike, sledijo pa motnje v delovanju ščitnice in druge endokrine motnje, endometrioza in motnje hranjenja.
Neredne menstruacije spremlja tudi (daljša) odsotnost ovulacije, ki pa je predvsem v rodni dobi pomembna za žensko zdravje. "Z ovulacijo se namreč tvorijo hormoni, ki so pomembni za ženski reproduktivni sistem in ki ne vplivajo samo na plodnost, temveč tudi na kosti, živčni sistem, mišice, razpoloženje, razmišljanje in delovanje drugih hormonov v telesu. Ženske z nerednimi ciklusi so tudi pogosto zaskrbljene, moti jih, ker ciklus ni reden, skrbi jih, saj menstruacije ni od nikoder, nekatere se počutijo celo manj ženske," je izpostavila.
Spremenite življenjski slog in prehrano ter se imejte rade
Kako pa si lahko pomagamo uskladiti cikluse same in kdaj je treba obiskati ginekologa? "Velik del samopomoči temelji na prehrani in na zdravem odnosu do prehrane. Za redne menstrualne cikluse so izrednega pomena zdrave maščobe, ki omogočajo sintezo hormonov v telesu," je poudarila Alison Kogoj. Po njenem nasvetu si lahko pomagate tudi z določenimi prehranskimi dodatki, kot so omega-3-maščobne kisline, B-kompleks, vitamini C, D in E, selen, cink in tudi drugi pomembni vitamini, pri čemer je seveda od vzroka odvisno, kaj je treba dodajati.
Hkrati priporoča zdrav življenjski slog in telesno aktivnost za vzdrževanje kondicije in teže, obvladovanje stresa in sproščanje, zelo velik pomen pri uravnavanju menstrualnega ciklusa ima tudi spanje. "Med 22. in 1. uro se namreč v telesu tvori največ hormonov in res ni dobro, če v omenjenih urah gledamo v telefon, računalnik in televizor, katerih modra svetloba je velik motilec hormonskega ravnovesja," je izpostavila. Zelo pomemben je obenem način razmišljanja, predvsem lep odnos do sebe. "Menstrualni ciklus je tudi pogosto odraz, kakšen odnos ima ženska do same sebe. Včasih so motnje menstrualnega ciklusa pri ženskah posledica nezmožnosti sprejemanja lastne ženskosti ali prežetosti s sramom, žalostjo, gnusom ali jezo, ki jim je bila vcepljena s kakšnim slabim in neprimernim odnosom oziroma izkušnjo," je orisala.
Vse zgoraj omenjeno si po njenih navedbah zasluži "prenovo". "Ko ženska prične spreminjati navade, življenjski slog in odnos do sebe, se spremembe v menstrualnem ciklusu očitno pokažejo po treh do šestih mesecih po spremembi, lahko pa tudi že v prvih dveh mesecih," je opisala. Če zdrav življenjski slog v navedenem obdobju ne prinese nobenih sprememb in rezultatov ali če neredne menstrualne cikluse spremljajo tudi drugi neprijetni simptomi, kot so na primer boleče menstruacije, pa je potrebna zdravniška pomoč.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV