Če ste v zgodnjih 20-ih letih
Obdobje najboljše plodnosti naj bi bilo pri ženskah med 20. in 24. letom, je za Your Tango pojasnil dr. Aaron Styer, vrhunski reproduktivni endokrinolog in medicinski direktor CCRM v Bostonu. Tako kot pri drugih zdravstvenih stanjih pa tudi starostni razpon največje plodnosti ni enak za vse ženske in se lahko razlikuje. Se pa s starostjo plodnost pri vseh ženskah postopoma zmanjšuje.
Imate redne menstruacije
Da, vse ženske bi morale imeti redne menstruacije in pri tistih, ki jih nimajo, lahko pride do težav z zanositvijo. Tiste, ki vas teta s Krvavca pričaka vsak mesec ob napovedanem času, pa je to eden od znakov, da ste izjemno plodne.
Povprečni menstrualni cikel traja 28 dni, kar pa je lahko različno od ženske do ženske. Velja, da je normalno dolg ciklus dolg od 23 do 35 dni. Prvi del menstrualnega ciklusa, obdobje do ovulacije, se namreč spreminja, medtem ko je čas od ovulacije do konca menstrualnega ciklusa dolg od 11 do 16 dni.
Simptomi PMS
To je sicer nekaj, čemur bi se vsaka z veseljem izognila, a simptomi PMS pomenijo, da vaše telo deluje tako kot mora. To pomeni, da ste plodne. Pravzaprav je raziskava Evolution and Human Behavior pokazala, da so ženske med najbolj plodnimi dnevi v mesecu postale malo divje, obenem pa je to tudi obdobje, ko se najraje podajo na ljubezenske avanture.
Imate prave gene
Ko gre za njihovo plodnost, jo ženske rade povezujejo s težavami, ki so jih imele z zanositvijo njihove bližnje sorodnice. Nekatere se sprašujejo, ali obstajajo znaki, da so normalno plodne, nadpovprečno ali preveč plodne. Na žalost pa je na podlagi družinske anamneze in simptomov težko natančno oceniti, kako plodna je ženska.
Imate cervikalno sluz
"Med ženskami obstaja splošno prepričanje, da je povečana sluz materničnega vratu v času ovulacije znak normalne plodnosti ali hiperplodnosti. V resnici ni nobenih simptomov ali znakov hiperplodnosti ali da je nekdo povprečno ploden," pravi dr. Styer.
Ne čutite pogostih vročinskih oblivov
Ženske s pogostimi vročinskimi oblivi in menstruacijo, ki se pojavlja v presledkih, krajših od 24 dni, so lahko izpostavljene zmanjšanju števila in kakovosti jajčec in podpovprečne plodnosti (subfertilnosti). Če ima ženska težave s plodnostjo ali želi oceniti svoj potencial za plodnost, naj se posvetuje s svojim ginekologom ali reproduktivnim endokrinologom na testiranje, svetujejo strokovnjaki.
"Vsekakor pa je potrebno, kjer se pojavljajo težave pri doseganju zanositve, odkriti vzrok. Če gre za težave pri hormonskem neravnovesju, za fizične pregrade ali za bolezensko stanje, gretje maternice in vizualizacija še ne bosta dovolj," je poudarila Alison Kogoj, licencirana svetovalka za naravno plodnost, RDT-terapevtka in diplomirana medicinska sestra. Svetovalka za naravno plodnost zato poziva in svetuje vsem ženskam, naj vendarle primerno skrbijo za maternico. "Če želimo, da dobro in lepo deluje – da ne boli oziroma da manj boli med krvavitvijo, da je pripravljena na ugnezditev in na nosečnost, da je podprta za čas poroda, potem je dobro, da zanjo večkrat poskrbimo."
Poleg starosti imajo velik vpliv na zanositev tudi stresen in hiter način življenja, večja onesnaženost, manjša hranilna vrednost hrane, ki jo jemo ter vedno večja uporaba pesticidov in drugih strupov, ki vplivajo na naš hormonski sistem.
Vir: misszdrava.hr
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV