Prebava je podporni kamen našega zdravja in ključna za telesno in psihično vitalnost, zato je potrebno ustrezno skrbeti zanjo. Eden najpomembnejših delov prebavnega trakta je črevesje, saj so v njem naseljene številne črevesju prijazne bakterije, ki pomagajo pri razstrupljevanju odpadnih snovi, sintezi določenih vitaminov in sodelujejo v boju proti infekcijam. Ste vedele, da je kar 70 odstotkov imunskega sistema v tankem in debelem črevesju? Ker je zdravje celotnega telesa tako zelo odvisno od zdravja črevesja, je nujno redno prečiščevanje.
Zdrav odrasel človek odvaja blato od trikrat dnevno do trikrat tedensko, odvisno od številnih okoliščin, med drugim od količine zaužite hrane in tekočine, morebitnega jemanja zdravil, stresa, menstrualnega ciklusa, starosti in spola.
Uravnavanje prebave ni bav bav
Čeprav si vedno znova obljubljamo, da bomo v svoj vsakdan vključili več gibanja, se manj sekirali za nepomembne stvari, se izogibali hitri hrani, polni maščob, soli in sladkorja, nam v praksi pogosti spodleti. Ker potrebujemo načrt (in čisto malo pomoči).
Začnite z majhnimi koraki
Roko na srce, pomanjkanje časa je največkrat samo izgovor. Lažje je namreč z vrečko čipsa ležati na kavču in tarnati, kako se počutimo slabo, kot pa stopiti iz cone udobja in narediti nekaj zase. Seveda ni treba čez noč delati tektonskih premikov v vaši rutini in si zadati, da boste petkrat tedensko intenzivno telovadile, se popolnoma odrekle vsem pregreham in podobno. Začnite z majhnimi, premišljenimi koraki, ki vas ne bodo fizično in psihično izčrpali. Kar se aktivnosti tiče, bodo za začetek lahko dovolj že polurni sprehodi, hoja po stopnicah namesto vožnje z dvigalom ali vaje za moč med gledanjem najljubše serije. Ko boste opazile pozitivne spremembe na vašem telesu in počutju, boste lažje in z večjim veseljem pogosteje aktivne. Podobno je pri prehrani.
Zdravo jem, zdrava sem
Dandanes je na spletu malo morje receptov, kako v kratkem času pripraviti zdrave obroke, ki so lahko enako ali še bolj okusni od hitre hrane, polne nezdravih maščob, ki vas nasiti le za kratek čas in negativno vpliva na vašo prebavo. Ko vam 'pade cuker', namesto čokoladice lahko pojeste banano. Kadar se ne morete upreti picam in hamburgerjem, se ne sekirajte preveč. Samo pripravite jih na bolj zdrav način ali pa si dovolite 'ta greh' le enkrat tedensko. Če imate težave z zaprtostjo in odvajanjem blata, poskrbite, da se na vašem krožniku najde čim več živil, ki so bogata z vlakninami (priporočen dnevni vnos je 30 g). Živila z visoko vsebnostjo vlaknin so po navadi tudi bolj nasitna, zato boste posledično verjetno pojedle manj in ostale dalj časa site, hkrati pa lažje uravnavale telesno težo. Najpogostejši viri vlaknin so temnolistnata zelenjava (blitva, špinača, ohrovt), druga zelenjava (cvetača, brstični ohrovt, paprika, jajčevci, pesa, brokoli), sveže in zamrznjeno sadje (hruške, jabolka, jagode, banane ...), zdrave maščobe (avokado, olivno olje, orehi, mandlji), polnozrnata živila, stročnice, puste beljakovine, nekateri mlečni izdelki ter vlaknine iz lupine indijskega trpotca oziroma psiliuma.
Naravna pomoč za aktivne ženske
Tudi, če imamo urejen jedilnik, je smiselno poseči po dodatkih za urejanje prebave, a dobro je, da so ti naravni. Vse prepogosto namreč posegamo po sintetičnih odvajalih, ki na odvajanje blata delujejo hipno. Ta niso edina pomoč v primeru težav, povezanih z neurejeno prebavo. Lahko si preprosto pomagamo tudi z naravnimi rešitvami. Mednje sodijo Psylliox aktivne vlaknine z dodanim sokom slive in naravnim sladilom stevio za prijeten sadni okus. Vsebujejo posebno kombinacijo sestavin, med drugim vlaknine iz lupin semen indijskega trpotca, ki v stiku z vodo nabreknejo in ustvarijo naraven gel. Ta zmehča blato, poveča njegov volumen in omogoča lažje odvajanje, s čimer očisti črevesje. Podobno, kot bi ga očistili s krtačko.
Poleg tega psilium na prebavni sistem deluje blažilno in pomirjujoče. Z enim samim hranilom tako poskrbite za redno prebavo, lajšanje občasnih stanj zaprtosti, čiščenje in zdravje črevesja. Vlaknine psiliuma upočasnjujejo tudi absorpcijo hranil, kot so ogljikovi hidrati in maščobe ter povečajo sitost in zmanjšajo apetit (če jih uživamo pred obrokom)*. Tega boste vesele predvsem tiste, ki želite izgubiti kakšen odvečen kilogram. Za prijeten saden okus izdelka poskrbi sok slive, ki poleg tega velja še za eno od najstarejših ljudskih rešitev za uravnavanje prebave. Na to so nas opominjale že naše babice, mar ne?
Zato vključite Psylliox aktivne vlaknine v vašo jutranjo rutino – zmešajte vsebino ene vrečke z vodo, jo popijte, ob tem pa ne pozabite na vnos zadostne količine tekočine (priporočljivo je vsaj 2 litra na dan). Z urejeno prebavo se bo bistveno izboljšalo vaše počutje, imele pa boste tudi več energije. Ko boste tako uspešno krmarile med vsemi izzivi in se boste počutile prijetno, se bo tako počutila tudi vaša prebava.
*Brum, J. M., idr. (2016). Satiety effects of psyllium in healthy volunteers. Appetite, 105, str. 27–36. DOI: 10.1016/j.appet.2016.04.041
Sponzorirana vsebina