Na milijone ljudi po vsem svetu trpi zaradi pomanjkanja vsaj enega hranila v telesu, do katerega navadno pride zaradi nezdravega načina življenja, neuravnotežene prehrane in pretežno sedečega načina življenja.
Naše telo nam na svojevrsten način daje signale o tem, katerih vitaminov in mineralov nam primanjkuje, toda strokovnjaki opozarjajo, da je simptome pomanjkanja pogosto mogoče zlahka spregledati ali povezati z drugimi, bolj neškodljivimi zdravstvenimi težavami.
Stalna utrujenost
Stalna utrujenost se na primer pogosto razlaga kot posledica slabega spanja ali prenatrpanega urnika, toda v mnogih primerih gre v resnici za pomanjkanje železa. Železo je namreč ključen mineral za tvorbo hemoglobina v telesu – snovi v krvi, ki prenaša kisik. Oseba s pomanjkanjem železa se lahko počuti utrujeno, ker njeno telo ne prenaša dovolj kisika po krvi.
V hudih primerih lahko pomanjkanje železa privede celo do diagnoze anemije – ko tkivu zaradi pomanjkanja zdravih rdečih krvničk primanjkuje kisika. Nutricionisti zato priporočajo z železom bogata živila, kot so govedina, jagnjetina, piščanec, špinača, brokoli, jagode in lubenice, ter prehranska dopolnila, ki povečajo vnos železa.
Simptomi, ki kažejo na pomanjkanje določenega hranila Stalna utrujenost – pomanjkanje železa Mrzle roke in noge – pomanjkanje železa Prhljaj – pomanjkanje vitamina B3, B16 in cinka Izpadanje las – pomanjkanje vitamina B3 in vitamin B7 Krhki nohti – pomanjkanje železa in vitamina B7 Afte – pomanjkanje železa, vitamina B12, B1, B2, in B6 Razdražljivost – pomanjkanje vitamina D, B1 in B6 Težave s kostmi – pomanjkanje vitamina D in kalcija Krvaveče dlesni – pomanjkanje vitamina C |
Mrzle roke in noge
Anemija je zaradi pomanjkanja železa lahko odgovorna za še en simptom – mrzle roke in noge. Splošno pomanjkanje zdravih rdečih krvnih celic, ki krožijo po telesu, lahko povzroči pomanjkanje tudi v telesnih okončinah. Čeprav vam lahko uporaba rokavic in nogavic kratkoročno pomaga ohraniti toploto, pa priporočamo, da z zadostnim uživanjem sadja in zelenjave, ki sta bogata z železom, rešite težavo za vedno.
Prhljaj
Prhljaj je stanje, pri katerem koža na vrhu lasišča postane suha in luskasta, kar povzroči luščenje. Neprijetne bele luske, ki padajo z las, so lahko tudi pokazatelj določenih zdravstvenih težav. Vzroki za nastanek prhljaja so podobni vzrokom za suhe in lomljive lase, zato je ključnega pomena niacin oz. vitamin B3, ki spodbuja prekrvavitev lasišča in s tem preprečuje suhost.
Skupaj z vitaminom B6, piridoksinom, ki podpira razgradnjo beljakovin in pozitivno vpliva na zdravje možganov, boste hitro odpravile težavo. Dodate lahko še cink, ki ohranja sveže in zdrave kožne celice na lasišču ter preprečuje izpadanje las.
Piridoksin najdemo v ribah, perutnini in čičeriki, cink pa v mesu, oreščkih, semenih in številnih vrstah zelenjave.
Lasje, nagnjeni k izsušitvi
Suhi in lomljivi lasje lahko kažejo na nizko raven železa in beljakovin. Tako kot pri vzroku za utrujenost so lahko tudi suhi lasje posledica pomanjkanja kisika v telesu zaradi pomanjkanja železa.
Za zdravje las so zelo pomembne tudi beljakovine, saj so lasje sestavljeni iz beljakovine, imenovane keratin. Ravno zato bo oseba, katere prehrana ne vsebuje dovolj beljakovin, imela težave z ohranjanjem zdravega lasišča.
Zelo pomembno je uživanje mesa (piščanec, govedina in jagnjetina), ki je odličen vir tako beljakovin kot železa.
Izguba las
Izpadanje las je tudi lahko posledica pomanjkanja nekaterih hranil, pri čemer vas moramo opozoriti, da železo in beljakovine niso edine ključne sestavine za ohranjanje zdravih las. Že omenjeni vitamin B3, znan kot niacin, olajša prekrvavitev lasišča, kar ohranja naše lase močne in zdrave.
Tudi vitamin B7, znan pod imenom biotin, je tesno povezan z zdravjem las, saj podpira proizvodnjo keratina v telesu. Za zdravje las in lasišča so zato priporočljivi oreščki, semena in ribe, vsi so namreč odličen vir niacina in biotina, nikar pa ne pozabite na živila, ki so bogata z železom (npr. špinača in fižol).
Krhki nohti so znak slabega splošnega zdravja, a nutricionisti ugotavljajo, da je to pogosto znak, da človeku primanjkuje dveh osnovnih hranil: železa in biotina. Biotin poveča raven aminokislin, ki tvorijo keratin v telesu, ki prispeva tudi k trdnosti in rasti nohtov. Za zdravje nohtov je ključnega pomena tudi prekrvavitev nohtov, h kateri prispeva tudi železo.
Otekel jezik
Tako kot pri drugih simptomih, povezanih z anemijo, je tudi otekel jezik lahko posledica tega, da po jeziku kroži premalo kisika. Za otekel jezik je lahko krivo pomanjkanje vitamina B, za splošno zdravje ust pa je še posebej pomemben vitamin B12, imenovan kobalamin.
Glositis
Izjemno gladek jezik, medicinsko znan kot glositis, je pogosto spregledan, kljub temu, da signalizira nevarno pomanjkanje hranil. Glositis je povezan s pomanjkanjem železa in vitamina B12, znanstveniki pa ugotavljajo, da za gladkim jezikom pogosto trpijo ljudje, ki uživajo hrano s pomanjkanjem vitamina B9, ki ga poznamo tudi pod imenom folna kislina.
Da bi se izognili glositisu zato pogosteje uživajte živila bogata s folno kislino – temno zelena zelenjava, oreščki, fižol in ribe.
Afte
Afte pogosto nakazujejo na pomanjkanje železa in vitamina B12, lahko pa nam primanjkuje tudi drugih vitaminov B (npr. vitamina B1, ki ga imenujemo tudi tiamin, vitamina B2, imenovanega riboflavin, vitamina B6, imenovanega piridoksin).
Da bi se izognile aftam, uživajte živila, ki so bogata z vitamini B: ribe, svinjina in mlečni izdelki.
Razdražljivost
Pomanjkanje osnovnih vitaminov in mineralov lahko škoduje vašemu duševnemu zdravju in vas spravi v slabo voljo. Znano je, da imajo vitamini B1, vitamin B6 in vitamin D pozitivne učinke na duševno zdravje človeka, pomanjkanje hranil pa lahko povzroči težave.
Strokovnjaki opozarjajo, da lahko vaše telo, natančneje kosti, postanejo zelo krhke, če se niste dovolj izpostavljali soncu. Pomanjkanje vitamina D, ki se zaradi sonca absorbira skozi kožo, je povezano z osteomalacijo – stanjem, pri katerem postanejo kosti šibke. To je zato, ker je vitamin D ključnega pomena za proces absorpcije kalcija v telesu – ključnega 'gradnika' našega okostja.
Italijanski znanstveniki so leta 2021 zapisali, da so povezavo med slabo izpostavljenostjo soncu in krhkimi kostmi prepoznali že v 17. stoletju. Ljudje s krhkimi kostmi bodo pogosto občutili šibkost in bolečine v kosteh in sklepih ter pogosteje utrpeli zlome.
Nereden srčni utrip
Številne težave v krvožilnem sistemu lahko povzročijo nepravilen srčni utrip, včasih pa so razlog tudi prehranski vzroki, ki so pogosto spregledani. Kalcij je ključnega pomena za krvni obtok v telesu, saj pomaga uravnavati električne signale, ki povzročajo bitje srca. Pomanjkanje kalcija lahko poškoduje sposobnost telesa za črpanje krvi, kar vodi do občasnih nerednih srčnih utripov.
Težavo lahko rešite s povečanim vnosom kalcija, zato redno uživajte živila, kot so losos, sardine, brokoli in pa mlečni izdelki.
Krvaveče dlesni
Krvave dlesni so pogosto povezane z zobnimi boleznimi, a nutricionisti opozarjajo, da te lahko nakazujejo tudi na težave v prehrani.
Vitamin C, ki ga večinoma povezujemo s pomarančami in citrusi, najdemo pa ga tudi v brokoliju, papriki in paradižniku, je pomemben sestavni del procesa celjenja telesa, prav tako pa podpira rast krvnih žil, mišic in drugih tkiv. Ko nekomu primanjkuje vitamina C, ima telo težave pri popravljanju škode, ki jo povzročijo toksini v zraku, kot je cigaretni dim. Te težave ne smemo zanemariti, v najhujših primerih pa lahko oseba, ki trpi zaradi resnega pomanjkanja vitamina C, doživi celo izgubo zob ali skorbut – starodavno bolezen, ki je najbolj prizadela gusarje 18. stoletja.
Počasno celjenje ran
Ste že kdaj imeli ureznino, ki nikakor ni mogla ostati krasta? To lahko pomeni, da morate nujno povečati vnos vitamina C, ki nam pomaga zaceliti poškodovano tkivo. "Vitamin C je kot cement. Potegne celice skupaj in poskrbi za celjenje ran," je o vitaminu C povedala dr. Patricia Graham in dodala, da vitamin C deluje tudi protivnetno.
Ko oseba utrpi resno poškodbo, lahko njeno telo potrebuje veliko dlje, da si opomore, če nima dovolj vitamina C, zato priporočamo, da v tem primeru opustite kajenje, saj to omejuje sposobnost telesa, da učinkovito absorbira vitamin C, prav tako pa priporočamo, da povečate dnevni vnos vitamina C, to pa lahko storite s povečanim uživanjem z vitaminom C bogatega sadja in zelenjave (npr. pomaranče, kivi, rdeča paprika ...).
Nočna slepota
Nočna slepota je stanje, pri katerem ima oseba težave z vidom v slabo osvetljenih prostorih. Stanje se pojavi, ko se človekove oči ne prilagajajo pravilno spremembam svetlobe v okolju. Nepravilno prilagajanje je lahko posledica pomanjkanja vitamina A, ki igra ključno vlogo pri ostrini vida.
"Pomanjkanje vitamina A povzroči, da roženica postane suha, zaradi česar so oči motne, postopoma pa lahko pride tudi do izgube vida," je povedala dr. Graham, hkrati pa opozorila, da v kolikor opazite spremembe vida, se čimprej dogovorite za pregled pri oftalmologu.
Zadovoljna fit
Vir: tportal.hr, rush.edu, healthline.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV